Sıkça Sorulanlar

Rusya'da Eğitim ile alakalı sıkça sorulanlar!

SSS

Rusya'da Eğitim ile ilgili  Sıkça Sorulan Sorular

Neden Rusya'da üniversite okumayı tercih edelim?
Rusya üniversiteleri fiyat performans açısından şüphesiz günümüzde en iyi seçenektir. Avrupa ülkeleri arasında İngiltere ve Almanya’dan sonra Dünya sıralamasında ilk 400 de 15 üniversiteyle en çok üniversitesi olan ülke Rusya’dır. Avrupa ülkeleri arasında bu sıralamalara eş değer üniversitelerde bu fiyatlara üniversite eğitimi alınabilmesi mümkün değildir. Ayrıca Rusya devlet üniversiteleri gelen tüm yabancı öğrencilere kendi bünyesinde bulunan öğrenci yurtlarında konaklama imkanı tanır. Başka bir avrupa ülkesinde aylık konaklama maliyeti ortalama 300-600 Euro iken bir çoğu kampüs içinde yer alan Rusya'daki öğrenci yurtlarında ulaşım masrafınızda olmadan aylık 30-100 USD ücret vererek konaklayabilirsiniz.

Rusya'da alacağım diploma Türkiye’de geçerli midir? Yani denkliği var mı?
Bünyemizde olan bütün üniversiteler BACHELOR eğitim vermekte olup Türkiye ve Dünyanın her yerinde geçerli olan tek diploma derecesine sahiptir. Bünyemizde olan üniversitelere denklik verildiğini YÖK'den teyit ettirebilirsiniz. Ayrıca 2021 yılında YÖK yönetmeliğinde Rusya'da ilk 400 de kayıtlı olan öğrencilerin Türkiye'ye yatay geçiş yapmalarının önü açılmıştır. Rusya Üniversitelerinden Türkiye üniversitelerine yatay geçiş ile ilgili en son YÖK mevzuatını bu linkten inceleyebilirsiniz. https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2021/denklik-ve-yatay-gecis-islemlerinde-yeni-duzenlemeler.aspx

Rusya üniversitelerinin Başvuru ve kayıt tarihleri ne zaman?
2024-2025 Eğitim yılı ön kayıtları aktif olarak alınmaktadır. Erken kayıt avantajları ile ilgili detaylı bilgilere danışmanlarımızdan ulaşabilirsiniz. Rusya'ya artan yoğunluk sebebiyle kararını nihai netleştiren adayların ön kayıtlarını erken yaptırmalarını öneririz.

İlk 400 de yer alan Rusya Üniversiteleri hangileri?
Avrupa ülkeleri arasında İngiltere ve Almanya'dan sonra en çok ilk 400 de üniversiteye sahip ülke Rusya Federasyonudur.

Dünya Sıralamasında 2023 güncel ilk 400 Rusya üniversiteleri ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

1. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 75)
2. St.Petersburg Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri:  270)
3. Novosibirsk Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 260)
4. Tomsk Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 264)
5. Bauman Moskova Teknik Üniveristesi (Sıralamadaki yeri: 230)
6. Moskova Fizik ve Teknoloji Ensitüsü (Sıralamadaki yeri: 267)
7. Ekonomi Yüksek okulu (Sıralamadaki yeri: 308)
8. Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 295)
9. Moskova Uluslararası Nükleer Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 308)
10. Kazan Federal Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 322)
11. Ural Federal Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 335)
12. Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü (Sıralamadaki yeri: 345)
13. ITMO Üniversitesi ( Sıralamadaki yeri: 359)
14. St.Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 382)
15. Tomsk Politeknik Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 398)

Gereken şartlar ve gerekli belgeler nelerdir?
Rusya devlet üniversitelerine alımlar lise diploma puanınızla yapılmaktadır. Üniversitelere ve bölümlere göre istenilen puan değişiklik gösterebilir. ÖSYM sınavlarının Rusya üniversitelerine kabullerinde bir hükmü yoktur. Gerekli belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya'da nerede kalacağım?
Rusya üniversitelerinde tüm yabancı öğrenciler için yurt imkanları mevcut olup, 2-4 kişilik odalarda mutfak, banyo, internet imkanlarıyla öğrencilerin konaklamasına sunulmuştur. Yurt kayıtları tarafımızca yapılabilmektedir. Ayrıca ev kiralamak da bir seçenek olabilir. Fakat hazırlık sınıfında tüm öğrencilerimizin en azından dil öğrenip, kendi ayakları üzerinde durana kadar yurt konaklamasını gerçekleştirmelerini tavsiye etmekteyiz.

Nereden başlamalı?
Sizden istediğimiz belgeleri eksiksiz hazırladıktan sonra ön kayıt için Sky Education yada Sky Education partner acenteler aracılığı ile ön kaydınızı yaptırabilirsiniz. Davetiye süreci, vize süreci, uçak bileti işlemlerinin takibi ve organizasyonları tarafımıza aittir. Rusya'ya öğrencilerimizi gruplar halinde gönderiyoruz. Rusya'ya gelen öğrencilerimiz, eğitim danışmanlarımız tarafından karşılandıktan sonra tüm prosedür işlemler tarafımızca yapılmaktadır. Öğrenciler yurtlarına yerleştikten sonra her daim bire bir destek alabileceğiniz eğitim danışmanlarımız tarafından şehir ve üniversite tanıtılmakta, bilmeniz gereken tüm önemli bilgiler verilmektedir.

Rusya'da eğitim vizesi almak için şartlar nelerdir?
Rusya’da üniversite okuyacak öğrencilerimizin vize çeviri ücretleri ve vize başvuru ücreti Sky Education tarafından karşılanır, evraklar danışmanlarımızca hazırlanır. Öğrencilerimiz konsolosluk ya da aracı kuruma gitmezler, vize başvuru süreçleri de Sky Education tarafından yürütülür. Rusyada eğitim vizesi için üniversiteden alacağınız kabul mektubu, sağlık raporlarınız ve diplomanız gibi belgeler gerekmektedir. Sky Education, Rusya öğrenci vizelerinde %100 başarı oranına sahiptir. Rusya vizesi almak için tüm detaylı bilgilere bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.

Rusya üniversiteleri dünya sıralamasında kaçıncı sırada?
Dünyanın en saygın ranking (sıralama) kuruluşu olan QS ranking de  ilk 1000’de Türkiye’den 9 üniversite yer alırken, Rusya’dan 35 üniversite yer almaktadır. İlk 400 de ise Rusya’da 15 Üniversite yer alırken Türkiye’de hiçbir üniversite bu sıralamaya girememiştir. Net sıralamaları aşağıdan görebilirsiniz.

Rusya ilk 1000 - 35 üniversite
Rusya ilk 400 - 15 üniversite

Türkiye ilk 1000  -  9 üniversite
Türkiye ilk 400 -   0 üniversite

Polonya ilk 1000 - 15 üniversite
Polonya ilk 400 - 2 üniversite

Ukrayna ilk 1000 - 6 üniversite
Ukrayna ilk 400 - 0 üniversite

Rusya'daki İlk 1000 de yer alan üniversiteleri sırasıyla birlikte detaylı buradan görebilirsiniz.

Hiç Rusça bilmiyorum. Rusya üniversitelerinde nasıl eğitim görebilirim?
Tüm öğrencilerimiz diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ile birlikte ilk sene hazırlık sınıfında alanında uzman Rus eğitmenler tarafından Rusça dil eğitimi alarak akademik dil yeterliliği kazanmaktadırlar. 8-12 kişilik gruplar halinde Hazırlık eğitimini alan öğrenciler lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlarlar

Rusçayı hangi dil üzerinden öğreneceğiz?
Sevgili adaylar, Rusçayı Rusça üzerinden öğreneceksiniz. Bu her ne kadar kulağa zor gelse de aslında en kolay yöntemdir. Şimdiden bunu sizin anlamanız zor olabilir ancak geldiğinizde tecrübe edebilirsiniz. Çünkü Rusça ikinci bir dil üzerinden kurgulanarak öğretilebilmesi zor bir dildir. Tüm Rusya üniversiteleri hazırlık eğitim sisteminde durum böyledir. Rusça, en temelden (Alfabeden) başlayarak Rusça üzerinden öğretilir.

Rusya'da burslu okuyabilir miyim?
Rusya üniversitelerine burslu girebilmek için adayların önünde 2 seçenek vardır. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen burslar. Söz konusu KYK bursları hakkında detaylı bilgi ve başvuru için gerekli koşullara buradan ulaşabilirsiniz. İkincisi ise Rusya Federasyonunun vermiş olduğu burslar. Her yıl Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezi tarafınca bir mülakat tarihi oluşturularak Türk öğrencilere mülakatlar sonucu burs verilmektedir. Adaylar Rusya milli Eğitim bakanlığından gelen heyetin önünde yüz yüze mülakata girmek zorundadır. Burs alabilmek için en büyük kriterler sırasıyla şu şekildedir. Adayların diploma ve transkript puanları, hangi lise - üniversiteden mezun oldukları, Bunun dışında adayların azda olsa Rusça bilmeleri mülakatlarda kriterler arasındadır.

2 yıllık üniversite mezunuyum ve Rusya'da lisansımı tamamlayabilir miyim?
Maalesef hiç bir Rusya üniversitesi size hazırlık eğitiminden sonra 3.cü ya da belirli bir sınıftan başlama garantisi vermeyecektir. Bunun sebebi ise, öğrenim gördüğünüz üniversitenin dersliklerinin uyumluluğu ile alakalıdır. Bildiğimiz üzere derslikler hem üniversiteden üniversiteye, hem ülkeden ülkeye, hem de yıldan yıla değişebilmektedir. Rusya üniversiteleri tarafından mezun olduğunuz üniversite ile dersliklerinizin %70 uyumluluğu  istenmektedir. Bu uyumluluğa sahipseniz dahi ilk yıl hazırlık eğitimi alacağınız için geldiğiniz Rusya üniversitesinin bir sonraki sene için kendi içerik dersliklerini değiştirme ihtimali olduğundan böyle bir garantiyi size veremez. Tecrübe ettiğimiz üzere hazırlık sonrasında 3.cü sınıftan başlayan öğrencilerimiz de oldu, 2.ci sınıftan başlatılan da, hiç kabul edilmeyen de. Net bir cevap verebilmemiz için öncelikli olarak transkriptinizin Rusça tercümesini tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Transkripti gönderdiğinizde 2 iş günü içerisinde olumlu-olumsuz tarafınıza geri dönüş yapıyoruz. Durum tamamen gitmek istediğiniz bölümün, bağlı olduğu fakültenin dekanı onayına bağlıdır.

İlerleyen senelerde Rusya'dan Türkiye üniversitelerine yatay geçiş yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz. Tıp, mühendislik ve hukuk programları için Dünya sıralamasındaki ilk 400 de yer alan üniversitelere kayıtlı olup Türkiye'deki üniversitelere sıralamanıza bakılmadan yatay geçiş yapabilirsiniz. Tıp, mühendislik, hukuk, mimarlık ve öğretmenlik haricinde bir bölümde öğrenim aldığınızda ise üniversitenin tanınırlığına bakılıp yatay geçişlerde ilk 400 şartı aranmamaktadır. Rusya Üniversitelerinden Türkiye üniversitelerine yatay geçiş ile ilgili en son YÖK mevzuatını bu linkten görebilirsiniz. https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2021/denklik-ve-yatay-gecis-islemlerinde-yeni-duzenlemeler.aspx

Rusya'daki genel yaşam maliyeti nedir?
Rusya'daki bir çok ürünün Ruble fiyatlarını sizler için TL ye çevirdik.
Konaklama
Aylık ortalama öğrenci yurdu fiyatı | 150-600TL
Rusya'da 1 odalı daire kirası aylık | 1500 - 2500TL
Bir dairenin elektrik, su ve doğal gaz toplam aylık tutarı  | 200-300TL
Sınırsız aylık ev interneti | 40-80TL (minimum 100 Mbps hızında)
Ulaşım
Metro | 10-15TL
Otobüs Minibüs | 8-15TL
Taxi | Km 7TL
Gıda ve Market Fiyatları
Ekmek | 10TL
1 litre süt | 15TL
10 adet yumurta | 30TL
1 kg tavuk | 45TL
1kg kıyma | 120TL
1kg domates | 35TL
1kg elma | 30TL
1kg muz | 15TL
1litre meyvesuyu | 15TL
Şampuan | 30-60TL
Business lunch | 60-100TL
Mc Donald's, KFC, Burger King menü | 75-125TL
Eğlence ve Genel Kültür

Müze ziyareti | 10-100TL (Öğrenci kimliği ile bir çoğu ücretsiz)
1 Sinema Bileti | 100-150TL
1 Saat Bilardo | 100-125TL
Kuaför Saç Kesimi | 150-250TL
1 Saat Bowling | 150-200TL
Aquapark | 300-500TL
Giysi
1 Jeans | 750-1000TL
1 Tişört | 300-450TL
Spor ayakkabı | 450-750TL

Rusya'da hem eğitim alıp, hem çalışabilir miyim?
Öğrencilerin Rusya'da öğrenim görüp hemde çalışma imkanları vardır ve resmidir. Rusça dili sertifikası şartı göz önünde bulundurulduğunda Öğrencilerimiz ilk sene Rusya'ya geldiklerinde hazırlık sonrası yıllarda resmi olarak çalışabilmektedir. 2013 yılından itibaren yürürlüğe giren kanuna göre Rusya Federasyonuna yurt dışından eğitim alma amaçlı gelen her öğrenci derslerine engel olmama şartıyla çalışabilirler. 

Rusya'da çalışarak tüm masraflarımı karşılayabilir miyim?
Rusya'da part time çalışarak hem okul masraflarınızı hem de yaşam giderlerinizi karşılamanız zordur. İki seçenekten birini yani okul masrafınızı veya aylık geçiminizi çalışarak sağlayabilirsiniz.

Apostil Nedir? Nerden yaptırılır?
Apostil herhangi bir resmi belgenin yurtdışında geçerli olmasını sağlayan tasdik şerhidir. Kısaca uluslararası noter tasdik şerhi de diyebiliriz. Apostil işlemini evraklarınıza bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık veya valiliğinden yaptırabilirsiniz. Apostil yaptırmak ücretsizdir. Kaymakamlık tarafından apostil yapılabilmesi için belge üzerinde ıslak imza ve mühür şartı aranmaktadır. Eğer e devlet çıkarttığınız bir belgenize apostil yaptırmak istiyorsanız önce noter tarafından belgenin tasdik edilmesi gerekmektedir. Üzerinde ıslak imza/mühür olmayan bir belgeye kaymakamlık tarafından apostil yapılamamaktadır.

Ailem nasıl para gönderecek? Paramı nasıl temin edeceğim?
Ailem nasıl para gönderecek ? Visa veya Mastercard logolu tüm kartlarla hesabınıza yatırılan Türk lirası bakiyeyi Rusya’da aynı logoyu taşıyan herhangi bir bankadan çekebilirsiniz. Önerimiz İşbankası veya Denizbank’tan hesap açtırmanızdır. Hesabınıza yatan TL veya döviz bakiyeyi Rusya’da Rus para birimi olan RUBLE olarak çekebilirsiniz.

Rusya'daki dil okullarına herkes kayıt yaptırabilirmi?
Rusya'da Rusça dil kursları için 18 yaşını doldurmuş herkes kayıt yaptırabilir. Rusça dil kursları Rusya'da anlaşmalı olduğumuz Devlet üniversiteleri bünyesinde, Rus hocalar tarafından verilmektedir. Rusça dil kursları için herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Rusya'da dil eğitimi için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Rusça dili sertifikası alabilecek miyim?
Dil okullarının kurslarına katılan öğrenciler süre ne olursa olsun, kurs sonunda sertifika alabilmektedirler. Elbette bu sertifikalar Üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenen sertifikalardır. Toplam ders saatinin 1/3 kadarına devam göstermeyen öğrenciler bu olanaktan yararlanamazlar.

Rusyada Eğitim Almak İçin Başvurunu Yap

  Şehriniz

  İstenilen Program
  WhatsApp
  Scan the code
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?