Rusya’da Eğitim Ücretleri

Rusya’da eğitim ücretleri bir çok ülkeye göre daha uygundur. Rusya üniversitelerinin Dünya sıralamasındaki konumu, her geçen yıl artan eğitimin kalitesi ve uygun fiyatlarıyla yurt dışında öğrenimlerine devam etmek isteyen öğrencilerimizin gözünde en iyi alternatiflerden biri haline gelmiştir.

Devlet yada özel öğrenci yurtlarında ikamet eden, ortalama bir yaşam süren bir öğrenci aylık 250-350 USD bütçeyle hayatını sürdürebilir. Bu rakamlar bireye göre değişebilmekle beraber Rusya devletinin öngördüğü aylık harcamalar bu rakamın altındadır. Büyük şehirlerden gelen ve özel sosyal alışkanlıkları olan öğrenciler için 350 USD altında bir gideri baz almak hata olur. Rusyada eğitim kalitesi, üniversite harçları ve aylık giderleri baz alırsak bir öğrenci için Dünyada en yaşanabilir ülkelerden biri diyebiliriz.

Aşağıdaki tabloda şehirlere göre ortalama okul ücretleri, aylık yurt fiyatları ve şehirlere göre bir öğrencinin aylık masrafını görebilirsiniz.

Rusya'da Eğitim ücretleri, Rusya üniversite fiyatları, Rusya şehirleride aylık gider.

Rusya Üniversiteleri Fiyatları

Sky Education ve yetkili partner acentelerin Rusya üniversiteleri 2018-2019 eğitim yılı hazırlık paket fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz. Hazırlıktan sonraki bölüm ve aylık yurt ücretlerini ise yine sitemizde yer alan üniversitelerin kendi sayfalarındaki tablolardan kolayca öğrenebilirsiniz.

Üniversiteler Hazırlık Paket Ücretleri
Moskova Devlet Üniversitesi 8750$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 6000$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 6600$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi 8000$
St.Petersburg Devlet Üniversitesi 8750$
St.Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 6450$
St.Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi 5400$
St.Petersburg ITMO Üniversitesi 5500$
St.Petersburg Devlet Denizcilik Teknikleri Üniversitesi 5500$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi 4450$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi 4650$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi 4200$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 4200$
Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 4500$
Kazan Federal Üniversitesi 4350$
Kazan Devlet Tıp Akademisi 4400$
Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi 4450$
Kazan Devlet Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesi 4200$
Kazan Devlet Enerji Üniversitesi 4450$

Hazırlık Paket Fiyatlarına Dahil Olanlar

 1. 1 akademik yıl hazırlık eğitim ücreti
 2. 1 akademik yıl devlet yurdu konaklama bedeli (2-4 kişilik odalarda)
 3. 1 yıllık zorunlu sağlık sigortası bedeli
 4. 1 yıllık oturum izni
 5. Gerekli belgelerin Rusça’ya tercümesi ve noter tasdiki (Rusya’da)
 6. Davetiyenin harç ve ulaşım bedeli
 7. Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 8. Vize harç ve vize uzatım bedeli
 9. Havalimanı karşılama ve transferi
 10. Rusya’da kullanılabilecek telefon kartı (1 Aylık 24 GB internet, her yöne Rusya içi 1200 dk ile birlikte)
 11. Şehir, üniversite, öğrenci yurdu oryantasyonu (Üniversite – yurt kuralları, oturma izni, vize uzatımı, banka hesap açılımı vb.)
 12. Danışmanlık hizmeti
 13. Hazırlık sonrası istenilen üniversiteye ve bölüme kayıt işlemlerinin danışmanlığı

Hatırlatmalar

 • Paket içerisinden ekleme veya çıkarma yapılamamaktadır.
 • Rusya’ya gelen tüm öğrencilerin resmi ikametleri üniversitelerin öğrenci yurtlarına yapılmaktadır. O nedenle gerek oturma izni, gerekse sağlık sigortası yapılabilmesi için devlet yurdunda konaklama seçeneği paket içerisinden çıkartılamamaktadır.
 • Paket ücretleri dışında 110 USD (6500 Ruble) ücret üniversitelerden hazırlığın ikinci döneminde öğrencilerimizden istenmektedir. Söz konusu bu ücret öğrencilerimizin diplomalarının gerçek olup olmadığını araştıran Moskova devlet araştırma kurumu harç ücretidir.
 • Paket içerisinde yer alan yurtlar devlet üniversitelerinin kendi öğrenci yurtlarıdır. O nedenle öğrencilerimizin yurtlarla ilgili beklentileri yüksek olmamalıdır.
 • Bazı üniversitelerde Sky Education ve partner acenteleri öğrencilerinin kalacağı katlar ayrıdır. Buna karşılık bazı üniversitelerde ise yurt yerleştirmeleri yurt müdürleri tarafından yapıldığı için müdahale şansımız pek bulunmamaktadır.
 • Rusya’ya gelecek tüm öğrencilerimizin tüm vize başvuruları Rusya Konsolosluğu ile anlaşmamız gereği tarafımızca yapılmaktadır. Öğrencinin sabıka kaydı olması dışında vize temininin sorumluluğu tarafımıza aittir ve olası bir red durumunda peşin alınan ön kayıt ücreti %100 iade edilir. Rusya vizesinde başarı oranımız %100dür. Tarafımız aracılığı ile vize alınma süresi 4 iş günüdür. Rusya’da eğitim vizeleri 3 aylık çıkar. 3 aylık vizeleriyle Rusya’ya giriş yapan öğrencilerin vizeleri öğrenim gördükleri süre boyunca uzatılır.
 • Ön kayıt ilk taksiti olarak 500 USD Sky Education ve partner acenteleri tarafından peşin alınmaktadır. Öğrencilerimiz vizeleri alındıktan sonra ikinci taksit olarak toplam paket ücretlerinin yarısını Türkiye’de tamamlar. Üçüncü ve son taksit olarak kalan %50 paket ücretlerini beraberinde Rusya’ya getirirler. Sözleşmede de yer aldığı gibi, firmadan kaynaklı herhangi bir problemde ücretin %100 iadesi yapılmakta olup, öğrencinin sonradan kendi vazgeçmesi halinde ücret iadesi yapılmamaktadır. O nedenle kayıt yaptırmadan lütfen emin olunuz.