SSS

Rusya Üniversiteleri - Rusyada Eğitim / Sıkça Sorulan Sorular


Başvuru ve kayıt tarihleri ne zaman

Başvuru ve kayıt tarihleri Nisan ayı itibariyle başlamakta ve Eylül ayı’nın 2.haftası sona ermektedir. Sınırlı kontenjan olması sebebiyle başvuruların erken kapanması gibi durumlar yaşamaktayız. Bu sebeple erken başvurmanız avantaj doğuracaktır.

Gereken şartlar ve gerekli belgeler nelerdir ?

Gerekli belgeler ve aranan şartlar ile ilgili bilgilere BAŞVURU/KAYIT bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yapmam gereken işlemler nelerdir ?

Gerekli belgeleri eksiksiz hazırlamalısınız , tüm işlemleriniz tarafımızca yapılmakta ve kafile halinde uçak ile Rusya’ya intikal etmekteyiz. Yurtlarınıza yerleştikten sonra her daim yardım alabileceğiniz görevlilerimizce şehir ve üniversite tanıtılmakta, bilmeniz gereken tüm bilgiler verilmektedir.

Hiç Rusça bilmiyorum. Rusya üniversitelerinde nasıl eğitim görebilirim ?

Tüm öğrencilerimiz diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ile birlikte ilk sene hazırlık sınıfında alanında uzman Rus eğitimenler tarafından Rusça dil eğitimi alarak akademik dil yeterliliği kazanmaktadırlar. 10 ay süren bu eğitim boyunca 6-12 kişilik sınıflarda. Hazırlık sınıfını bitiren öğrenciler seçmiş oldukları bölümün 1.sınıfından lisans eğitimi almaya başlamaktadır.

Rusyada okuyacağım üniversitenin konaklama imkanı mevcut mu ?

Bünyemizde ki tüm üniversitelerimizin yurt imkanları mevcut olup 2-3 kişilik odalarda mutfak, banyo, internet imkanlarıyla öğrencilerin konaklamasına sunulmuştur. Hazırlık sınıfında tüm öğrencilerimizin yurt konaklamasını gerçekleştirmelerini tavsiye etmekteyiz.

Rusyada hem eğitim alıp hem çalışabilir miyim?

Öğrencilerin Rusyada öğrenim görüp hemde çalışma imkanları vardır ve resmidir. 2013 yılından itibaren yürürlüğe giren kanuna göre Rusya Federasyonuna yurt dışından eğitim alma amaçlı gelen her öğrenci aynı zamanda resmi olarak çalışabilme hakkına sahiptir.

Ailem nasıl para gönderecek ? Paramı nasıl temin edeceğim ?

Visa veya Mastercard logolu tüm kartlarla hesabınıza yatırılan bakiyeyi Rusya’da aynı logoyu taşıyan herhangi bir bankadan çekebilirsiniz. Önerimiz İşbankası veya Denizbank’tan hesap açtırmanızdır. Her iki bankanında her iki ülkede faaliyette bulunmasından dolayı minumum komisyon kesilmektedir. Hesabınıza yatan TL veya döviz bakiyeyi Rusya’da Rus para birimi olan RUBLE olarak çekebilirsiniz.

Rusyada iken ailem ile nasıl iletişim kurabilirim ?

Her öğrenci için danışmanlık hizmeti dahilinde Rusyada bir telefon hattı çıkartmaktayız. Çıkardığımız hat ile veya internet üzerinden aileniz ile iletişim kurabilirsiniz.

Rusyada alacağım diploma Türkiye’de geçerli midir ? Yani denkliği var mı ?

Bünyemizde olan bütün üniversiteler BACHELOR eğitim vermekte olup Türkiye ve Dünyanın her yerinde geçerli olan tek diploma derecesine sahiptir. Bünyemizde olan üniversiteleree denklik verildiğini YÖK'den teyit ettirebilirsiniz.

Rusyada dil okullarına herkez kayıt yaptırabilirmi?

Rusyada rusça dil kursları için 18 yaşını doldurmuş herkez kayıt yaptırabilir. Rusça dil kursları Rusyada anlaşmalı olduğumuz Devlet üniversiteleri bünyesinde , Rus öğretmenler aracılığı ile verilmektedir .Rusça dil kursları için herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Rusyada dil eğitimi için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Rusça dili sertifikası alabilecekmiyim

Dil okullarının kurslarına katılan öğrenciler süre ne olursa olsun, kurs sonunda sertifika alabilmektedirler. Elbette bu sertifikalar Üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenen sertifikalardır. Toplam ders saatinin 1/3 kadarına devam göstermeyen öğrenciler bu olanaktan yararlanamazlar.

Rusyada Hazırlık sınıfı eğitimi için herkez kayıt yaptırabilirmi?

Rusyada üniversite eğitim almak isterseniz Lise yada önlisans mezunu olmak şartı aranmaktadır. Üniversite eğitimine Rusya'da devam etmek isteyen öğrencilerimiz 10 ay süreli Rusça dil eğitimi almak , Rusyada Hazırlık sınıfı okumak zorundadırlar.

Rusyada Eğitim Almak İçin Başvurunu Yap

Şehriniz

İstenilen Program