Rusya’da Eğitim Ücretleri

Rusya Üniversiteleri Fiyatları

Rusya’da Eğitim Ücretleri

Rusya’da eğitim ücretleri bir çok ülkeye göre daha uygundur. Rusya üniversitelerinin Dünya sıralamasındaki konumu, her geçen yıl artan eğitimin kalitesi ve uygun fiyatlarıyla yurt dışında öğrenimlerine devam etmek isteyen öğrencilerimizin gözünde en iyi alternatiflerden biri haline gelmiştir.

Devlet ya da özel öğrenci yurtlarında ikamet eden, ortalama yaşam süren bir öğrenci aylık 250-350 USD bütçeyle hayatını sürdürebilir. Bu rakamlar bireye göre değişebilmekle beraber Rusya devletinin öngördüğü aylık harcamalar bu rakamın altındadır. Büyük şehirlerden gelen ve özel sosyal alışkanlıkları olan öğrenciler için 350 USD altında bir gideri baz almak hata olur. Rusyada eğitim kalitesi, üniversite harçları ve aylık giderleri baz alırsak bir öğrenci için Rusya’da üniversite okumak Dünyada en iyi seçeneklerden biri diyebiliriz.

Aşağıdaki tabloda şehirlere göre ortalama okul ücretleri, aylık yurt fiyatları ve şehirlere göre bir öğrencinin aylık masrafını görebilirsiniz.

Rusya üniversiteleri fiyatları, Rusya üniversiteleri ücretleri

Rusya Üniversiteleri Fiyatları

Sky Education ve yetkili partner acentelerin Rusya üniversiteleri 2020-2021 eğitim yılı hazırlık paket fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz. Hazırlıktan sonraki eğitim ve aylık yurt ücretlerini ise sitemizde yer alan üniversitelerin kendi sayfalarındaki tablolardan kolayca öğrenebilirsiniz.

Üniversiteler Hazırlık Paket Ücretleri
Moskova Devlet Üniversitesi 8800$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 6000$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 6750$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi 7600$
Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi(MGIMO) 8000$
St.Petersburg Devlet Üniversitesi 6850$
St.Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 6500$
St.Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık 5400$
St.Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi 5800$
St.Petersburg ITMO Üniversitesi 5800$
St.Petersburg Devlet Denizcilik Teknikleri Üniversitesi 5800$
Ural Federal Üniversitesi 4800$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi 4650$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi (İngilizce Hazırlık) 5650$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi 4750$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi 4350$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 4250$
Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 4300$
Kazan Federal Üniversitesi 4500$
Kazan Federal Üniversitesi (İngilizce Hazırlık) 5600$
Kazan Devlet Tıp Akademisi 4300$
Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi 4450$
Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 4250$
Kazan Devlet Enerji Üniversitesi 4550$

Hazırlık Paket Fiyatlarına Dahil Olanlar

 1. Davetiyenin harç ve ulaşım bedeli
 2. Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 3. Uçak bileti (Tek yön Türkiye – Rusya)
 4. Havalimanı karşılama ve transferi
 5. Öğrenci yurduna kayıt işlemleri
 6. Gerekli belgelerin Rusça’ya tercümesi ve noter tasdiki (Rusya’da)
 7. 1 yıl hazırlık eğitim ücreti
 8. 1 akademik yıl devlet yurdu konaklama bedeli (2-4 kişilik odalarda)
 9. Zorunlu sağlık sigortası
 10. Oturma izni
 11. Vize harç ve vize uzatım bedeli
 12. Rusya’da kullanılabilecek telefon kartı (1 Aylık 24 GB internet, her yöne Rusya içi 1200 dk ile birlikte)
 13. Şehir, üniversite, öğrenci yurdu oryantasyonu (Üniversite – yurt kuralları, oturma izni, vize uzatımı, banka hesap açılımı vb.)
 14. Danışmanlık hizmeti
 15. Hazırlık sonrası istenilen üniversiteye ve bölüme kayıt işlemlerinin danışmanlığı

Hatırlatmalar

 • Paket içerisinden ekleme veya çıkarma yapılamamaktadır.
 • Rusya’ya gelen tüm öğrencilerin resmi ikametleri üniversitelerin öğrenci yurtlarına yapılmaktadır. O nedenle gerek oturma izni, gerekse sağlık sigortası yapılabilmesi için devlet yurdunda konaklama seçeneği paket içerisinden çıkartılamamaktadır.
 • Paket ücretleri dışında 90 USD (6500 Ruble) ücret üniversitelerden hazırlığın ikinci döneminde öğrencilerimizden istenmektedir. Söz konusu bu ücret öğrencilerimizin diplomalarının gerçek olup olmadığını araştıran Moskova devlet araştırma kurumunun harç ücretidir.
 • Paket içerisinde yer alan yurtlar devlet üniversitelerinin kendi öğrenci yurtlarıdır. O nedenle öğrencilerimizin yurtlarla ilgili beklentileri yüksek olmamalıdır.
 • Bazı üniversitelerin öğrenci yurtlarında Sky Education ve partner acenteleri öğrencilerine ayrıcalık tanınıp, öğrencilerin kalacağı odalar ayrıdır. Buna karşılık bazı üniversitelerde ise yurt yerleştirmeleri yurt müdürleri tarafından yapıldığı için müdahale şansımız pek bulunmamaktadır.
 • Rusya’ya gelecek öğrencilerimizin tümünün vize başvuruları Rusya Konsolosluğu ile anlaşmamız gereği tarafımızca yapılmaktadır. Rusya vizesinde başarı oranımız %100dür. Tarafımız aracılığı ile vize alınma süresi 4 iş günüdür. Rusya’da eğitim vizeleri 3 aylık çıkar. 3 aylık vizeleriyle Rusya’ya giriş yapan öğrencilerin vizeleri öğrenim gördükleri süre boyunca tarafımızca uzatılır.
 • Ön kayıt ilk taksiti olarak 500 USD Sky Education ve partner acenteleri tarafından peşin alınmaktadır. Öğrencilerin kabulleri çıkıp, kayıt kesinleştikten sonra ikinci taksit olarak toplam paket ücretlerinin yarısı Türkiye’de tamamlanır. Üçüncü ve son taksit olarak kalan %50 paket ücretlerini adaylar vizelerini aldıklarında öderler. Sözleşmede de yer aldığı gibi, tarafımızdan kaynaklı herhangi bir problemde ücretin %100 iadesi yapılmakta olup, öğrencinin sonradan kendi vazgeçmesi halinde ücret iadesi yapılmamaktadır. O nedenle kayıt yaptırmadan lütfen emin olunuz.