St. Peterburg Şehri Hakkında | Rusya Şehirleri

St. Petersburg şehri hakkında kısa bilgiler

St. Petersburg Şehri

Sankt-Peterburg Şehri HakkındaRusya Federasyonu’nun başkent Moskova’dan sonra en büyük 2. şehri olan Sankt Petersburg, eski adıyla Leningrad olan bu tarihin şehri Rus Çarlığı’na 200 yıl başkentlik yapmıştır. Baltık denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 adacık üzerine yayılmış olan Sankt Petersburg tam anlamıyla bir liman şehridir, Moskova’ya 715 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Çar Büyük Petro (1. Petro) tarafından Çarlığın Avrupa’ ya Açılacak kapısı olması amacıyla kurulan kent,

Avrupa’nın 4. büyük kentidir. Sankt Petersburg şehrinin nüfusu 6.000.000’dur.

St. Petersburg’da Eğitim

Eğitim ve bilimsel araştırmalar alanında Rusya Federasyonu’nun en önemli merkezi olan Sankt Petersburg şehrinde ilk üniversitenin 1724 kurulmasıyla birlikte günümüzde 40’dan fazla üniversiteye sahiptir. St. Petersburg’da özellikle uzay bilimleri (astronomi), uçak mühendisliği ve diğer mühendislik dalları rağbet görmektedir.

St. Petersburg Üniversiteleri

St.Petersburg şehrinin önde gelen üniversitelerine aşağıda yer almaktadır. Ayrıca bu üniversiteler yabancı öğrenci alımıda yapmaktadırlar.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi

St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi

St. Petersburg Denizcilik Üniversitesi

►St.Petersburg Üniversitelerinde eğitim programlarını öğrenmek için eğitim almak istediğiniz üniversitenin üzerine tıklayınız.

St. Petersburg’da Gezilecek Yerler

Adım adım tarih kokan bu şehirde yurt dışından turistlerin en rağbet ettikleri yer meşhur St.Petersburg beyaz geceleridir. Beyaz geceler mayıs ayının sonlarında başlayıp temmuz ayının ortalarına kadar ortalama 40-45 gün sürmektedir. Dünyanın bir çok ülkesinden beyaz geceler adıyla turlar düzenlenmektedir.St. Petersburg şehri

Şehirde Rus versay ’ı olarak bilinen ünlü Peterhof, Mariinskiy, Menshikov ve Aleksandrovsky sarayları bulunuyor. St. Petersburg şehri mimari yapıları, tarihi eserleri ve binaları ile açık hava müzesi olarak anılıyor. Kent, ayrıca 306 adet müzesi ile dünyanın en çok müzesi olan kentidir. Bu müzeler arasında dünyaca ünlü Hermitage müzesi yer alıyor. Kentte 1913 yılında inşa edilen Avrupa’nın en büyük camisi olan St. Petersburg Cami bulunuyor. Peter ve Paul kalesi, Mikhailovsky ( St.Michael) Kalesi, Amirallik binası, Peter kabini, Alexandr Nevskiy Manastırı ve Aziz Isaac Katedrali turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında yer alıyor.

St. Petersburg’da Ulaşım

St. Petersburg haritasıTürkiye’den direkt uçak seferleri ile ulaşım sağlanabilen St. Petersburg’a ulaşım oldukça kolaydır. Şehiriçi ulaşımın hızlı ve kolay olmasının yanı sıra kent, Rusya Federasyonu’nun en önemli ulaşım merkezidir. Kentte 1837 yılında kurulan Rus demiryolu ’nun yanı sıra metro ve tramvay ağı da oldukça yaygındır. Otobüs, troleybüs ve minibüs lerin dışında gelişmiş taksi ağı ile şehiriçi ulaşımda demiryolu destekleniyor.

St. Petersburg’da İklim

St.Petersburg yazları yağmurlu kara iklimine sahiptir. Tipik olarak yazlar kısa geçmektedir. ama kuzeye yakınlığına rağmen yaz aylarında sıcaklık ortalama 25°C dereceye ulaşmaktadır. Kışlar uzun ve soğuktur. Sıcaklık kış aylarında ortalama -15°C’dir. Şehir kuzeyde olduğundan günler özellikle kış aylarında çok kısa sürmektedir. St.Petersburg yeşilliklerin şehridir. Günlük hayatta her 200 metrede bir parklar bulunur. Şehir dışında bir çok orman mevcuttur. Bu nedenle şehirde nem oranı yok denilecek kadar azdır.

St. Petersburg’da SporSt.petersburg Stadı

Sporun gelişmiş olduğu St. Petersburg’da 1951 yılında 110.000 kişiyle rekor katılımın sağladığı futbol müsabakası gerçekleştirilmiştir. 1 UEFA kupası ve 1 UEFA süper kupası sahibi, Zenit St.
Petersburg takımı ile Rusya Premier liginde temsilcisi bulunuyor. Kentte futbol dışında diğer spor dalları da oldukça yaygındır. 1703 yılında ilk kürek yarışmalarının düzenlendiği St. Petersburg ’da, ayrıca dünyanın en eski yat kulübü bulunuyor. Rusya Federasyonu ’nun satranç alanındaki başarısını temelini oluşturan kentte ilk resmi satranç turnuvasının 1914 yılında yapılmıştır. Sankt Petersburg basketbol liginde Spartak St. Petersburg takımıyla, hokey liginde SKA St. Petersburg takımı ile temsil ediliyor.

St.petersburg köprüsüSt. Petersburg’da Endüstri

St.Petersburg büyük bir ticaret şehridir. Petrol ve gaz satışları ile gemi tershanelerin yoğun olduğu şehir Rusya’nın ticari kalbidir. Önde gelen sektörlerin başlıcaları uzay, astronomi, savaş uçakları ve tank imalatı, silah yapımı, elektronik, makine yapım, kimya sanayi, tekstil ve gıda sanayidir.
Avrupa’da en çok tüketilen birası olan Baltikanın üretimi bu şehirdedir.

Diğer Rusya şehirleri ni görmek için burayı tıklayınız.

 

St.Petersburg Şehri Tanıtım Videosu

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?