Rusya’da Yüksek Lisans Eğitimi – Rusya Üniversiteleri

Rusya'da Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında

Rusya’da Yüksek Lisans-Master

Rusya'da Yüksek LisansYüksek lisans eğitimi ileride kariyer düşünen insanlar için olmazsa olmazlardandır. Eğer bu eğitiminizi yurt dışında yapmak istiyorsanız kuşkusuz en iyi seçimlerden bir tanesi Rusya’dır. Rusya’da yüksek lisans yapan öğrenciler gerek eğitim gerekse de sosyal açıdan kendilerini geliştirmek için büyük bir fırsat yakalamaktadırlar.

Şu an için dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip olan ülke konumundaki Rusya, bilim ve teknoloji alanında da en önde gelen ülkelerdendir. Özellikle 1990 yılından sonra yaptıkları açılımlar ile sahip oldukları eğitim ve teknolojiyi dünyayla paylaşmaya başlayan Rusya, askeri ve uzay teknolojileri alanında Amerika ile rekabet edebilecek tek ülke olma konumundadır. Tabi bu rekabet edebilme sebepleri ise hiç kuşkusuz eğitimlerindeki kaliteden kaynaklanmaktadır. Rusya yüksek lisans için akademik altyapı olarak dünyanın en üst düzey ülkelerindendir.

Özellikle akademik kadrolarının uzmanlığı sayesinde Rusya Üniversiteleri dünyanın sayılı eğitim yerlerinden biri olmaktadırlar. Ülkedeki üniversitelerde öğrenci başına düşen profesör sayısı hemen hemen tüm ülkelerdeki üniversitelerden daha fazladır. Oldukça sıkı ve kuralcı bir eğitime sahip olan Rusya Üniversiteleri, öğrencilerine uluslar arası alanda prestij kazandırmakta ve onları kariyer sahibi yapmaktadır.

Rusya’da Yüksek Lisans FiyatlarıRusya'da Yüksek Lisans eğitimi alın

Sanılanın aksine Rusyada yüksek lisans yapmak pahalı değildir. Hatta bu ülkede geçireceğiniz bir eğitim yılındaki harcamalarınız neredeyse Türkiye’de geçireceğiniz bir yıl ile aynı değerdedir. Rusya’da eğitimin bu kadar ucuz olmasının ana nedeni hiç kuşkusuz devletin eğitime %75’lik bir destek sunmasıdır. Rusya’da eğitim gören bir öğrenci bir yılda ortalama 1750 ile 4500 dolar arasında harcama yapar. Bu değerleri Türkiye’deki maliyetler ile karşılaştırınca hemen hemen aynı değerler ortaya çıkmaktadır.

Rusya’da Yaşam Maliyetleri Türkiye ile Aynı!

Rusya’da eğitim gören bir öğrenci, Türkiye’de harcayacağı paradan daha fazlasına ihtiyaç duymaz. Çünkü bu ülkede bir aylık konaklama ve yaşam gideri ortalama 250 ile 500$ arasında olup şehre göre değişmektedir.

Rusya’da Bir Taşla İki Kuş Vurun!

Hem yüksek lisansınızı tamamlamak hem de yeni ve önemli bir dil öğrenmek istemez misiniz? İşte Rusya’da yüksek lisans yapan bir öğrenci bunların her ikisini de aynı anda yapmaktadır. Öğrenci mezun olduğunda iş yaşamında kendisine oldukça faydalı olacak olan Rusçayı oldukça iyi bir şekilde öğrenmiş oluyor.

Rusya Üniversitelerinin Ülkemizde Denkliği Var!Rusya'da Yüksek Lisans zamanı

Bologna anlaşmasına imza atan Rusya bu sayede tüm üniversitelerini dünyada tanıtmış oldu. Rusya’daki üniversitelerden mezun olan birisi aldığı diplomayı ülkemizde rahatlıkla kullanabilecektir. Bu özellik sayesinde yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için Rusya bir öncelik haline gelmiştir.

Rusya’da İstediğiniz Bölümü Okuyun!

Ülkemizdeki gibi bir sınav olmadan Rusya Üniversitelerinde istediğiniz bölümü okuma seçeneğine sahipsiniz. Bu durum özellikle ülkemizde yüksek puanlarla kapatan bölümlerde okumak isteyen fakat aldığı puan sebebiyle bu bölümlerde okumanın hayal olduğu öğrenciler için biçilmiş kaftandır. İsterseniz mühendislik, isterseniz tıp, isterseniz uzay bilimleri ya da eczacılık okuyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken eğitim danışmanlarımızın istediği gerekli belgeleri hazırlamak.

Sky Education ekibi olarak Rusya’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler için verilecek hizmetler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

 • Davetiye işlemlerinin başlatılması
 • Davetiyenin kargo ile gönderimi
 • Tarafımız aracılığı ile Rusya konsolosluğundan eğitim vizesi temini
 • Uçak bileti temini
 • Rusya’da karşılama – Transfer
 • Yurt kaydı
 • Üniversite kaydı
 • Geçici oturum izni ( ikametgah adresi temini)
 • 1 Yıllık sağlık sigortası
 • Vize uzatımı
 • Pasaport, diploma, transkript ve diğer gerekli tercümeler
 • Gerekli tercümelerin Rusya noterleri tarafından tasdiki
 • Öğrenim görecek kişilere eğitim süresi boyunca danışmanlık hizmeti.

Rusya üniversiteleri ilk sene hazırlık fakültesi eğitimi, konaklama, danışmanlık ücreti ve yukarıda verilen hizmetlerin maliyetleri dahil ortalama 3000$-6000$ arasındadır. Seçilecek şehir ve üniversite doğrultusunda Rusya üniversiteleri hazırlık fakültesi için ortalama ücret değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgi için lütfen aşağıda bulunan formu doldurunuz.

Rusyada Eğitim İçin Başvuru Formu

  Şehriniz

  İstenilen Program
  WhatsApp
  Scan the code
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?