Moskova Şehri | Moskova Hakkında Bilgiler

Moskova ile ilgili kısa bilgiler

Moskova Şehri

Moskova şehri Rusya Federasyonu’nun başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 12 milyonluk nüfusu ve 1081 km² yüz ölçümü vardır. Şehir 1755 yılında kurulmuştur. Şehir dünyanın en iyi metro sistemine sahiptir. Ayrıca 2007 istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehri Moskova seçilip, en çok milyarderin yaşadığı şehir olarak bilinmektedir.

Moskova fotoMoskovanın görülmesi gereken yerlerini sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Moskovada Eğitim

Moskova Şehrinde 13 farklı üniversite bulunmaktadır. Şehirde bulunan üniversitelerden en yüksek kalitede 6 tanesi yabancı öğrencilerine kapılarını açmıştır. Ayrıca Moskova Şehrinin bir çok üniversitesinde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için dil kursu programları mevcuttur. Programlar kapsamında yabancı öğrenciler için Rusça dili Eğitimi verilmektedir. Rusyanın Moskova yada herhangi bir şehrinde Rusça Dili Programları çerçevesinde sizlerde Eğitim alabilirsiniz. Herhangi bir ön koşul yada yaş sınırı bulunmamaktadır.

Moskova Şehri Üniversiteleri

Moskova Devlet Üniversitesi

Moskova Halkların Dostluğu Üniversitesi

Moskova Havacılık Yüksek Okulu

Moskova İnşaat Üniversitesi

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi

Moskova Şehrinin İklimiMoskova Şehri kremlin

Moskova şehrinde ılıman kararsal iklim hakimdir. Meteoroloji istasyonu verilere göre yıllın en soğuk oldugu Ocak ayında ortalama -7.5 derece olmakla soğuk hava dalgalarıyla birlikte -20 dereceye kadar düşebilmektedir. En sıcak ayı Temmuzda ortalama +20 derece olur ve karasal iklim özelligi olarak dört mevsimde rahatlıkla hissedilir.

Coğrafi konum

Moskova şehri Oka ve Volga nehirleri arsında Rusya’nın Avrupa merkezinde bulunur. 2006 da verilen son verilere göre 1081 km² yüz ölçümüne sahiptir Rusya’nın yüz ölçümü en küçük ve en kalabalık şehiridir. Denizden ortalama 160 m. Yükseklikte bulunur. 255m yüksekligiyle Teplostanskaya Yükseltisi şehrin en yüksek noktasıdır. Moskovanın 77 tane kardeş şehri bulunmaktadır. Türkiye’deki kardeş şehirleri İzmir, Alanya ve Adanadır.

Moskova Şehri Gezilecek Yerleri

Kremlin Sarayı:

Moskovanın Meşhur Kızıl Meydanında bulunan Kremlin Sarayı, Rusya tarih sayfalarının bir çok kez kaleme aldığı ünlü Çar Korkunç İvan’ın emri ile 1155 yılında inşa edilmiştir. Eski yıllarda savunma kalesi olarak kullanılan Kremlin Sarayı, 20 Metre yükseliğinde kırmızı renkten oluşur. 2250 metre çevre uzunluğu ile zamanın en görkemli saraylarından olan kremlin sarayının giriş yerlerinde ve 4 köşesinde her biri 72 metre yükseklikte olan kuleler bulunmaktadır. Sarayın yanında yer alan, Aziz Basileios adına yapılan kilise, yine Korkunç İvan’ın emri ile inşa edilen Saint-Basile Katedrali her sene binlerce insan tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kremlinin ortasında bulunan katedral aynı zamanda korkunç İvan’dan sonra gelen tüm çarların taç takma merasimlerinin yapıldığı yer olarak bilinmektedir. Başkentin St.Petersburg olduğu yıllarda bile çar ve çariçe buraya gelip taç törenlerine katılmışlardır. Rusyanın en orjinal eseri olma ünvanınıda taşıyan Aziz Vasili kilisenin dünyada eşi benzeri yoktur. Çünkü bu kilise 1561 yılında şark şeklinde inşa edilip, Kubbeleri İslami eserlerin (camilerin) kubbelerine benzerliği ile büyük dikkat çekmektedir. Günümüzde Rusya Federasyonu devlet başkanlığı kremlinde bulunmaktadır.

Moskova Şehri arbat caddesiArbat Caddesi:

Moskova’nın en meşhur caddelerinden biri olan Arbat Caddesi Moskovanın en aktiv caddelerindendir. Trafiğe kapalı olan bu cadde her gün binlerce insan tarafından rehavet görmektedir. Burada bulunan lüks kafelerde oturabilir. Rus mutfağının yanı sıra Dünya mutfağından lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz.


Moskova Metrosu:Moskova Şehri metrosu

Moskova metrosu Stalinin emri ile 1931 yılında inşasına başlanmıştır. Dünyanın en iyi metrosu olarak bilinen Moskova Metrosu Gerek projesiyle gerekse iç mimarisiyle görenleri hayrete düşürmektedir. Her karesi tarih kokan bu eşsiz metro Moskova trafiği için önemli bir rol üstlenmektedir. Her biri sanat harikası olarak kabul edilen istasyonlarda günlük yaklaşık 10 milyon kişinin ulaşımı sağlanmaktadır.

Puşkin Müzesi:

1912 yılında sanat sevenlere kapılarını açan Puşkin müzesi St.Petersburg Hermitage’dan sonra Rusya’daki en büyük Avrupa sanat koleksiyonuna sahipliği ile bilinmektedir. Müzede yer alan Yunan, Mısır ve Roma tarihi eserlerinin yanında Truva Hazinesi eserleri ziyaretçilerin bir hayli ilgilerini çekiyor.

İzmoilova Pazarı:

İzmoilova pazarı Moskovanın batısında yer almaktadır. Genellikle hafta sonları yabancı turistler tarafından büyük rehavet görmektedir. İzmoilova pazarında birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Diğer Rusya şehirleri ni görmek için bağlantıyı tıklayınız. Rusya E vize için detaylı bilgilere yine bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?