Sıkça Sorulanlar

Rusya'da Eğitim ile alakalı sıkça sorulanlar!

SSS

Rusya'da Eğitim ile ilgili  Sıkça Sorulan Sorular

Rusya'da alacağım diploma Türkiye’de geçerli midir? Yani denkliği var mı?
Bünyemizde olan bütün üniversiteler BACHELOR eğitim vermekte olup Türkiye ve Dünyanın her yerinde geçerli olan tek diploma derecesine sahiptir. Bünyemizde olan üniversitelere denklik verildiğini YÖK'den teyit ettirebilirsiniz.

Başvuru ve kayıt tarihleri ne zaman?
2021-2022 Eğitim yılı ön kayıtları Şubat ayı itibaren alınmaktadır. Resmi başvuru tarihleri genellikle Eylül ayına kadar olup, üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Yabancı öğrenci sayısını her geçen yıl daha da arttıran Rusya üniversiteleri öğrenci yurtlarında kontenjanlar artık sınırlı hale gelmiştir. Dolayısıyla eğitimini Rusya'da alma  kararını netleştiren adayların vakit kaybetmeden ön kayıt yaptırmalarını öneririz.

Gereken şartlar ve gerekli belgeler nelerdir?
Rusya'da üniversitelerine alımlar lise diploma puanınızla yapılmaktadır. Üniversitelere ve bölümlere göre istenilen puan değişiklik gösterebilir. ÖSYM sınavlarının Rusya üniversitelerine kabullerinde bir hükmü yoktur. Gerekli belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya'da nerede kalacağım?
Rusya üniversitelerinde tüm yabancı öğrenciler için yurt imkanları mevcut olup, 2-4 kişilik odalarda mutfak, banyo, internet imkanlarıyla öğrencilerin konaklamasına sunulmuştur. Yurt kayıtları tarafımızca yapılabilmektedir. Ayrıca ev kiralamak da bir seçenek olabilir. Fakat hazırlık sınıfında tüm öğrencilerimizin en azından dil öğrenip, kendi ayakları üzerinde durana kadar yurt konaklamasını gerçekleştirmelerini tavsiye etmekteyiz.

Nereden başlamalı?
Sizden istediğimiz belgeleri eksiksiz hazırladıktan sonra ön kayıt için Sky Education yada Sky Education partner acenteler aracılığı ile ön kaydınızı yaptırabilirsiniz. Davetiye süreci, vize süreci, uçak bileti işlemlerinin takibi ve organizasyonları tarafımıza aittir. Rusya'ya öğrencilerimizi gruplar halinde gönderiyoruz. Rusya'ya gelen öğrencilerimiz, eğitim danışmanlarımız tarafından karşılandıktan sonra tüm prosedür işlemler tarafımızca yapılmaktadır. Öğrenciler yurtlarına yerleştikten sonra her daim bire bir destek alabileceğiniz eğitim danışmanlarımız tarafından şehir ve üniversite tanıtılmakta, bilmeniz gereken tüm önemli bilgiler verilmektedir.

Rusya'da eğitim vizesi almak için şartlar nelerdir?
Rusya’da üniversite okuyacak öğrencilerimizin vize çeviri ücretleri ve vize başvuru ücreti Sky Education tarafından karşılanır, evraklar danışmanlarımızca hazırlanır. Öğrencilerimiz konsolosluk ya da aracı kuruma gitmezler, vize başvuru süreçleri de Sky Education tarafından yürütülür. Rusyada eğitim vizesi için üniversiteden alacağınız kabul mektubu, sağlık raporlarınız ve diplomanız gibi belgeler gerekmektedir. Sky Education, Rusya öğrenci vizelerinde %100 başarı oranına sahiptir.

Rusya üniversiteleri dünya sıralamasında kaçıncı sırada?
Dünyanın en iyi ranking (sıralama) kuruluşu olan QS ranking de Rusya'dan ilk 1000 de 28 üniversite yer almaktadır. Söz konusu 28 üniversitenin 17 tanesi ilk 500 de yer almaktadır. Ülkeler arası eğitim kalitesini karşılaştırma yapabilmeniz açısından aşağıda bir kaç ülkenin üniversite Dünya sıralamalarını paylaşıyoruz.

Rusya ilk 1000 - 28 üniversite
Rusya ilk 500 - 17 üniversite

Türkiye ilk 1000  -  9 üniversite
Türkiye ilk 500 -   1 üniversite

Polonya ilk 1000 - 15 üniversite
Polonya ilk 500 - 2 üniversite

Ukrayna ilk 1000 - 6 üniversite
Ukrayna ilk 500 - 1 üniversite

Kaynak : https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2021
Rusya'daki İlk 1000 de yer alan üniversiteleri sırasıyla birlikte detaylı buradan görebilirsiniz.

Hiç Rusça bilmiyorum. Rusya üniversitelerinde nasıl eğitim görebilirim?
Tüm öğrencilerimiz diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ile birlikte ilk sene hazırlık sınıfında alanında uzman Rus eğitmenler tarafından Rusça dil eğitimi alarak akademik dil yeterliliği kazanmaktadırlar. 8-12 kişilik gruplar halinde Hazırlık eğitimini alan öğrenciler lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlarlar

Rusçayı hangi dil üzerinden öğreneceğiz?
Sevgili adaylar, Rusçayı Rusça üzerinden öğreneceksiniz. Bu her ne kadar kulağa zor gelse de aslında en kolay yöntemdir. Şimdiden bunu sizin anlamanız zor olabilir ancak geldiğinizde tecrübe edebilirsiniz. Çünkü Rusça ikinci bir dil üzerinden kurgulanarak öğretilebilmesi zor bir dildir. Tüm Rusya üniversiteleri hazırlık eğitim sisteminde durum böyledir. Rusça, en temelden (Alfabeden) başlayarak Rusça üzerinden öğretilir.

Rusya'da burslu okuyabilir miyim?
Rusya üniversitelerine burslu girebilmek için adayların önünde 2 seçenek vardır. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen burslar. Söz konusu KYK bursları hakkında detaylı bilgi ve başvuru için gerekli koşullara buradan ulaşabilirsiniz. İkincisi ise Rusya Federasyonunun vermiş olduğu burslar. Her yıl Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezi tarafınca bir mülakat tarihi oluşturularak Türk öğrencilere mülakatlar sonucu burs verilmektedir. Adaylar Rusya milli Eğitim bakanlığından gelen heyetin önünde yüz yüze mülakata girmek zorundadır. Burs alabilmek için en büyük kriterler sırasıyla şu şekildedir. Adayların diploma ve transkript puanları, hangi lise - üniversiteden mezun oldukları, Bunun dışında adayların azda olsa Rusça bilmeleri mülakatlarda kriterler arasındadır.

2 yıllık üniversite mezunuyum ve Rusya'da lisansımı tamamlayabilir miyim?
Maalesef hiç bir Rusya üniversitesi size hazırlık eğitiminden sonra 3.cü ya da belirli bir sınıftan başlama garantisi vermeyecektir. Bunun sebebi ise, öğrenim gördüğünüz üniversitenin dersliklerinin uyumluluğu ile alakalıdır. Bildiğimiz üzere derslikler hem üniversiteden üniversiteye, hem ülkeden ülkeye, hem de yıldan yıla değişebilmektedir. Rusya üniversiteleri tarafından mezun olduğunuz üniversite ile dersliklerinizin %70 uyumluluğu  istenmektedir. Bu uyumluluğa sahipseniz dahi ilk yıl hazırlık eğitimi alacağınız için geldiğiniz Rusya üniversitesinin bir sonraki sene için kendi içerik dersliklerini değiştirme ihtimali olduğundan böyle bir garantiyi size veremez. Tecrübe ettiğimiz üzere hazırlık sonrasında 3.cü sınıftan başlayan öğrencilerimiz de oldu, 2.ci sınıftan başlatılan da, hiç kabul edilmeyen de. Net bir cevap verebilmemiz için öncelikli olarak transkriptinizin Rusça tercümesini tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Transkripti gönderdiğinizde 2 iş günü içerisinde olumlu-olumsuz tarafınıza geri dönüş yapıyoruz. Durum tamamen gitmek istediğiniz bölümün, bağlı olduğu fakültenin dekanı onayına bağlıdır.

İlerleyen senelerde Rusya'dan Türkiye üniversitelerine yatay geçiş yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz. Tıp, mühendislik ve hukuk programları için Dünya sıralamasındaki ilk 400 de yer alan üniversitelere kayıtlı olup Türkiye'deki üniversitelere sıralamanıza bakılmadan yatay geçiş yapabilirsiniz. Tıp, mühendislik, hukuk, mimarlık ve öğretmenlik haricinde bir bölümde öğrenim aldığınızda ise üniversitenin tanınırlığına bakılıp yatay geçişlerde ilk 400 şartı aranmamaktadır. Rusya Üniversitelerinden Türkiye üniversitelerine yatay geçiş ile ilgili en son YÖK mevzuatını bu linkten görebilirsiniz. https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2021/denklik-ve-yatay-gecis-islemlerinde-yeni-duzenlemeler.aspx

Rusya'daki genel yaşam maliyeti nedir?
Rusya'daki bir çok ürünün Ruble fiyatlarını sizler için TL ye çevirdik.
Konaklama
Aylık ortalama öğrenci yurdu fiyatı | 150-600TL
Rusya'da 1 odalı daire kirası aylık | 1500 - 2500TL
Bir dairenin elektrik, su ve doğal gaz toplam aylık tutarı  | 200-300TL
Sınırsız aylık ev interneti | 40-80TL (minimum 100 Mbps hızında)
Ulaşım
Metro | 3-5TL
Otobüs Minibüs | 3-4TL
Taxi | Km 3TL
Gıda ve Market Fiyatları
Ekmek | 4TL
1 litre süt | 5TL
10 adet yumurta | 10TL
1 kg tavuk | 15TL
1kg kıyma | 40TL
1kg domates | 10TL
1kg elma | 9TL
1kg muz | 4TL
1litre meyvesuyu | 4TL
Şampuan | 10-15TL
Business lunch | 20-30TL
Mc Donald's, KFC, Burger King menü | 20-30TL
Eğlence ve Genel Kültür

Müze ziyareti | 10-100TL (Öğrenci kimliği ile bir çoğu ücretsiz)
1 Sinema Bileti | 20-30TL
1 Saat Bilardo | 40-45TL
Kuaför Saç Kesimi | 50-150TL
1 Saat Bowling | 50-100TL
Aquapark | 100-150TL
Giysi
1 Jeans | 250-350TL
1 Tişört | 100-150TL
Spor ayakkabı | 150-350TL

Rusya'da hem eğitim alıp, hem çalışabilir miyim?
Öğrencilerin Rusya'da öğrenim görüp hemde çalışma imkanları vardır ve resmidir. Rusça dili sertifikası şartı göz önünde bulundurulduğunda Öğrencilerimiz ilk sene Rusya'ya geldiklerinde hazırlık sonrası yıllarda resmi olarak çalışabilmektedir. 2013 yılından itibaren yürürlüğe giren kanuna göre Rusya Federasyonuna yurt dışından eğitim alma amaçlı gelen her öğrenci derslerine engel olmama şartıyla çalışabilirler. 

Rusya'da çalışarak tüm masraflarımı karışayabilir miyim?
Rusya'da part time çalışarak hem okul masraflarınızı hemde yaşam giderlerinizi karşılamanız zordur. İki seçenekten birini yani okul masrafınızı veya aylık geçiminizi çalışarak sağlayabilirsiniz.

Ailem nasıl para gönderecek? Paramı nasıl temin edeceğim?
Ailem nasıl para gönderecek ? Visa veya Mastercard logolu tüm kartlarla hesabınıza yatırılan Türk lirası bakiyeyi Rusya’da aynı logoyu taşıyan herhangi bir bankadan çekebilirsiniz. Önerimiz İşbankası veya Denizbank’tan hesap açtırmanızdır. Hesabınıza yatan TL veya döviz bakiyeyi Rusya’da Rus para birimi olan RUBLE olarak çekebilirsiniz.

Rusya'daki dil okullarına herkes kayıt yaptırabilirmi?
Rusya'da Rusça dil kursları için 18 yaşını doldurmuş herkes kayıt yaptırabilir. Rusça dil kursları Rusya'da anlaşmalı olduğumuz Devlet üniversiteleri bünyesinde, Rus hocalar tarafından verilmektedir. Rusça dil kursları için herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Rusya'da dil eğitimi için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Rusça dili sertifikası alabilecek miyim?
Dil okullarının kurslarına katılan öğrenciler süre ne olursa olsun, kurs sonunda sertifika alabilmektedirler. Elbette bu sertifikalar Üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenen sertifikalardır. Toplam ders saatinin 1/3 kadarına devam göstermeyen öğrenciler bu olanaktan yararlanamazlar.

Rusyada Eğitim Almak İçin Başvurunu Yap

    Şehriniz

    İstenilen Program