Moskova Havacılık Enstitüsü (Moskova Havacılık Üniversitesi)

Moskova Havacılık Enstitüsü (MAI) 1930 yılında kurulmuş olup Havacılık konusunda uzmanlaşmış, uçak mühendisliği eğitim merkezine katılmıştır. Kururlduğu 1930 yılından beri 130.000 yerli ve 40 ülkeden 1.000 yabancı öğrenciyi mezun vermiştir. 1930 yılı başlarında  2 adet bina ve 290 öğrenci mevcutken,  20. yüzyılda ise  bu rakamlar giderek arttı ve şuanda, 450 profesör, 1.100 doçent profesör olmak üzere 1700’ün üzerinde öğretim görevlisi, 20.000 üzerinde mezun, lisans ve yüksek lisans öğrencisi, 10 üniversitesi binası, 3 enstitü  bulunmaktadır.

Moskova Havacılık Enstitüsü fotoOkulumuz  mezunları arasından, 100 genel ve baş tasarımcıyla birlikte Rus Akademi Bilimlerinin ortak  üyesi olup, 21 kozmonotuyla uzay alanında 12 yıl harcamıştır ve  250 devlet ödülüne sahiptir. Öğrencilerimiz için  120’den fazla laboratuar, 3  adet öğrenci tasarım ofisi, sayısız bilgisayar merkezi, deneysel tasarım fabrikası ve bir adet havaalanımız mevcuttur.

Enstitünün ilk profesörleri; Tupolev A.N. (“TU” havacılık sınıfı), Mikoyan A.I. (“MIG” havacılık sınıfı), Jakovlev A.S. (“JAK” havacılık sınıfı)’dir. MAI mezunları arasında birçok astronot, tanınmış akademisyenler, bilim adamları mevcuttur.

Moskova Havacılık Enstitüsü, çok büyük bir bilim merkezidir. Yeni cihazlarla birlikte son teknoloji kullanılarak, önemli bilimsel fikirler esas alınarak ve yine  burada geliştirilerek inşaa edilir. Dinamik sistemler için beş temel bilimsel keşfin patenti alınmıştır; burada yapılan yeni ilkelere dayanan yenilikçi güç kaynaklar uçak ve uzay sistem birimleri, vb uygulamalar.Moskova Havacılık Enstitüsü foto

Moskova Havacılık Enstitüsü, ekim 2009’da, Rus Federasyonu üniversiteleri arasında yükselerek en iyi 12 üniversite sıralamasına girmiştir.

Moskova Havacılık Enstitüsü Hakkında

Tüm üniversite personeli ve öğrenciler, yeni motor ve cihazların  tasarımına  katılabilmektedir. Dünyaca bilinen 14 çeşit havacılık sporlarından 6 tanesi için geniş bir seçim yelpazesi mevcuttur. Moskova Havacılık Enstitüsü, öğrencileri ve personeli yakın dönemde “Aviatica“ delikli küçük boyutlu uçak tasarlayıp inşaa etmişlerdir.. Bu uçaklar, günümüz koşulları için avantajlı olduğundan şuan Rusya’dan ve dünyadan talepler gelmektedir. Tasarımı ve üretimi Moskova Havacılık Enstitüsü‘ne ait olan bu uçaklardan yaklaşık 200 adedi dünya üzerinde uçmaktadır.

Moskova Havacılık Enstitüsü mezunu  artık yüzbinleri bulmaktadır. Birçoğu, astronot eğitim  merkezi ve teknoloji kurumları için merkezi tasarım ofislerinde, tamir atölyelerinde, bilimsel araştırma enstitülerinde, üniversitelerde, laboratuvarlarda, havacılık şirketlerinde, diğer hava taşıtları ve uzay mühendisliklerinde  çalışmaktadırlar. Moskova Havacılık Enstitüsü,  2007 yılından bu yana, 1977 yılında yine Moskova Havacılık Enstitüsü mezunu ve Bilim Doktoru olan Profesör Anatoliy N. Geraschenko, başkanlığında  faaliyet göstermektedir.

Moskova Havacılık Enstitüsü Öğrenci Yurtları

Moskova Havacılık Enstitüsünün öğrenci kampüsü bünyesinde 7 öğrenci yurdu binası barındırmaktadır. Yurt binaları  : «Moskova Havacılık Enstitüsü» ve «Severnoe Tuşino» olmak üzere iki ayrı
bölgede konuşlanmıştır. Toplam 1.832 oda ve 4.805 yatak kapasitelidir. Öğrenci yurtlarının toplam alanı 54.880 m2.

Öğrenci yurdunda yaşayan öğrenciler ile yurt yönetimi arasında iki taraflı konaklama ve ek hizmetler sözleşmesi imzalanmaktadır.

Öğrenci yurdu kampüsünde öğrenci yönetimi öğrenciler ortak organizasyonu, öğrencilere gerekli yardımı sunmaktadır.

Öğrencilerin, yurda yerleştirmeleri, fakülte dekanlıklarında, lisans ve yüksek lisans dekanlık temsilcilerince kararlaştırılmaktadır .

Moskova Havacılık Enstitüsü’nün öğrenci yurtları, daire sistemidir. Her dairede 2 veya 3 oda bulunmaktadır. Odalar bir veya iki kişiliktir.
Daire içerisinde; banyo ve tuvalet ortak kullanımdır ve daire içerisinde toplam 5 kişi yaşamaktadır.

Öğrenci Yurdu Yönetimi

Adres: Dubosekovskaya cd., No:5

Baglyukova Olga
Enstitü Kompleksinin ve Sosyal Konuların Geliştirilmesinden Sorumlu Rektör Yardımcısı
+7 499 158-52-00
Vasilevich Michael G.
Başmühendis
+7 499 158-52-00

Binalardan Sorumlu Müdürler
Bina  1 (Dubosekovskaya sokak, No: 9)
Arseny Evgenia
Dahili 51-65
Bina  2 (Dubosekovskaya sokak, No: 13)
Yarovaya Tatyana
+7 499 158-46-97
Bina  3 (K. Tsryova sokak, No: 12)
Danilina Lyubov
+7 499 158-31-41
Bina  4 (Fakultetskiy Pereulog, No: 10)
Krivoşeeva Tamara
Dahili 58-61
Bina  6 (Dubosekovskaya sokak, No: 5)
Postilga Ekaterina
+7 499 158-44-93
Bina  7 (Vilisa Latsisa sokak, No: 18)
Hodjaeva İrina
+7 495 494-23-05
Bina  8 (Vilisa Latsisa sokak, No: 14)
Semyonova Elena
+7 495 490-83-29


Spor Klübü

Sovyet Rusya’sının ilk spor klübü 1945 yılında kurulmuştur.

Moskova Havacılık Enstitüsünün spor faaliyetleri ve başarıları geniş ölçüde nam yapmıştır. Bunların arasında, 60 dan fazla olimpiyat şampiyonası, Avrupa ve dünya şampiyonları vardır. Kürek çekme, basketbol, voleybol, hentbol, turizm ve aynı zamanda diğer takım dallarından sporcular birçok kez Sovyet Rusya’sının ve günümüz Rusya Federasyonu’nun, uluslar arası ve Moskova müsabakalarında şampiyonluk sahibi olmuşlardır.

Moskova Havacılık Enstitüsünde, spor dersleri için tüm gereken şartlar sunulmuştur. Moskova Havacılık Enstitüsünün imkanları; eğitim ve spor kompleksi «Bilim» ve 3 spor merkezidir.

Fizik Kültür (Beden Eğitimi)

Moskova Havacılık Enstitüsü beden eğitimi ders müfredatına göre, ilk 6 sömestr beden eğitimi dersi almaktadırlar. Öğrenciler ortak beden eğitimi dersiyle ilgilenebilecekleri gibi, Spor Klübü dallarından birini seçebilir veya spor müsabakaları gruplarında da yer alabilirler. Şu anda 5.000 civarında aday ve sporcu, 50’den fazla spor bölümü ve farklı spor dallarından spor klüplerinde spor yapmaktadırlar.

Spor Klübü Dalları;

Spor Merkezi «Çerepaha»
Aikido
Kürek Çekme
Atletik Jimnastik
Aerobik
Badminton
Voleybol
Greko-Romen Güreşi
Masa Tenisi
Kayalıklara Tırmanma

Spor Klübü, K. Tsaryova, No: 12a
Atletik Jimnastik
Dağ Kayağı
Yoga
Karate
Buz Kayağı
Mini Futbol (Erkek Takımı)
Mini Futbol (Bayan Takımı)
Sokak Dövüşü
Tenis
Tekvando
Fitness
Futbol

Boks Salonu, Jimnastik Salonu
Kol Güreşi
Boks
Güreş
Judo
Düello Çekim
Yoga
Atış

Spor Merkezi «Tuşino»
Atletik Jimnastik
Basketbol
Halter Sporu
Latin Dansı
Tenis

Volokolamskoe Şosse: No:8
Dağcılık
Spor Turizmi

Havuz «Oktyabr»
Yüzme
Dalış

Halter Salonu, Dubosekovskaya Cd. No:5
Halter
Ağırlık Kaldırma
Halter

Diğer Dallar
Artistik Eksrim
Martial Sanatlar (Capoeira, Okinavakarate, Tay Boks)
Golf
Dağ Bisikleti
Kıvırma
Hafif Atletizm
Yelkencilik
Regbi
Snowboard, Kayak
Oryantiring
Satranç 

Bu dallarda öğrenciler sportif görünüşlerini daha iyi hale getirebilecekleri gibi aynı zamanda da beden eğitimi dersinin sınavını da verebilirler.

Moskova Havacılık Enstitüsü Spor Klübü her yıl 16 farklı spor dalında katılım göstermektedirler. Sonuç olarak bu sayede Moskova Havacılık Enstitüsünün spor takımları, üniversitelerarası spor müsabakalarında daha iyi bir konuma gelmektedirler.

Üniversite Spor Merkezi «Bilim»

Üniversite Spor Merkezi «Bilim»; öğrencilerin ortak beden eğitimi dersleri yapıldığı, gerekli temel kuralların öğretildiği, aynı zamanda da spor takımlarının egzersizlerinin ve farklı dallarda takımlar arası müsabakaların  yapıldığı yerdir.

Fakülteler ve Bölümler;

 • Hazırlık Fakültesi

Moskova Havacılık Enstitüsü’ne kayıt olan yabancı öğrenciler için Rus dili ve Hazırlık Kursu sunulmaktadır. Amacı, yabancı öğrencilerin, Moskova Havacılık Enstitüsü’deki  çalışmaları  ilerletip gelişebilmelerini mümkün kılmaktır.Hazırlık kursunun bir diğer amacı ise, yabancı öğrencilerin, matematik, fizik, teknik çizim  bilgilerinin arttırılarak bölümlerinde başarılarının artmasını sağlamaktır.Hazırlıık kursları, Rus adaylara da okuma imkanı sunmaktadır.

 • Havacılık Mühendisliği

No:      101        Uçak Dizaynı
No:      102        Helikopter Dizaynı
No:      103        Kurulu Mekanik Sistemlerin Üzerinde Tasarım
No:      104        İmalat İşleme Mühendisliği ve toplam Kalite Kontolü
No:      105        Aerodinamik (Hava Devinim Bilimi)
No:      106        Uçuş Dinamiği ve Kontrolü
No:      107        Kavramsal Tasarı ve  Havacılık Sistemlerinin Etkinliği
No:      108        Belge(leme)
Okulun başında,  Mühendis ve Bilim Adamı, Profesör Alexander V.Efremov bulunmaktadır.Ayrıca 106 no’lu bölüm olan Uçuş Dinamikleri ve Pilot Araç Sistem Labratuvarınıda yönetmektedir.
Moskova Havacılık Enstitüsü, havacılık tasarımı için son derece yetenekli mühendisler yetiştiriyor.
Moskova Havacılık Enstitüsü, yılda 290 öğrenci ve 15-20 yüksek lisans kaydını gerçekleştirmektedir. Ayrıca uluslararası öğrencilerinde eğitimini sağlayan uzman eğitim kadrosuyla  hizmet vermektedir. Moskova Havacılık Enstitüsü müfredatı,   teknolojik tasarım gibi farklı eğitim programı çalışmalarıda içermektedir. Bir çok önlisans öğrencisi Havaalanında Pilotluk eğitiminde zorluk çekebilmektedir.
Moskova Havacılık Enstitüsü, Pilot Araç Sistemleri Laboratuvarı, ortak mühendislik tasarım ofisi “Aerocar”; OSKBS – Deneysel Uçak İnşaat Sektörel Özel Tasarım Bürosu; STO-1, özel amaçlı bilgisayarlar için teknik bakım sektörü; SKB-AM, uçak modelleme öğrenci tasarım ofisi gibi AR-GE bölümlerini  kapsamaktadır..
Günümüzde Rus Bilimleri Akademisinden , 28 profesör, 48 doçent, 9 kıdemli öğretim ve 6 yardımcı akademisyen görev yapmaktadır.

 • Uçan Araçların Motorları

No:      201       Gaz Türbinli Motorlar Teorisi
No:      202       Roket Motorları
No:      203       Motor Yapımı ve Tasarısı
No:      204       Uzay Isıtma Mühendisliği
No:      205       Uçan Araç Motorları İmalat Teknolojileri
No:      206       Uçuş Dinamiği ve Kontrolü

Moskova Havacılık Enstitüsü, dünyanın ilk akademik merkezi, teorik tasarımı, jet uçakları, helikopterler ve modern uçan araçlar için her türlü motor üretim teknolojileri araştırma merkezidir. Ayrıca sıvıyla ve elektrikle çalışan roket motorları ve uzay araçları için güç santralleri gibi eğitim olanaklarını sağlamaktadır. Okul aynı zamanda, mühendislik çevre koruma ve plazma santralleri konusunda da  standartlaştırma ve belgelendirme adına uzmanlaşmıştır.

Mekanik ve Ulaşım Mühendisliğinden elde edilen bilgiler; sıkıştırılmış güç kaynaklar, sıkıştırılmış makinalar, plazma vakum teknolojileri, kriyojenik teknolojileri ve yangın kontrol ekipmanlarında kullanılmaktadır.

No   301                  Otomatik ve Akıllı Kontrol Sistemi
No   302                  Bilgi İşlem Otomatik Sistemleri ve Kontrol
No   303                  Cihazlar ve Ölçme-Hesaplama Kompleksleri
No   304                  Bilgisayar, Bilgisayar Sistemleri ve Ağ
No   305                  Otomatik Oryantasyon Kompleksleri ve Navigasyon Sistemleri
No   306                  Mikroelektronik Elektrikli Sistemler
No   307                  Enstrümentasyon Sistemleri
No   308                  Bilgi Teknolojileri
No   309                  Teorik Eektrik Mühendisliği
No   310                  Elektrik Enerjisi, Elektromekanik ve Biyoteknoloji Sistemleri
No   311                   Matematiksel Simülasyon

Moskova Havacılık Enstitüsü, Kontrol Sistemleri, Bilişim ve Elektro Güç Sistemleri alanında öğretim sunar;

 • Otomasyon ve Kontrol, Kontrol Sistemleri ve Navigasyon, Bilişim ve Bilgisayar Teknolojisi
 • Bilgi sistemleri, Havacılık Cihazları, Elektro-Teknolojisi ve Elektro-Mekanik;
 • Bilim (İng.) lisans derecesi ile önde gelen 4 yıllık kursların olduğu alanlar;
 • Otomasyon ve kontrol;
 • Yüksek Lisans derecesi ile önde gelen  2yıllık*kursların olduğu alanlar;
 • Otomasyon ve Kontrol
 • Bilişim ve Bilgisayar Sistemleri
 • Uçan Araçlar için Radyo Elektroniği

No  401      Radar ve Radyo Navigasyon
No  402      Kontrol Ve Telsiz Sistemleri
No  403      Bilişim ve Bilgisayar Sistemleri
No  404      Tasarım, Teknoloji ve  Elektronik Telsiz Ekipmanların İmalatı
No  405      Teorik Radyo Telsiz Mühendisliği
No  406      Radyofizik, Antenler ve Mikrodalga Mühendisliği
No  407      Radyo Donanım Alıcıları
No  408      Hareketli Nesneler için İletişim İmkanları

Moskova Havacılık Enstitüsü, nitelikli öğrenciler için yaratıcı bilimsel etkinliğin yanı sıra radyo elektroniği ve farklı  veri iletişimi alanlarında da uygulamalı etkinlikler sağlamaktadır.

Başlıcaları;

Radyo Mühendisliği;

 • Elektronik Radyo Sistemleri (özellikle hareketli nesne konumu ve yönelimi ve GPS tabanlı hassas ölçümler için)
 • Radyo Elektronik ve Bilgisayar ekipmanlarının Tasarım ve Üretimi
 • Hareketli Nesnenin İletişim Tasarımı
 • Veri Koruma ve Bilgi Güvenliği
 • Okul Müfredatının  Sağladığı Tasarımlar;
 • Radar – Navigasyon Sistemleri ve Ekipmanları
 • Uzaktan Kumanda ve Optoelektronik Sistemler
 • İletişim Ağları ve Entegre İletişim Hizmetleri Ağı.
 • İşletme Mühendisliği Enstitüsü

No   501    Endüstriyel Yönetim ve Pazarlama
No   502    Sanayi Ekonomisi
No   503    Kişisel ve Sosyal Güvenlik
No   504    Uygulamalı Bilişim Ekonomisi
No   505    Ekonomi ve Ar-GE Yönetimi
No   506    Ekonomik Nesnelerin Yönetim Sistemleri
No   507    Teorik Ekonomi
No   508    İktisat Yatırımları
No   509    Uzay Endüstrisinde Pazarlama ve Ticarileştirme

Moskova Havacılık Enstitüsü; ekonomi, işletme, finans, işletme ve havacılık ve diğer yüksek
teknoloji sektörlerinde ve iş hukuku alanında da profesyonel kariyer için öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu alanlardaki eğitim, günümüz Rusya’sının ekonomisine  bağlı olarak uluslararası deneyimleriyle etkileşimli şekilde sağlanmaktadır.

Müfredatda yer alan aşağıdaki konularda, öğrencilerin alanlarında uzmanlaşmalarını sağlar;

 • Sanayi İşletmeciliği
 • Havacılık Sektöründe Pazarlama
 • AR-GE ve Proje Yönetimi
 • Finans Yönetimi
 • Uluslar arası İşletme
 • Girişimcilik
 • Operasyonel Banka Bilgisayarları
 • Çevre Koruma
 • İş hukuku

Bu özel tasarım, havacılık sistemlerinin ve bunların alt birimlerinin geliştirilmesini, üretim yönetimi, bilgi ve bilgisayar sistemleri üzerinde yoğunlaşılmasını sağlamaktadır.

Moskova Havacılık Enstitüsü, diğer üniversitelerden gelen başarılı lisans öğrencilerinin kayıtlarınıda kabul etmektedir

Moskova Havacılık Enstitüsü;  Fransa, İtalya, İngiltere ve Almanya’da üniversite ve Meslek Okullarının  uluslararası eğitim projelerine de katılım göstermektedir.

 • Uzay ve Roket Mühendisliği

No 601  Uzay Sistem Mühendisliği
No 602  Havacılık ve Roket  Sistemleri
No 603  Yapı Mühendisliği ve Mukavemet
No 604  Sistem Analizi ve Kontrol
No 606  Otomatik Üretim Sistemleri
No 607  Yaşam Destek Sistemleri
No 608  Uzay Aero-hidro Sistemleri Mühendisliği
No 609  Uygulamalı Bilişim
No 610  Uzay Roket Sistemlerinin Bakım Yönetimi

Moskova Havacılık Enstitüsü, uzay mühendisliği konusunda; havacılık araç tasarım çalışmaları ve geniş yelpazesiyle eşsiz programlar sunmaktadır. Bu programlar, Uzay Mühendisliği ve 3 özel çalışma alanını kapsamaktadır.

 • Diğer farklı uçan araçların (uzay aracı, füze, yeniden giriş araçları, başlatılan kompleksleri, vb) imalatların ve tasarımların test edilebilmesi.
 • Yapısal analiz, uygulamalı mekanik, termal tasarım, yeryüzü gözlemi ve uygulamalı bilgisayar bilimi;
 • Uçuş dinamiği ve hava-hidrodinamik, uçan araç kontrolü

Moskova Havacılık Enstitüsü müfredatının sunduğu başlıca konular; Uzay ve Roket Sistemleri,Uçuş Dinamiği ve Kontrol, Büyük Ölçekli Havacılık Kompleksi, Araç Yapısı ve Operasyonu, Uzay ve Roket İmalat Termal Modları (yörünge montajı dahil), Yaşam Desteği ve Acil Müdahale-Kurtarma Sistemleri, Hava-hidrodinamik, Havacılık CAD / CAM vb…

Ayrıca Moskova Havacılık Enstitüsü’nün, öğrencilerine yan branş olarak sunduğu dersler; Yabancı diller, Endüstriyel Yönetim, Bilgisayar ve diğer: Havacılık Okulu.
Moskova Havacılık Enstitüsü, araştırma projesi ve danışmanlık  hizmetinin yanısıra öğrencilerin  değişim programlarıyla da ilgilenmektedir.

Aynı zamanda, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Brezilya, Çin, Meksika vb önde gelen üniversite ve laboratuvarların yanısıra, Merkez Aero-hidrodinamik Enstitüsü (TsAGI), Ennergia Uzay Şirketi, Lavochkin Araştırma ve Üretim Derneği (NPO Lavochkin), Makine İnşaatı Bilimsel Araştırma Merkezi Enstitüsü, (TsNIIMash) gibi firmalarla  da ilişkilerini oldukça genişletmiştir.

Havacılık Yüksekokulu öğrencileri, eğitim sırasında aynı zamanda araştırma ve tasarım faaliyetlerine de katılabilmektedirler. Bureau Iskrair  tarafından bir dizi  enstitü tabanlı uydu haberleşme  programları geliştirilip, uygulanmıştır. Bu uydulardan ikisis 1979 yılında piyasaya sürülmüştü ve küçük olan diğer ikisi ise (Iskra2 ve 3),1983 yılında Salyut-7 uzay istasyonunda kilidi açılarak serbest bırakıldı. Diğer MAK serisi olan (Uygulamalı Mekanik ve Elektrodinamik Ar-Ge Enstitüsü ile ortaklaşa geliştirilen) iki uydu MAK-1 ve -2  MİR uzay istasyonunda 1991-92 yıllarında piyasaya tanıtıldı.

Araştırmacılar, şu anda aileye dahil edecekleri yeni, ufak boyuttaki uydular üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 • Robotik ve Akıllı Sistemler

No 701  Havacılık Robot Sistemleri,
No 702  Uzay Araçlarında Servo Sürücü Sistemleri,
No  703  Havacılık Kompleksleri Tasarım Sistemleri,
No  704  Bilgi ve Kontrol Kompleksleri

Bu alan, Rusya’da  eşi olmayan, uçan araçların robotik kompleksleri ile ilgili kariyer hedefleyen öğrenciler için bir dizi eğitim vererek, bu alandaki geleceğin mühendisleri hazırlamaktadır.

Müfredatta yer alan önemli konular;

 • Uçan araçlar ve sistemlerinin  matematiksel modellenmesinin  yanı sıra  bunlarla ilgili simülasyon yazılımlarının da geliştirilmesi,
 • Karmaşık  olan teknik nesnelerin sistem mühendisliği alanında araştırma ve            uygulama etkinliği,
 • Uzman yazılım sistem mühendisliği ve diğer akıllı destek sistemleri;
 • Hem istatistiki veri ve görüntülerin hem de otomatik işlemler için yazılım gelişimi ve geliştirilmesi,
 • Otomatik planlama, tahmin ve sorunların çözümü için  karar verme ve  bilgi teknolojileri alanında araştırma,
 • Otomatik tarama, radar, optik, kızılötesi ve lazer cihazların kullanımı ile hava, deniz ve kara nesneleri algılama, tanımlama ve izleme sistemlerinin tasarımı,
 • Hareket eden nesnelerin tutum belirlenmesi için  GSP ,GLONASS teknolojileri ile  sabit pozisyonda kullanımı,
 • Uçakların servo sürücülerinin, füzelerin ve robotik sistemlerin bilgi  ve kontrol kompleksleri operasyonlarının bilgisayar simülasyonunda uygulanması,
 • Karmaşık mekanik sistemlerin  ve servo sürücülerinin  otomasyonlarının  modern bilgisayar teknolojilerine dayalı tasarlanması,
 • Robot sistemlerinin bilgisayar ile kontrolü,
 • Robot sistemleri ve bileşenlerinin test edilmesi,
 • Bilgisayar teknolojileri dahil olmak üzere her alanda yenilikler  sağlanması.
 • Uygulamalı Matematik ve Fizik

No   801  Fizik
No   802  Teorik  Mekanik
No   803  Türevsel Denklemler
No   804  Olasılık Teorisi
No   805  Matematiksel Sibernetik
No   806  Matematik Analizi ve Programlama
No   807  Doğrusal olmayan Dalga Mekaniği ve Dalga Teknolojisi

Bu mühendislik alanı, Rusya’da, türünde tek olmakla birlikte, uçan araçların robotik kompleksleri ile ilgili, öğrencilere disiplinli şekilde iyi bir kariyer  hazırlamak için bir dizi  eğitim vermektedir .

Müfredatta Yer alan Konular;

 • Uçan araçlar ve sistemlerinin  matematiksel modellenmesi  yanı sıra  bunlarla ilgili simülasyon yazılımlarının da geliştirilmesi,
 • Karmaşık teknik nesnelerin etkinliğini uygulama ve  sistem mühendisliği alanlarında uygulama,
 • Uzman yazılım sistem mühendisliği ve diğer akıllı destek sistemleri,
 • Hem istatistiki veri ve görüntülerin hem de otomatik işlemler için yazılım gelişimi, geliştirilmesi,
 • Otomatik planlama, tahmin ve sorunların çözümü için  karar verme ve  bilgi teknolojileri alanında araştırma,
 • Otomatik tarama, radar, optik, kızılötesi ve lazer cihazların kullanımı ile hava, deniz ve kara nesneleri algılama, tanımlama ve izleme sistemleri tasarımı,
 • Hareket eden nesnelerin tutum belirlenmesi için  GSP ,GLONASS teknolojileri ile  sabit pozisyonda kullanımı,
 • Uçakların servo sürücülerinin, füzelerin ve robotik sistemlerin bilgi  ve kontrol kompleksleri operasyonlarının bilgisayar simülasyonunda uygulanması,
 • Karmaşık mekanik sistemlerin  ve servo sürücülerinin  otomasyonlarının  modern bilgisayar teknolojilerine dayalı tasarlanması,
 • Robot Sistemlerinin Bilgisayar ile kontrolü,
 • Robot sistemleri ve bileşenlerinin test edilmesi,
 • Uygulamalı Mekanik

No 901  Yapısal Malzeme Teknolojisi
No 902  Malzeme Mukavemeti, Dinamik Makinaları ve Mukavemet
No 903  Hidrolik ve Çevresel Kontrolü
No 904  Mühendislik Grafikleri ve Uygulamalı Geometri
No 906  Mühendislik Bilimi ve Makine
No 907  Makine ve Mekanizmalar Teknolojisi
No  908 Fizikokimya
No  909 Anten ve Mikrodalga Cihazlarının Tasarımı

Bu mühendislik alanı, gelenekleriyle Rusya ve diğer ülkelerde tanınır. Sebebi ise, programların aynı zamanda bu eğitim türü için benzersiz ve nadir kurslarıyla  araştırma ve mekanik mühendisliği alanında kariyer için nitelikli mezunlar vermesidir.

Başlıca Konular şunlardır:
• Dinamik ve Makine Gücü,
• Antenler ve Mikrodalga Cihazların Tasarımı,
• Mühendislik ve Biyomedikal Mühendislik Teknolojileri.

Mezunlar, fizik ve matematik alanında zengin bir altyapı ve bilgisayar teknolojileri bilgisiyle iyi bir donanım sahibi olurlar. Aşırı ve belirsiz durumların (güç, dayanıklılık ve uçan araçların titreşimlerinin  hesaplanması)  altından kalkabilmek için, beceri kazanırlar. Anten ve akıllı sistemlerin tasarlanmasıda bu beceriler arasında sayılır. Eğitim düzeyi onlara farklı türde şirketler veya laboratuar için  çeşitli kariyer şansları sunar. Bilimsel araştırmalara katılmak, öğrencinin bireysel yaklaşımıyla alakalıdır ve neticesinde başarı getirir. Ekonomi ve yönetimdeki yan dallar isteğe bağlıdır.

 • Toplum Mühendisliği

No  1  Felsefe
No  2  Tarih
No  3  Siyaset Bilimi
No  4  Kültüroloji
No  5  Beden eğitimi ve Spor
No  6  Sosyoloji, Psikoloji ve Sosyal Yönetim

Bu alan, profesyonel  Havacılık ve Uzay Sistemleri için  sosyal ve de  psikolojik hizmetleri vermek amacıyla  yoğun talep üzerine  1993 yılında kurulmuştur.

Okulun  3 alanda uzamanlaşmış ve bu alanlarda hizmetler sunmaktadır;

 • Tanıtım ve Halkla İlişkiler,
 • İş Dünyasında Personel ve  kariyer Psikolojisi,
 • Pazar çalışmaları: arz ve talep, projeler, uzun vadeli kentsel ve  bölgesel kalkınma.

No  1  İngiliz Dili Kuram ve Teorisi
No  2 Teorik ve Uygulamalı Çeviri
No  3 Teorik ve Uygulamalı İkinci Dil
No  4 Halkla İlişkiler

Yabancı Dil  Lisans Mezunları kaliteli birer  Dilbilimci olurlar.

Dilbilim Derecesi
Bu eğitimle, uluslararası ilişkileri ve ticari işbirliği geliştirerek mevcut talebi karşılamak amacıyla bu tip geleneksel ve güncel  kursları sunulmaktadır.

Bazı örnek dersler ise;

 • Teorik çeviri ve Uygulama,
 • İşletme İletişimi,
 • Ticaret Durum Analizi,
 • Kültürlerarası İletişim ve Güncel Sorunları,
 • Kitlesel Üslup ve Dil Analizi

Diğer Moskova Üniversitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya’da eğitim sistemi gerekli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Gerekli belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Moskova Havacılık Enstitüsü Başvuru Formu

  Şehriniz

  İstenilen Program