Belgorod Şehri

Belgorod Şehri1954 senesinde kurulan Belgorod şehri, Rusya Federasyonu’nun güneybatısında siyah toprak olarak isimlendirilen coğrafya üzerinde bulunur. Kursk bölgesinin kuzey ve kuzeybatısında bulunduğu kentin doğusunda Voronej bölgesi bulunuyor. Güneyinde ve batısındaki Ukrayna sınırı ile Rusya Federasyonu’nun en batısında yer alan kentlerden birisidir. Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova ile arasında tren ile ulaşım 12 saatte sağlanabiliyor. Kentte bir de uluslararası havaalanı bulunuyor.21 alt bölgeye ayrılan Belgorod şehri, 21,7 bin kilometre alana yayılmıştır. Belgorod bölgesi %90’ı Rus, %5’i Ukrayna ve % 5’i diğer milletler olmak üzere 1,5 milyonu aşan nüfusa sahiptir. Belgorod bölgesinin merkezini oluşturan Belgorod şehri ise yaklaşık yarım milyon bir nüfusa sahiptir.

Ekonomik alanda sanayi ile var olan Belgorod şehri, maden kaynakları yönünden oldukça zengindir. Demir gibi ağır sanayi için temel yapıtaşı olan madenler, yoğun şekilde kent sınırları içerisinde bulunur. Sanayi alanında bu denli gelişmiş olmasına rağmen tarımda Belgorod şehri için ekonomik pazarda en önemli kaynaklardan birisidir. Belgorod şehri yatırım cazibesi bulunan bölgelerden de birisidir. Sanayi, endüstri, ticaret ve kültür merkezleri arasında yıldızı parlayan bir kenttir.belgorod şehri kuş bakışı

Kentin yaklaşık 60 adet büyük ve küçük ölçekli şirket bulunmaktadır. Makine mühendisliği, metal işletmeciliği, inşaat malzemeleri, gıda sanayi ve ilaç üretimi gibi farklı sektörlerden firmalar kentin ekonomisinin canlı kalmasını sağlıyor. Belgorod şehri sanayisini ise Belvitaminiy, Sokol, Belgorod Çimento ve Novator Belgorod gibi büyük ölçekli firmalar üstleniyor. Ekonomik büyümenin sürekli devam ettiği ve yatırım açısından farklı sektörlerde cazibe merkezi haline gelen Belgorod şehri büyük ve küçük ölçekli işletme sayısında da artışlarla karşılaşıyor.

Konut sektörü de Belgorod kentinde oldukça gelişmiştir. Aktif konut pazarı ile Rusya Federasyonu’nun bu alandaki lider kentlerinden birisidir. Tarım sanayisi ve tarımsal işletmede kentin ekonomisinin büyümesinde etkili rol üstleniyor.

Spor alanında da gelişmiş bir kent olan Belgorod şehri Rusya Federasyonu’nun voleybol ve basketbol spor dallarındaki en önemli takımlarına da ev sahipliği yapıyor. Hatta voleybol ve basketbol liglerinin bazı Avrupa maçları kentte oynanıyor. Türk liglerinden de pek çok takım kentte sıklıkla müsabakalar gerçekleştiriyor.

Belgorod Şehrinde Eğitim

Belgorod şehir Rusya Federasyonu’nun en önemli ve en büyük üniversite kentlerinden birisidir. 50 bini aşkın öğrencisi bulunan Belgorod şehri üniversitelerinde çok yüksek oranda yabancı öğrenci bulunuyor. Eğitim alanında Belgorod kentinde geniş çaplı yatırımlar gerçekleştiriliyor. Eğitim kalitesinin de dünya standartlarında olan üniversiteleri ile Belgorod şehri dünyanın pek çok farklı ülkesinden olduğu gibi Türkiye’den de öğrencilere gündüz öğretiminde eğitim veriyor.

Uluslararası denkliğe sahip üniversiteleri bulunan Belgorod şehri, bilim ve kültür alanında da dünyanın lider
kentlerinden birisidir. Belgorod şehri üniversitelerinden bazıları ise;belgorod şehri üniversiteleri

  • Belgorod Devlet Üniversitesi
  • Şukhov Belgorod Devlet Teknoloji Üniversitesi
  • Belgorod Devlet Ziraat Akademisi
  • Belgorod Devlet Kültür Enstitüsü
  • Belgorod Hukuk Enstitüsü
  • Belgorod Tüketici İşbirliği Üniversitesi
  • Belgorod Mühendislik ve Ekonomi Enstitüsü

Eğitimin önemli olduğu Belgorod şehri kaliteli öğrenci yurtları ve ekonomik yaşam standartları ile öğrencilerin eğitimlerini rahatlıkla tamamlayabilmelerine yardımcı oluyor. Türkiye’de üniversitelerin denkliği her yıl değişen kriterlere göre belirlendiğinden Belgorod şehri üniversitelerinin Türkiye’deki üniversitelere denkliği her yıl değişebiliyor.

Belgorod Şehrinde Gezilecek Yerler

Belgorod şehri 1954 yılında kurulsa da Belgorod bölgesinin tarihi binlerce yıla dayanıyor. Özellikle de kentin her sokağında ikinci dünya savaşından kalan izlere rastlamak mümkündür. Kentte kültürel, tarihi ve doğal mekanlar oldukça geniştir. Dünyanın farklı ülkelerden yoğun turist akınına uğrayan Belgorod şehri, hem doğal güzellik hem de tarihi ve kültürel değerler açısından oldukça zengindir.
rusya belgorod şehri Belgorod şehri turlarında Dramtic Theatre, Smolenskiy Kilisesi, Art Müzesi, County Council, İkinci Dünya Savaşı Anıtı, Lenin Parkı, Archangel Michael Kilisesi ve Teknoloji Koleji gibi tarihi ve kültürel mekanlar bulunuyor. Belgorod şehri aynı zamanda kent geneline yayılan parkları ile de doğal ve yeşil bir kent yapısına sahiptir.

Belgorod şehri 5 müze, 2 tiyatro, 4 sinema ve 6 kültür merkezine sahiptir. Ayrıca 20 kütüphanesi ile de kentin okuma alışkanlığını gözler önüne seriyor. Eski katedralleri ve kentin mimari açıdan eşsiz binaları ile kente gelen turistler modernleşen toplumda, tarihin en değerli eserlerine tanıklık edebiliyor. Belgorod şehrinde ayrıca Akademik Tiyatro rütbesi ile ödüllendirilmiş M.S. Şepkin Belgorod Drama Tiyatrosu bulunuyor.

Kentte gece hayatı da oldukça hareketlidir. Kafelerin, barların ve restoranların bir arada bulunduğu hareketli caddeleri ile günün her saati farklı renkleri bir araya getiriyor. Büyük halk pazarları ve alışveriş merkezleri ile de kente gelen turistlerin çok cazip fiyatlara birbirinden güzel ürünler almasında yardımcı oluyor.

Belgorod Şehri İklimi

Rusya Federasyonu’nun yaygın soğuk ikliminin yaşandığı kentlerden birisidir. Karasal iklimin yaşandığı Belgorod şehri, kış aylarında -10 derecelere inen soğuk havası ve yaz aylarında 20 derecelere çıkan sıcaklığı ile çok da sıcak bir kent değildir. İklimi dolayısı ile de Belgorod şehri genelinde çam ağaları kentin yeşil bir görünüme bürünmesini sağlıyor.

Belgorod Şehri Ulaşımı

Belgorod şehri ulaşım alanında oldukça rahat ve ekonomik bir şehirdir. Öyle ki kentte özel araçtan çok toplu taşıma araçları bulunuyor. Çok ekonomik olan otobüsler ile makul fiyatlara kentin her yerine kolaylıkla ulaşılabiliyor. Ayrıca Belgorod şehri demiryolu ağı da çok gelişmiştir. Kent içerisinde olduğu kadar diğer kentlere ulaşımda otobüsler kadar trenlerde tercih ediliyor. Elektrikli otobüsler ise kentin en önemli ulaşım aracıdır.

Belgorod şehri için Türkiye’den doğrudan uçak seferleri bulunmuyor. Bu sebeple Belgorod kentine ulaşım için Ukrayna’nın Kharkov kentine uçuş gerçekleştirerek, havaalanından tren ya da otobüs aracılığı ile Belgorod kentine ulaşım sağlanabiliyor.

Diğer Rusya şehirleri hakkında bilgi almak için burayı tıklayınız.