SSS

Rusya'da Eğitim ile ilgili  Sıkça Sorulan Sorular

Rusya'da alacağım diploma Türkiye’de geçerli midir? Yani denkliği var mı?
Bünyemizde olan bütün üniversiteler BACHELOR eğitim vermekte olup Türkiye ve Dünyanın her yerinde geçerli olan tek diploma derecesine sahiptir. Bünyemizde olan üniversiteleree denklik verildiğini YÖK'den teyit ettirebilirsiniz.

Başvuru ve kayıt tarihleri ne zaman?
Başvuru ve kayıt tarihleri Nisan ayı itibariyle başlamakta ve Eylül ayının 2.haftası sona ermektedir. Sınırlı kontenjan olması sebebiyle başvuruların erken kapanması gibi durumlar yaşamaktayız. Bu sebeple erken başvurmanız avantaj doğuracaktır.

Gereken şartlar ve gerekli belgeler nelerdir?
Gerekli belgeler ve aranan şartlar ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya'da nerede kalacağım?
Rusya üniversitelerinde tüm yabancı öğrenciler için yurt imkanları mevcut olup, 2-4 kişilik odalarda mutfak, banyo, internet imkanlarıyla öğrencilerin konaklamasına sunulmuştur. Yurt kayıtları tarafımızca yapılabilmektedir. Ayrıca ev kiralamak da bir seçenek olabilir. Fakat hazırlık sınıfında tüm öğrencilerimizin en azından dil öğrenip, kendi ayakları üzerinde durana kadar yurt konaklamasını gerçekleştirmelerini tavsiye etmekteyiz.

Nereden başlamalı?
Sizden istediğimiz belgeleri eksiksiz hazırladıktan sonra ön kayıt için Sky Education yada Sky Education partner acenteler aracılığı ile ön kaydınızı yaptırabilirsiniz. Davetiye süreci, vize süreci, uçak bileti işlemlerinin takibi ve organizasyonları tarafımıza aittir. Rusya'ya öğrencilerimizi gruplar halinde gönderiyoruz. Rusya'ya gelen öğrencilerimiz, danışman arkadaşlarımızca karşılandıktan sonra tüm diğer prosedür işlemler tarafımızca yapılmaktadır. Öğrenciler yurtlarına yerleştikten sonra her daim yardım alabileceğiniz görevlilerimizce şehir ve üniversite tanıtılmakta, bilmeniz gereken tüm bilgiler verilmektedir.

Hiç Rusça bilmiyorum. Rusya üniversitelerinde nasıl eğitim görebilirim?
Tüm öğrencilerimiz diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ile birlikte ilk sene hazırlık sınıfında alanında uzman Rus eğitmenler tarafından Rusça dil eğitimi alarak akademik dil yeterliliği kazanmaktadırlar. 5-10 kişilik gruplar halinde Hazırlık eğitimini alan öğrenciler lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlarlar

Rusçayı hangi dil üzerinden öğreneceğiz?
Sevgili adaylar, Rusçayı Rusça üzerinden öğreneceksiniz. Bu her ne kadar kulağa zor gelsede aslında en kolay yöntemdir. Şimdiden bunu sizin anlamanız zor olabilir ancak geldiğinizde tecrübe edebilirsiniz. Çünkü Rusça ikinci bir dil üzerinden kurgulanarak öğretilebilmesi zor bir dildir. Tüm Rusya üniversiteleri hazırlık eğitim sisteminde durum böyledir. Rusça, Rusça üzerinden öğretilir.

2 yıllık üniversite mezunuyum Rusya'da lisansımı tamamlayabilir miyim?
Maalesef hiç bir Rusya üniversitesi size hazırlık eğitiminden sonra 3.cü ya da belirli bir sınıftan başlama garantisi vermeyecektir. Bunun sebebi ise, öğrenim gördüğünüz üniversitenin dersliklerinin uyumluluğu ile alakalıdır. Bildiğimiz üzere derslikler hem üniversiteden üniversiteye, hem ülkeden ülkeye, hem de yıldan yıla değişebilmektedir. Rusya üniversiteleri tarafından mezun olduğunuz üniversite ile dersliklerinizin %70-%80 uyumluluğu  istenmektedir. Bu uyumluluğa sahipseniz dahi ilk yıl hazırlık eğitimi alacağınız için geldiğiniz Rusya üniversitesinin bir sonraki sene için kendi içerik dersliklerini değiştirme ihtimali olduğundan böyle bir garantiyi size veremez. Tecrübe ettiğimiz üzere hazırlık sonrasında 3.cü sınıftan başlayan öğrencilerimiz de oldu 2.ci sınıftan başlatılan da hiç sınıf atlatılmayanda.

Rusya'da hem eğitim alıp, hem çalışabilir miyim?
Öğrencilerin Rusya'da öğrenim görüp hemde çalışma imkanları vardır ve resmidir. 2013 yılından itibaren yürürlüğe giren kanuna göre Rusya Federasyonuna yurt dışından eğitim alma amaçlı gelen her öğrenci derslerine engel olmama şartıyla çalışabilirler. Dersleri olduğu zamanlarda çalıştığı göçmenlik bürosu tarafından tespit edilen öğrenciler üniversiteden atılarak, 5 yıl sınır dışı cezası alırlar.

Ailem nasıl para gönderecek? Paramı nasıl temin edeceğim?
Ailem nasıl para gönderecek ? Visa veya Mastercard logolu tüm kartlarla hesabınıza yatırılan Türk lirası bakiyeyi Rusya’da aynı logoyu taşıyan herhangi bir bankadan çekebilirsiniz. Önerimiz İşbankası veya Denizbank’tan hesap açtırmanızdır. Hesabınıza yatan TL veya döviz bakiyeyi Rusya’da Rus para birimi olan RUBLE olarak çekebilirsiniz.

Rusya'daki dil okullarına herkes kayıt yaptırabilirmi?
Rusya'da Rusça dil kursları için 18 yaşını doldurmuş herkes kayıt yaptırabilir. Rusça dil kursları Rusya'da anlaşmalı olduğumuz Devlet üniversiteleri bünyesinde, Rus hocalar tarafından verilmektedir. Rusça dil kursları için herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Rusya'da dil eğitimi için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Rusça dili sertifikası alabilecek miyim?
Dil okullarının kurslarına katılan öğrenciler süre ne olursa olsun, kurs sonunda sertifika alabilmektedirler. Elbette bu sertifikalar Üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenen sertifikalardır. Toplam ders saatinin 1/3 kadarına devam göstermeyen öğrenciler bu olanaktan yararlanamazlar.

Rusça dili sertifikası alabilecek miyim?
Dil okullarının kurslarına katılan öğrenciler süre ne olursa olsun, kurs sonunda sertifika alabilmektedirler. Elbette bu sertifikalar Üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenen sertifikalardır. Toplam ders saatinin 1/3 kadarına devam göstermeyen öğrenciler bu olanaktan yararlanamazlar.

Rusyada Eğitim Almak İçin Başvurunu Yap

Şehriniz

İstenilen Program