Türkiyeye Yatay Geçiş

YURTDIŞINDA EĞİTİM ALIRKEN TÜRKİYE’YE YATAY GEÇİŞ YAPMAK

Türkiye’de istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler, yurtdışında eğitime yöneliyor.  Yurtdışında istediği bölüme kaydolan öğrenciler, eğitimlerine başladıktan kısa bir süre sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapmak için müracaat ediyorlar. Örneğin yurtdışında Tıp eğitimine sınavsız olarak başlayabilir, belli bir süre eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye yatay geçiş yaparak eğitiminizi Türkiye’de tamamlayabilirsiniz. Türkiye’ye yatay geçiş yapmak için hem devlet üniversitelerine hem de özel bir üniversiteye başvurabiliyorsunuz.

Ancak yatay geçişler YÖK’ün belirlemiş olduğu kurallara göre yapılıyor. Karar vermeden önce bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dikkat etmeniz gerekenler:

ÜNİVERSİTENİN DÜNYA SIRALAMASI

YÖK 2021 yılında yapmış olduğu bir değişiklikle iş gücü kalitesinin korunması, Tıp, Diş Hekimliği, Hukuk gibi kamu sağlını ve düzenini ilgilendiren mesleklerde nitelik kaybı yaşanmaması için Türkiye’ye yatay geçiş için bir değişiklik yaptı. Öğrencinin yurtdışında eğitim alacağı üniversitenin dünya sıralamasında ilk dört yüzlük dilim içerisinde olması gereklidir. Bu yüzden istediğiniz ya da size tavsiye edilen üniversitenin QS sıralamasını kontrol etmelisiniz. Aşağıda bazı ülkelerin ilk 400 sıralamasında sahip olduğu üniversite sayıları verilmiştir:

ÜLKE QS İLK 400 SIRALAMASINDA BULUNAN ÜNİVERİSTE SAYISI
Amerika 69
İngiltere 40
Almanya 22
Rusya 15
Fransa 10
İspanya 10
İtalya 6
Çek Cumhuriyeti 3
Polonya 2

Kaynak: Quacquarelli Symonds

YURTDIŞINDA GEÇİRİLECEK OLAN SÜRE

Türkiye’ye yatay geçiş yapmak için eğitiminizin bir kısmını o ülkede almak zorundasınız. Unutmayınız; hazırlık eğitimi bu süreye dahil değildir. YÖK’ün, Türkiye’ye yatay geçiş mevzuatında bu durum kesin ve net bir şekilde belirtilmiştir.

EĞİTİM ŞEKLİ

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin örgün mü yoksa uzaktan mı eğitim verdiği çok önemlidir. Bu durum sadece Türkiye’ye yatay geçiş için değil denklik için de önemli bir konudur. Tıp fakültesi, hukuk, eczacılık, diş hekimliği ve mühendislik gibi pratik eğitimi de gerektiren bölümlerde uzaktan eğitim almış kişilerin başvuruları reddedilebiliyor. 2022 yılında yaklaşık 300’e yakın başvuru YÖK tarafından reddedildi. Bu bölümlerde eğitim alacak öğrencilerin örgün eğitim veren üniversiteleri tercih etmesiniz tavsiye ederiz. Çünkü gerek denklik gerek Türkiye’ye yatay geçişte eğitim şekli kadar o ülkede kalış süreniz de önemli.  Türkiye’ye yaptığınız giriş çıkış işlemleri iki ülke arasında yapılacak yazışmalarla kontrol ediliyor.

İleride bir sorun yaşamamak için doğru eğitim danışmanlığıyla yola çıkmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’ye Yatay Geçiş ve denklik işlemleri için resmi kurumların iletişim bilgileri:

YÖK-Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı

Tel: 0850 470 0 965 E-Posta: naric@yok.gov.tr​

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir