Ryazan Şehri Hakkında | Rusya Şehirleri

Ryazan Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Ryazan Şehri

Ryazan ŞehriRusya Federasyonunun köklü kentlerinden birisi olan Ryazan, başkent Moskova’ya 190 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Etnik kimliğin çeşitli olduğu Ryazan kentinde 70 milletten insanın bulunduğu nüfusu 700.000’dir. Rusya Federasyonu’nun bilim, sanayi ve askeri alanında en gelişmiş kentidir. Kentte petrol ve petrol ürünleri, enerji sanayi de oldukça gelişmiştir. Ryazan kenti, en iyi kent ödülüne sahiptir. Ryazan, eğitim alanında Rusya Federasyonu’nun en önemli kentlerinden birisidir. Bu özelliği ile de dünyanın her yerinden yüzlerce öğrenciyi ağırlıyor. Ryazan ’in önemli üniversitelerinden bazıları ise;

Ryazan Devlet Üniversitesi

Ryazan Devlet Tıp Üniversitesi

Ryazan Pavlov Tıp Üniversitesi

Kentin öne çıkan özelliği ise tamamen doğal bir yapıya sahip olmasıdır. Kentin büyük bölümü yeşil alanlardan oluşuyor ki bu durumda Rusya’da doğa ile iç içe yaşamak isteyenlerin tercihi olmasına neden oluyor. Ryazan’ in doğal alanlarını Oka park, Şehir parkı, Gagarin lukowski ormanı, arkadaşlık parkı ve sağlık parkı oluşturuyor.

Ryazan Şehri Ulaşımı

Başkent Moskova ile yakınlığı sayesinde Moskova aktarmasıyla demiryolu ve havayolu ile basit ve hızlı ulaşım imkanı bulunuyor. Rusya Federasyonu’nun 19. yüzyılda kurulan ilk demir yolu hattı olan Moskova-Ryazan arasında halen 3 express sefer mevcuttur. Demir yolunun gelişmiş olduğu kentte metro sistemi de yoğun olarak kullanılıyor. Otobüs, tramvay ve troleybüsler ile toplu ulaşımın desteklemesi sayesinde kentte trafik sorunu bulunmuyor. Gelişmiş taksi ağı da kişisel kullanımlara hizmet veriyor.

Ryazan Şehri Genel YapısıRyazan Şehri ulaşım

Rus kültürünü en iyi yansıtan Mimari yapılar ve tarihi eserler, arkeolojik sit alanları ve eşsiz doğası bulunuyor. Kültürel açıdan gelişmiş olan Ryazan kentinde spor, sinema ve eğlence aktivitelerinin ve etkinliklerinin de sıklıkla yapılması da şehri daha aktif hale getiriyor. Ryazan yat kulüpleri, oteller, tatil köyleri ve rekreasyon alanları ile turizm kentidir. Uzun süre Rostov’da yaşamını sürdüren ünlü Rus yazar Aleksandr Soljenitsin’de kentle bütünleşmiş isimler arasında yer alıyor. Kentte Rus kültürünü ve tarihini gösteren müzeler ve galeriler yer alıyor.

Sanat alanında Rusya Federasyonu’nun en aktif kentlerinden birisi olan Ryazan, opera ve bale sahneleri ile de öne çıkıyor. Gece hayatının etkin olduğu kentte sinema ve tiyatro dışında çok sayıda gece kulübü bulunuyor. Spor alanında da olimpiyat stadı, merkezi spor tesisleri, olimpik havuzlar, hipodrom, kayak, karting pistleri ve uzak doğu dövüş sanatları ile sadece futbol değil alternatif spor dallarında da oldukça gelişmiştir.

Petrol ve petrokimya sanayisinin gelişmiş olduğu kentte, enerji sanayisi de oldukça yoğundur. Yeşil alanları sayesinde Rusya’nın en büyük tomruk merkezidir. Maden kaynakları açısından da oldukça zengin olan Ryazan, kömür alçı taşı, refrakter kum ve kil, kalker, demir, çimento, kuvars ve cam gibi geniş ürün çeşitliliği ekonomisinin kalkınmasında en önemli faktörlerdir.

Ryazan Şehri İklimi

Rusya Federasyonu’nun ünlü Sibirya soğuklarının etkili olduğu Ryazan Şehrinde, kış aylarında hava sıcaklıkları sıfırın altında seyretmektedir. Yaz aylarında ise sıcaklık 30 derece ortalamasında seyrediyor.

Diğer Rusya şehirleri ni görmek için burayı tıklayınız.

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?