Rostov Şehri

Başkent Moskova’ya 1000 kilometre mesafede bulunan Rostov, Rusya Federasyonu’nun en eski ve en turistik kentleri arasında yer alıyor. Don nehri üzerine kurulu kent, Karadeniz’in kuzeyinin en önemli ve en gelişmiş kentidir. Rusya Federasyonu’nun batı kesiminde Merkez Federal Bölgesi’nde bulunan Yaroslavl Oblastı eyaletine bağlı olan kent, tıpkı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kuruludur. Yaşamın hayli ucuz olduğu Rostov ’da ekonomi liman kenti olması nedeni ile ticaret, ekonominin ana damarıdır. Öyle ki kentteki her üç işletmeden birisi dış sermaye ile kurulmuş olan işletmelerdir. Rostov demir ve çelik sanayinde gelişmiş bir kenttir.

Rostov Şehri Genel Yapısı

Don nehrinin ikiye böldüğü kentin nüfusu ise 1.5 milyondur. 90’dan fazla milleten oluşan, bir megapol olan Rostov kenti, Ruslar tarafından Büyük Rostov manasında olan Rostov Veliky adını da yaygın şekilde kullanıyor. 5000’den fazla Türk vatandaşının yaşadığı kent, Rusya gibi büyük bir coğrafyanın politik, kültür, eğitim ve bilim merkezleri arasında yer alıyor.

Rostov’da Eğitimrostov sehri foto

Eğitimin oldukça gelişmiş olduğu Rostov şehrinde 150.000’den fazla öğrenci bulunduğu gibi 50’den fazla yüksek öğretim kurumu da bulunuyor. Rostov’ un önde gelen üniversiteleri ise;

Rostov’da Gezilip Görülecek Yerler

Rostov Şehri gezilecek yerlerKültürel ve tarihi eserler açısından oldukça zengin olan Rostov kentinde, Osmanlı dönemine ait olan Azak Kalesi, Antik Yunan kenti Tanais ve orta çağ Cenevizlilerinin kurmuş olduğu koloni Tona turistlerin ilk durağı oluyor. Kentteki Taganrog kasabasında ise edebiyat dünyasının iki ünlü ismi olan Rus yazar Anton Çehov ve Nobel Ödüllü yazar Micheal Sholokhoy burada doğumu şerefine eserler bulunuyor. Dünyaca ünlü Kim Nazaretov Caz Okulu da Rostov kentinde bulunuyor. Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçeleri arasında yer alan bir de devasa hayvanat bahçesi bulunuyor. Ayrıca doğal güzellikler içerisinde balıkçılık, avcılık ve Don cinsi atlarla binicilik yapılabiliyor.Rostov Şehri köprüsü

Kentte düzenlenen çok sayıdaki festival arasında Don Baharı, Manifest, Rus Komedisi, Uluslararası Caz Festivali ve Benim Şehrim Benim Kaderim gibi halk festivalleri yer alıyor. Yaz aylarında oldukça sıcak olan Rostov bu sayede başta ülkenin soğuk bölgeleri olan kuzey ve doğu bölgelerinden yerli turistler aldığı gibi pek çok kuzey ülkesinin de tatil için ilk tercihi oluyor.

Rostov veya başka şehirlere ziyaret için Rusya vize sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Rostovda ulaşım

Moskova, Antalya ve İstanbul’dan 2 saat süren uçak seferlerinin bulunduğu Rostov’a ulaşım kolaydır. Kent içerisindeki ulaşımda Rusya Federasyonu’nun diğer kentlerinde olduğu gibi oldukça ekonomiktir. Şehir içi ulaşımda tramvay, troleybüs, otobüs, metro ve minibüs gibi geniş alternatifler bulunuyor. Ayrıca Rostova karadeniz üzerinden gemi yolu ile seferler bulunmaktadır.

Rostovda Spor

Rostov Şehri stadyumuRostov, Rusya Federasyonu’nun düzenleyeceği 2018 dünya kupasında maçların oynanacağı şehirler arasında yer alıyor. Bu organizasyona özel kentte futbol stadyumu inşa ediliyor. Kentin ayrıca en önemli takımı olan FC Rostov takımı, Rusya Premier liginde mücadele ediyor.

Diğer Rusya şehirleri ni görmek için burayı tıklayınız.