Rusyada Öğrenci Yurtları

Rusya üniversiteleri öğrenci yurtları hakkında

Rusya’da Öğrenci Yurtları

Rusya’daki üniversitelerin büyük bir çoğunluğu kendi bünyesindeki öğrenci yurtlarında barınma imkanı sağlamaktadır. Rusya öğrenci yurtları genellikle kampüse yakınlığı ve ucuzluğu ile öğrenciler için kuşkusuz bir numaralı alternatifleri olmuştur.

Rusyada Öğrenci Yurtları

Rusya’daki bir öğrenci yurdunun her katında yaklaşık 30 oda bulunmaktadır. Odalar genellikle 2-3 kişiliktir. Son yıllarda Rusya’da eğitime duyulan talepten dolayı bazı üniversitelerin öğrenci yurtlarında 4 kişilik odalarda görülmektedir. Yurtlar karma yurt modeli olup, öğrenciler odalarda hemcinsleri ile kalabilmektedir.

Rusya’daki öğrenci yurtlarında yemekhane yoktur ve yemek çıkmaz. Genellikle Rusya’da öğrenim gören öğrenciler kendi yemeklerini yurdun her katında bulunan ortak kullanım alanı mutfaklarda hazırlarlar. Fakat bazı istisnai üniversitelerde mutfak öğrenci odaların içerisinde bulunmaktadır.

Rusya’da üniversite yurtları nın yarısında (her kata özel) ortak mutfak, ortak tuvalet-duş imkanı bulunurken diğer yarısında ise her iki oda için bir tuvalet-duş ve her katta ortak mutfak imkanı sağlamaktadır. Her katta güvenlik kameralarının bulunduğu yurtlarda genel olarak saat 23:00 itibariyle giriş- çıkış istisna durumlar haricinde kapatılmaktadır.Rusya öğrenci yurtları

Rusya Öğrenci Yurt Fiyatları

Rusya’da bir öğrenci yurdunun aylık ücreti ortalama 50$ olup söz konusu miktar okul, yurt, oda kalitesi ve şehre göre değişkenlik gösterir. Moskova, St.Petersburg şehirlerinde bir öğrenci yurdunun aylık konaklama bedeli ortalama 100$’dır. Rusya öğrenci yurtları her bütçeye göre alternatif seçeneklere sahiptir. Ekonomik bu özelliği ile Rusya üniversiteleri her zaman alternatif olmuştur.

Rusya’da öğrenci Yurtların’da extra olarak okuma salonları, spor salonları, televizyon ve multimedya salonları bulunabilir.

Rusyada Yurtlar karma yurt modelidir. Moskova ve petersburg şehirleri yaşam ve konaklama giderleri olarak diğer şehirlere göre biraz daha yüksek maaliyetlere sahip iken aylık yurt konaklama ücretleri ortalama 30– 100$ arasındadır. Rusya öğrenci yurtları her bütçeye göre alternatif seçeneklere sahiptir. Ekonomik bu özelliği ile Rusya üniversiteleri her zaman alternatif olmuştur.

Rusya Üniversiteleri Öğrenci Yurdu Kuralları 

Rusya Üniversitelerin genelinde uygulanan kurallar aşağıdaki gibidir

 1. Rusya’da her yurdun bir giriş-çıkış saati vardır ve o saatler dışında acil durumlar haricinde giriş-çıkış kapıları açılmamaktadır. Genellikle bu saatler akşam 23:00 ile sabah 06:00 arası olup yurda göre değişmektedir.
 2. Rusya Üniversitelerinin öğrenci yurtlarında Tütün ve Alkol kullanımı yasaktır.
 3. Odalarda güvenlik gerekçesiyle Elektrikli su ısıtıcısı, elektrikli soba kullanımı yasaktır.

Not : Rusya’ya eğitim vizesi ile gelen her öğrencinin ikamet adresi davetiyeyi gönderen okulun yurdu olarak yapılmaktadır. Öğrencinin Rusya’daki resmi ikamet adresi vize süresi boyunca okul yurdunda görünmektedir.

Rusya Üniversiteleri Öğrenci Yurdu Baskını Videomuz

Rusyada Eğitim Başvurusu

  Şehriniz

  İstenilen Program
  WhatsApp
  Scan the code
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?