ASTRAHAN ŞEHRİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Astrahan şehri Astrahan şehri Rusya Federasyonu’nun güneybatısında yer alan şirin bir liman kentidir. Volga nehrinin Hazar Deniz’e döküldüğü yerde 11 adacık üzerine kurulmuştur. Astrahan Rusya’nın önemli bir balıkçılık limanıdır. Şehrin nüfusu 800 bindir. 160 milletten 13 farklı dinden insanı barındıran kozmopolit bir kenttir. Köprüler ve su kanalları bakımından oldukça zengindir. Modern binaları, antik güzelliği ile Rusya’nın en büyük eğitim ve kültür odağıdır. Nüfusun %69 unu Ruslar oluştururken, %15 i Kazaklardan %10 u ise Tatarlardan oluşmaktadır. Rusya vizesi için bağlantıyı tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Astrahan Şehri üniversiteleri 

ASTRAHAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ

ASTRAHAN DEVLET TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

ASTRAHAN TARİHİ VE TURİSTİK YAPISIAstrahan şehri gezmek

Astrahan köprülerle birbirine bağlı onlarca ada üzerine kurulmuş şirin bir kenttir. Üzerinde yaklaşık 40 tane köprü vardır. Şehir sakinleri bu köprülere aşıklar köprüsü adını vermiştir. Gençler köprü üzerine adlarını ve kalplerini ifade eden resimlerin bulunduğu kilitleri asarak duygularını dile getirir. Astrahan en ilginç yerlerinden birisi dar üçgen şeklinde taş kale olan Astrahan Kremlinidir. Korkunç İvan tarafından 1558 yılında yapılmıştır.

Astrahan Antik yapı ve tarihi bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Rusya’da karpuzun ana vatanı olarak bilinen bölgede her yıl düzenli olarak karpuz festivalleri düzenlenir. Volga deltası bölgeyi önemli balıkçı kentlerden birisi haline getirmiştir. Bölgede bolca mersin,çığa,sevrüga gibi değerli balıklar çıkartılır. Volga deltasında 70 çeşit balığın yaşadığı söylenir. Bu bölge Hazar ve Volga bölgesinin en önemli balık avlama merkezi olarak bilinir. Bölgede yılın her mevsimi balıkçılık yapılmaktadır ve sık sık balık festivalleri düzenlenir.

rusya Astrahan şehri ASTRAHANDA EKONOMİK YAPI

Astrahan Rusya’nın zengin kentlerinden birisidir. Bölgede 130 dan fazla şirket bulunur. Bölgenin en büyük şirketi Gazprom’dur. Bugün bölge halkından en az 20 bin insan burada istihdam edilmektedir. Gazprom madencilik, doğalgaz, petrol, kükürt üretimi üzerine kurulmuş dünyanın sayılı şirketlerinden birisidir. Bölgede 15 büyük tersane bulunur. Bölgenin balıkçılığa elverişli olması ve deniz kenarında yer alması tersane sayılarını her yıl arttırmaktadır. Havyar üretiminin en büyük tedarikçisidir.

ASTRAHANDA ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE

Astrahan alışveriş ve eğlence bakımından çok keyif alabileceğiniz şehirler arasındadır. Şehrin farklı bölgelerinde 30 dan fazla alışveriş merkezi bulunur. Bölgede 5 büyük tiyatro merkezi bulunur. Avrupa’nın en büyük tiyatrolarından birisi olarak kabul edilen Filarmoni bu bölgede bulunur.

ASTRAHANDA ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE

Astrahan alışveriş ve eğlence bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Şehrin farklı bölgelerinde 30 dan fazla alışveriş merkezi bulunur. Bölgede 5 büyük tiyatro merkezi bulunur. Avrupa’nın en büyük tiyatrolarından birisi olarak kabul edilen Filarmoni bu bölgede bulunur.

ASTRAHAN’DA İKLİM

Astrahan’da iklim karasaldır. Kışları soğuk ve bol yağışlı yazları sıcak ve kurak geçer. En sık görülen yağış biçimi karla karışık yağmurdur.

ASTRAHAN’A ULAŞIM

Astrahan’a ulaşım oldukça kolaydır. İstanbul’dan direk hava yolu ile uçuşlar mevcuttur.

ASTRAHAN’DA EĞİTİM

Astrahan şehrinde 6 üniversite bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 35 yüksek öğrenim kurumu bulunur. Şehir yapısı olarak İstanbul ve İzmir’e benzerlik gösterir. Rusya üniversiteri için detaylı bilgilere bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Diğer Rusya şehirleri ni görmek için burayı tıklayınız.