Denklik Nedir?

Denklik : Yurtdışında bir yüksek öğretim kurumundan mezuniyet sonrası diplomanın Türkiye resmi kurumlarınca tanınmasıdır. Başvuru alınan üniversiteler ‘BACHELOR’ derecesinde olup DENKLİĞİ bulunmaktadır. Bachelor derecesi dünyanın her yerinde geçerli olan tek diploma derecesidir . Lise son sınıf ve Lise mezunu her öğrenci başvuru hakkına sahiptir.

Rusya’da Denklik var mı?rusyada denklik var mı?

Rusya üniversiteleri nin vermiş olduğu diploma dünyanın her yerinde ve Türkiye’de geçerlidir. Bachelor statü’de eğitim veren Amerikan, İngiliz, Alman ve Rus üniversiteleri nin diplomaları dünyanın her yerinde geçerlidir. Bu geçerlilik bologna anlaşması ile resmidir.

Rusyada Üniversite Denkliği

Türk öğrencileri çoğunlukla lise diploması ile kabul eden Rus üniversitelerinde lisans programları genellikle 4 yıl sürmektedir. Bazı programlarda bu süre 5 ile 7 yıla uzayabilmektedir.
Uluslararası eğitim sektöründe oldukça önemli bir yere sahip olan Rusya üniversiteleri tarafından verilmiş olan diplomaların tanınmışlığı vardır. Türkiye’de Rus üniversitelerinin büyük çoğunluğunun denklikleri mevcut iken bazı üniversite ya da programların denklik konusunun YÖK kurumuna ayrıca sorulması gerekmektedir. Özellikle eğitim sonrası denklik için ÖSS sınavına girilerek denklik sorununun halledilmesi mümkün olabilmektedir. Yine bazı Rus üniversitelerinin ÖSYM Kurumuyla anlaşmaları gereği ÖSS sınavında tercih edilerek yerleştirilme mümkün olabilmektedir.
rusya üniversiteleri denkliğiRus üniversitelerinde bir çok farklı meslek dalında lisans programlarının olması, eğitim ve yaşam maliyetlerinin diğer ülkelere oranla çok daha ucuz olması, Türkiye’ye uzaklığının sadece uçuş mesafesiyle ortalama 2-3 saat civarında olması, eğitim kalitesinin bir çok programda yüksek olması gibi etkenler nedeniyle Türkiye’de çoğunlukla ÖSS sınavında başarılı olamayan istediği program ve üniversiteye yerleştirilemeyen Türk öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Eğitim ücretlerinin yıllık 1200 $ ile 6500 $ civarında olduğu Rus üniversiteleri Amerikan, İngiliz, Kanada, Avustralya üniversitelerinin yıllık eğitim ücretlerine göre çok daha ekonomiktir. Bu da Rus üniversiteleri ne olan talebi her yıl daha da arttırmaktadır.

YÖK Denkliğinin Faydası Nedir ?

YÖK onaylı bir üniversite diplomanız varsa, resmi olarak üniversite mezunu statüsü alırsınız. Bu askerlik yaparken kısa dönem erbaş ya da yedek subay olmanızı sağlar. Buna ek olarak, kamu görevlisi olarak çalışmak istiyorsanız, üniversite diplomanızın YÖK onaylı olması gerekmektedir. Aksi halde resmi merciiler tarafından lise mezunu olarak sınıflandırılırsınız.
YÖK Denkliği olmazsa . . .
Üniversite mezunu olmanızı gerektiren kamu görevlerine kabul edilmezsiniz ve askerliğinizi uzun dönem er olarak yaparsınız. Bunun dışında hayatınızda değişen hiçbir şey olmayacaktır. Özel sektörde diplomanızın YÖK onaylı olmasının hiçbir önemi yoktur. Mesleğiniz , iş deneyiminiz, bireysel özellikleriniz dikkate alınacaktır. Buna ek olarak, yurtdışında eğitim almış olmanız özellikle bir avantaj olarak değerlendirilecek, yabancı dil bilmeniz de sizi çok daha tercih edilir hale getirecektir. Sonuç olarak, eğer gelecek planlarınızda devlet memuru olup kamu görevi yapmak yer almıyorsa, yurtdışında alacak olduğunuz eğitimin YÖK tarafından onaylanması ya da onaylanmaması sizin için pek bir önem taşımayacaktır. Günümüz eğitim ve sınav sistemi nedeni ile üniversite eğitimi almak çok zorlaştırıldığı için, her yıl binlerce öğrenci yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almayı tercih etmektedir. Üniversite sınavını kazanamadığınız için lise mezunu olarak kalmaktansa, yurtdışında üniversite okuyarak “ üniversite mezunu “ olmak çok daha mantıklı ve akılcı bir yaklaşımdır.

Önemli : Uzun vadede Avrupa Birliği uyum çalışmaları sonucunda denklik sorunu da kalmayacaktır. AB ülkelerinde denk olarak görülen tüm diplomalar, ülkemizde de denklik kazanacaklardır. Bu artık sadece zamanla ilgili bir sorundur.

Rusya Üniversiteleri Başvuru Formu

Şehriniz

İstenilen Program