SSS

Rusya'da Eğitim ile ilgili  Sıkça Sorulan Sorular

Rusya'da alacağım diploma Türkiye’de geçerli midir? Yani denkliği var mı?
Bünyemizde olan bütün üniversiteler BACHELOR eğitim vermekte olup Türkiye ve Dünyanın her yerinde geçerli olan tek diploma derecesine sahiptir. Bünyemizde olan üniversitelere denklik verildiğini YÖK'den teyit ettirebilirsiniz.

Başvuru ve kayıt tarihleri ne zaman?
Başvuru-kayıt tarihleri Nisan ayı itibariyle başlamakta olup, bazı üniversitelerce Eylül ayının sonuna kadar devam etmektedir. Rusya'da eğitime her geçen yıl artan talep ve üniversitelerden aldığımız kontenjanların sınırlı olması sebebiyle kayıtların erken bittiğini, geçtiğimiz sene bazı üniversitelerin haziran ayında kontenjanlarını doldurduğunu hatırlatalım. Bu sebeple kesin karar veren adayların oyalanmadan erken kayıt olmalarını öneririz.

Gereken şartlar ve gerekli belgeler nelerdir?
Gerekli belgeler ve aranan şartlar ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya'da nerede kalacağım?
Rusya üniversitelerinde tüm yabancı öğrenciler için yurt imkanları mevcut olup, 2-4 kişilik odalarda mutfak, banyo, internet imkanlarıyla öğrencilerin konaklamasına sunulmuştur. Yurt kayıtları tarafımızca yapılabilmektedir. Ayrıca ev kiralamak da bir seçenek olabilir. Fakat hazırlık sınıfında tüm öğrencilerimizin en azından dil öğrenip, kendi ayakları üzerinde durana kadar yurt konaklamasını gerçekleştirmelerini tavsiye etmekteyiz.

Nereden başlamalı?
Sizden istediğimiz belgeleri eksiksiz hazırladıktan sonra ön kayıt için Sky Education yada Sky Education partner acenteler aracılığı ile ön kaydınızı yaptırabilirsiniz. Davetiye süreci, vize süreci, uçak bileti işlemlerinin takibi ve organizasyonları tarafımıza aittir. Rusya'ya öğrencilerimizi gruplar halinde gönderiyoruz. Rusya'ya gelen öğrencilerimiz, eğitim danışmanlarımız tarafından karşılandıktan sonra tüm prosedür işlemler tarafımızca yapılmaktadır. Öğrenciler yurtlarına yerleştikten sonra her daim bire bir destek alabileceğiniz eğitim danışmanlarımız tarafından şehir ve üniversite tanıtılmakta, bilmeniz gereken tüm önemli bilgiler verilmektedir.

Hiç Rusça bilmiyorum. Rusya üniversitelerinde nasıl eğitim görebilirim?
Tüm öğrencilerimiz diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ile birlikte ilk sene hazırlık sınıfında alanında uzman Rus eğitmenler tarafından Rusça dil eğitimi alarak akademik dil yeterliliği kazanmaktadırlar. 5-10 kişilik gruplar halinde Hazırlık eğitimini alan öğrenciler lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlarlar

Rusçayı hangi dil üzerinden öğreneceğiz?
Sevgili adaylar, Rusçayı Rusça üzerinden öğreneceksiniz. Bu her ne kadar kulağa zor gelse de aslında en kolay yöntemdir. Şimdiden bunu sizin anlamanız zor olabilir ancak geldiğinizde tecrübe edebilirsiniz. Çünkü Rusça ikinci bir dil üzerinden kurgulanarak öğretilebilmesi zor bir dildir. Tüm Rusya üniversiteleri hazırlık eğitim sisteminde durum böyledir. Rusça, en temelden (Alfabeden) başlayarak Rusça üzerinden öğretilir.

Rusya'da burslu okuyabilir miyim?

Rusya üniversitelerine burslu girebilmek için adayların önünde 2 seçenek vardır. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen burslar. Söz konusu KYK bursları hakkında detaylı bilgi ve başvuru için gerekli koşullara buradan ulaşabilirsiniz. İkincisi ise Rusya Federasyonunun vermiş olduğu burslar. Her yıl Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezi tarafınca bir mülakat tarihi oluşturularak Türk öğrencilere mülakatlar sonucu burs verilmektedir. Adaylar Rusya milli Eğitim bakanlığından gelen heyetin önünde yüz yüze mülakata girmek zorundadır. Burs alabilmek için en büyük kriterler sırasıyla şu şekildedir. Adayların diploma ve transkript puanları, hangi lise - üniversiteden mezun oldukları, Bunun dışında adayların azda olsa Rusça bilmeleri mülakatlarda kriterler arasındadır.

Mülakatlar sonucunda yaklaşık 100 Türk adaydan 55 ine 2018-2019 eğitim yılı için burs verilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken konu 2018-2019 eğitim yılı mülakatları mart ayında yapılmışken 2019-2020 eğitim yılı mülakatları aralık ayında yapılmıştır ve 56 Türk öğrenciyle Rusya Federasyonu devlet bütçesi tarafından burs verilmiştir. Başvuru ve mülakat tarihleri her yıl değişebilmektedir.

2 yıllık üniversite mezunuyum ve Rusya'da lisansımı tamamlayabilir miyim?
Maalesef hiç bir Rusya üniversitesi size hazırlık eğitiminden sonra 3.cü ya da belirli bir sınıftan başlama garantisi vermeyecektir. Bunun sebebi ise, öğrenim gördüğünüz üniversitenin dersliklerinin uyumluluğu ile alakalıdır. Bildiğimiz üzere derslikler hem üniversiteden üniversiteye, hem ülkeden ülkeye, hem de yıldan yıla değişebilmektedir. Rusya üniversiteleri tarafından mezun olduğunuz üniversite ile dersliklerinizin %70-%80 uyumluluğu  istenmektedir. Bu uyumluluğa sahipseniz dahi ilk yıl hazırlık eğitimi alacağınız için geldiğiniz Rusya üniversitesinin bir sonraki sene için kendi içerik dersliklerini değiştirme ihtimali olduğundan böyle bir garantiyi size veremez. Tecrübe ettiğimiz üzere hazırlık sonrasında 3.cü sınıftan başlayan öğrencilerimiz de oldu, 2.ci sınıftan başlatılan da, hiç kabul edilmeyen de. Net bir cevap verebilmemiz için öncelikli olarak transkriptinizin Rusça tercümesini tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Transkripti gönderdiğinizde 2 iş günü içerisinde olumlu-olumsuz tarafınıza geri dönüş yapıyoruz. Durum tamamen gitmek istediğiniz bölümün, bağlı olduğu fakültenin dekanı onayına bağlıdır.

Rusya'da hem eğitim alıp, hem çalışabilir miyim?
Öğrencilerin Rusya'da öğrenim görüp hemde çalışma imkanları vardır ve resmidir. 2013 yılından itibaren yürürlüğe giren kanuna göre Rusya Federasyonuna yurt dışından eğitim alma amaçlı gelen her öğrenci derslerine engel olmama şartıyla çalışabilirler. Dersleri olduğu zamanlarda çalıştığı göçmenlik bürosu tarafından tespit edilen öğrenciler üniversiteden atılarak, 5 yıl sınır dışı cezası alırlar.

Ailem nasıl para gönderecek? Paramı nasıl temin edeceğim?
Ailem nasıl para gönderecek ? Visa veya Mastercard logolu tüm kartlarla hesabınıza yatırılan Türk lirası bakiyeyi Rusya’da aynı logoyu taşıyan herhangi bir bankadan çekebilirsiniz. Önerimiz İşbankası veya Denizbank’tan hesap açtırmanızdır. Hesabınıza yatan TL veya döviz bakiyeyi Rusya’da Rus para birimi olan RUBLE olarak çekebilirsiniz.

Rusya'daki dil okullarına herkes kayıt yaptırabilirmi?
Rusya'da Rusça dil kursları için 18 yaşını doldurmuş herkes kayıt yaptırabilir. Rusça dil kursları Rusya'da anlaşmalı olduğumuz Devlet üniversiteleri bünyesinde, Rus hocalar tarafından verilmektedir. Rusça dil kursları için herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Rusya'da dil eğitimi için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Rusça dili sertifikası alabilecek miyim?
Dil okullarının kurslarına katılan öğrenciler süre ne olursa olsun, kurs sonunda sertifika alabilmektedirler. Elbette bu sertifikalar Üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenen sertifikalardır. Toplam ders saatinin 1/3 kadarına devam göstermeyen öğrenciler bu olanaktan yararlanamazlar.

Rusyada Eğitim Almak İçin Başvurunu Yap

Şehriniz

İstenilen Program