Denklik Nedir?

Denklik : Yurtdışında bir yüksek öğretim kurumundan mezuniyet sonrası diplomanın Türkiye resmi kurumlarınca tanınmasıdır. Başvuru alınan üniversiteler ‘BACHELOR’ derecesinde olup DENKLİĞİ bulunmaktadır. Bachelor derecesi dünyanın her yerinde geçerli olan tek diploma derecesidir . Lise son sınıf ve Lise mezunu her öğrenci başvuru hakkına sahiptir.

Rusya’da Denklik var mı?rusyada denklik var mı?

Rusya üniversiteleri nin vermiş olduğu diploma dünyanın her yerinde ve Türkiye’de geçerlidir. Bachelor statü’de eğitim veren Amerikan, İngiliz, Alman ve Rus üniversiteleri nin diplomaları dünyanın her yerinde geçerlidir. Bu geçerlilik bologna anlaşması ile resmidir.

Rusyada Üniversite Denkliği

Yurtdışında eğitim görmüş her öğrenci mezun olup geldikten sonra Ankara’ya YÖK’e bireysel denklik başvurusu yapmak zorundadır. Dünyanın en iyi üniversitesini de bitirseniz sonuç değişmez. Ülkemizde prosedür bu şekildedir. Mezun olduğunuz ülkedeki Büyükelçiliğimizden daha önceden açtırmış olduğunuz öğrenci dosyasını kapatıyorsunuz ve Sizden istenilen belgeleri YÖK e teslim edip bekliyorsunuz. Daha sonra 5-6 ay içinde karar çıkmaktadır. YÖK ün kendi kuracağı komisyonunda verme ihtimali olan 3 karar bulunmaktadır ve şu şekildedir.

  1. Direkt Denklik : Komisyondan bu karar çıkması halinde öğrencimiz direkt denkliğini almaktadır.
  2. STS Şartı : Öğrencimiz STS sınavına girip 100 üzerinden 40 net yapması istenir.
  3. Ders Tamamlama : Bu yurtdışında hukuk okuyan öğrencilerin aldığı bir karardır. Hukuk ders içerikleri her ülkede farklı olduğundan sizin Türkiye’de YÖK ün belirleyeceği bir devlet üniversitesinde  yarım dönem ya da 1 yıl boyunca eksik olan dersleri tamamlamanız istenir.

Türk öğrencileri çoğunlukla lise diploması ile kabul eden Rus üniversitelerinde lisans programları genellikle 4 yıl sürmektedir. Bazı programlarda bu süre 5 ile 7 yıla uzayabilmektedir.
Uluslararası eğitim sektöründe oldukça önemli bir yere sahip olan Rusya üniversiteleri tarafından verilmiş olan diplomaların tanınmışlığı vardır. Türkiye’de Rus üniversitelerinin büyük çoğunluğunun denklikleri mevcut iken bazı üniversite ya da programların denklik konusunun YÖK kurumuna ayrıca sorulması gerekmektedir.

rusya üniversiteleri denkliği

Rusya Üniversiteleri Başvuru Formu

Şehriniz

İstenilen Program