Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO) 14 Ekim 1944’te Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi tarafından kuruldu. Başlangıçta ünlü bir Sovyet iktisatçısı ve eski Moskova Devlet Üniversitesi Rektörü olan Ivan Udaltsov’un yönettiği yeni üniversite en başından itibaren olağanüstü bir yüksek okul tipini temsil ediyordu. Siyasi elitlere olan yakınlığına rağmen, MGIMO daima entelektüel özgürlük ruhunu korumuştur.

Moskova devlet uluslararası ilişkiler üniversitesi binası1991 yılında Enstitü Uluslararası İşletme Fakültesini açtı ve 1998’de Siyasal Bilimler Fakültesini kurdu. 1994 yılından bu yana, Rusya hükumet kararıyla, devlet kurumlarında çalışan yüksek mesleki eğitime sahip kişiler arasından devlet ve belediye yönetimi alanında uzman yetiştirme konusunda eğitim verilmiştir. Bu eğitim programları, üniversitenin yeni yapısal birimi olan Uluslararası Yönetim Enstitüsü tarafından uygulanmaktadır.Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Öğrenci yurtları

2006 yılında MGIMO Mütevelli Heyeti Başkan olarak Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte kuruldu. Mütevelli Rus üst düzey yetkililerin ve halktan tanınmış isimleri yanı sıra iş ve böyle Ingvar Kamprad, IKEA kurucusu ve Frederik Paulsen, “Ferring İlaç” nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak hayırsever topluluk (Rusya ve yabancı liderleri vardır , Rusya Federasyonu Lozan’daki Fahri Konsolosu. Bir yıl sonra, MGIMO Mütevelli Heyeti, Üniversitenin uzun vadeli finansal durumunu güvence altına almak için tasarlanan Rusya’nın ilk üniversite Vakfını kurdu.

Temmuz 2013’te Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, üç eğitim seviyesinde tüm eğitim programlarının uluslararası akreditasyonunu aldı ve Rusya’da bu kadar büyük ölçekli bir projeyi uygulayan ilk ve tek üniversiteye dönüştü. 2017 yılında, Rusya Hükümeti’nin emriyle Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, doktora derecelerinin bilimsel derecesini verme ve tez danışmanları oluşturma ve yetkilerini oluşturma hakkını elde etmiştir. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün kuruluşundan bu yana, önde gelen bilim adamları enstitü’nün bölümlerinde çalışmışlardır.

İlber Ortaylı hocamızın deyişiyle Rusya’nın Harvard’ı sayılan MGIMO çok sayıda yabancı öğrenciyi bünyesinde bulundurmaktadır.MGIMO Moskova uluslararası ilişkiler üniversitesi

MGIMO Rus Uluslararası Çalışmalar Derneği kurucu üyesidir ve aktif Rus Siyaset Bilimi Derneği, Rusya, Birleşmiş Milletler Derneği, Rus vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının bir dizi yanı sıra yol açan küresel düşünce katkıda bulunur.

Öğrenci Yurtları

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi tüm Rusya Devlet Üniversitelerindeki gibi bünyesine aldığı yabancı öğrencilerine kendine bağlı öğrenci yurtlarında konaklama imkanı tanımaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları kampüs içerisinde bulunmaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları tek kişilik yada 2-3 kişilik odalardan oluşup, Kamera sistemi, İnternet ve binada güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Üniversitenin yurt ücreti 100-150$ arasında olup, ücret yurt odalarının kalitesine ve kişi sayısına göre ve değişkenlik göstermektedir. Öğrenci yurtları ücretleri dönemlik olarak yatırılmaktadır. Rusya vizesi için bağlantıyı tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bölüm ve Fiyatları

Aylık Yurt Ücreti Sağlık Sigortası Aylık Yaşam Maliyeti
125$ 220$ (1 Yıl) 400$
Popüler Bölümler Bölüm Süresi Yıllık Bölüm Ücreti
Uluslararası İlişkiler 4 Yıl 8200$
Yabancı Bölgesel Çalışmalar 4 Yıl 10000$
Yargı Yetkisi 4 Yıl 9300$
Ekonomi 4 Yıl 10.040$
Gazetecilik 4 Yıl 9750$
Reklam ve Halkla İlişkiler 4 Yıl 9330$
Sosyoloji 4 Yıl 8600$
İşletme 4 Yıl 9940$
Ticaret 4 Yıl 8310$
Kamu Yönetimi 4 Yıl 8820$
Siyaset Bilimi 4 Yıl 8820$
Yüksek Lisans Bölüm Süresi Yıllık Bölüm Ücreti
Uluslararası İlişkiler 2 Yıl 8200$
Yabancı Bölgesel Çalışmalar 2 Yıl 10000$
Ekonomi 2 Yıl 10.040$
Gazetecilik 2 Yıl 9750$
Reklam ve Halkla İlişkiler 2 Yıl 9330$
Sosyoloji 2 Yıl 8600$
İşletme 2 Yıl 9940$
Ticaret 2 Yıl 8310$
Kamu Yönetimi 2 Yıl 8820$
Siyaset Bilimi 2 Yıl 8820$

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Başvuru Formu

    Şehriniz

    İstenilen Program