Moskova Fizik ve Teknoloji Üniversitesi

Moskova Fizik ve Teknoloji Üniversitesi (MIPT), diğer bilinen adıyla (PhysTech) ilk olarak Sovyetler Rusya’sında kurulmuş bir üniversitedir. Rusya’da bulunan 29 Ulusal Araştıma Üniversitesi’nden biridir. Üniversite öğrenicelerine teorik ve uygulamalı oalarak fizik, matematik gibi derslerin yanı sıra bu konudaki branşların da eğitimini vermektedir. Londra’nın The Times Higher Education Supplement dergisine konu olan üniversite, verdiği eiğitimle büyük beğeni toplamaktadır. Bir çok MIPT profesörü Rusya’nın bilimsel anlamdaki ilerlemesine büyük öncülük etmektedir. 80’e yakın MIPT profesörü Rusya Bilimler Akademesi üyesidir.Moskova Fizik ve Teknoloji Üniversitesi

MIPT alanında uzman öğretmenleriyle benzersiz bir eğitim sistemi olarak adlandırılan ”Phystech System” yöntemiyle eğitimini vermektedir. Bu yöntemde temel bilim dalları, mühendislik disiplinleri ve araştırmalarla kombine edilmiş bir eğitim süreci izlenir. Bu yöntemle beraber her öğrencinin kendi kişisel bir eğitim planı oluşturulur. Öğrenciler ikinci ve üçüncü yıllarında bilimsel bir çalışmaya katılırlar. Öğrencinin mezuniyet dönemine doğru da almış olduğu teorik bilgilerinin yanı sıra deneysel bilgilerini yeterli mühendislik bilgisiyle kullanması amaçlanır.

Moskova Fizik ve Teknoloji Üniversitesi’nde eğitim 6 yıl süremektedir. İlk üç senesi matematik, fizik ve ingilizce olmak üzere üç anadalda temel zorunlu dersler verilir. ilk üç sene diğer fakülteler arasında bir farklılık bulunmamaktadır. Öğrenciler eğitimlerinin birinci ve ikinci yılı , ödevler hariç, haftada 48 saat olmak üzere eğitim alırlar. Haftanın 5 günü ders alan öğrencilerin dersleri 9.00 ya da 10.30’dan başlayıp akşam 17.00, 18.30 veya 20.00’a kadar sürebilmektedir. Bir çok ders laboratuvarda deney ve gözlem yaparak geçmektedir

 

Moskova Fizik ve Teknoloji EnstitüsüYabancı öğrenciler için olan yurtta çamaşırhane, mutfak ve banyonun yanı sıra her odanın erişimine açık olan Wi-Fi ve kablolu internet hizemeti sunulmakta. Yurt ücretleri, aylık 1050 ruble (15$) olup, yeni başlayan ve ikinci sınıf öğrencileri için aylık 840 (12$) rubledir.

Ana kampüsün yeri Dolgoprudny yani Moskova’nın kuzeyinde bulunurken, Aeromekanik bölümü Zhukovsky yani Moskova’nın güney doğusunda bulunmaktadır.

Moskova Fizik ve Teknoloji Devlet Üniversitesi İlk Sene Hazırlık Eğitimi

Rusya Üniversiteleri genelinde olduğu gibi lisans yada yüksek lisans eğitimleri için Moskova Fizik ve Teknoloji Üniversitesini tercih eden öğrencilerimiz ilk sene hazırlık fakültelerinde eğitim alıp yıl sonu yapılacak sınavda gerekli başarı puanına erişip Rusya Üniversite Hazırlık Sertifikası almak zorundadırlar. Rusya’da eğitim alan Öğrencilerimizin hazırlık fakültesi eğitimi iki dönemden oluşmaktadır. Birinci dönemde yalnızca ağırlaştırılmış Rusça eğitimi alırlar. İkinci dönem ise Rusçanın yanında tercih edecekleri lisans yada yüksek lisans bölümüne 2 ila 4 arası ek dersler görürler.

Moskova Fizik ve Teknoloji Üniversitesi Öğrenci Yurtları

Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi tüm Rusya Devlet Üniversitelerindeki gibi bünyesine aldığı öğrencilerine kendine bağlı öğrenci yurtlarında konaklama imkanı tanımaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları şehir merkezinde bulunmaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları 2 yada 3 kişilik odalardan oluşup, Kamera sistemi, İnternet ve binada güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Üniversitenin yurt ücreti 50- 80$ arasında olup ücret Yurt odalarının kalitesine ve kişi sayısına göre ve değişkenlik göstermektedir. Öğrenci yurtları ücretleri dönemlik olarak yatırılmaktadır.

Moskova Fizik ve Teknoloji Devlet Üniversitesi Tanıtım Videosu

Moskova Fizik ve Teknoloji Üniversitesi Başvuru Formu

    Şehriniz

    İstenilen Program