Kazan Şehri Hakkında | Rusya Şehirleri

Rusya Kazan Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Kazan Şehri

Rusya coğrafyasının en köklü geçmişe sahip kentlerinden birisi olan ve Rusya’nın en büyük 10 kenti arasında yer alan Kazan, başkent Moskova’ya 970 kilometre mesafede bulunuyor. Rusya’ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Kazan, Kazanka nehrinden adını alırken, Volga nehri ile kesiştiği bölgede bulunuyor. Camiler şehri olarak adlandırılan şehirde ortalama 2.000.000 nüfusun %60 gibi büyük bir çoğunluğu Müslüman Tatarlardan oluşup Rusçanın yanı sıra Tatarca dili Kazanda hakimiyetini korumaktadır.

Oldukça gelişmiş bir kent imajı bulunan Kazan sınırları içerinde uluslararası bir havalimanının ve nehir limanının bulunması dünya genelinden kazan şehri camisiulaşımın daha kolay olmasını sağlıyor. Mimarisinde birbirinden zarif camilerin yer alıyor olması, mimaride daha çok dev blok taşların kullanılmasını sağlıyor. Parkları, gölleri ve nehirleri ile de dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan doğal güzelliklere sahiptir.

Kazan’da Ulaşım

Türkiye’den ulaşımın direkt olmasından dolayı, oldukça kolay ulaşımı bulunan Kazan’dan başkent Moskova’ya ise yataklı trenler vasıtası ile 10 saatte ulaşılabiliyor. Rusya’nın pek çok kentinde olduğu gibi burada da ulaşım genel olarak toplu taşıma üzerinde döndüğü gibi çok da ekonomik bir ulaşımı bulunuyor. Ulaşım alternatifleri arasında tramvay, troleybüs, metro ve otobüsler yer alıyor.

Kazan’da Eğitimkazan şehri tarihi

Bilim ve hoşgörü kenti ünvanına sahip olan bu kentte dünya tarihine adını yazmış Tolstoy, Rikov, Lobachevskiy ve Lenin gibi isimlerin eğitim
gördüğü 1804 yılında kurulan Kazan Devlet Üniversitesi bulunuyor. Eğitim oranının çok yüksek olduğu Kazan kentinde okuma, yazma oranı %99.9 gibi oldukça yüksek bir orandır. Öyle ki kentte küçük, büyük toplam 15 adet üniversite bulunuyor. Bu durumda Kazan kentini dünya genelinde eğitim merkezlerinden birisi haline getiriyor. Zaten Kazan kentinde bulunan üniversitelerde dünya genelinde 84 ülkeden 10.000’i aşkın yabancı öğrenci okuyor. Turizm açısından da oldukça gelişmiş bir kent olan Kazan’a gelen turistler en başta Kazan kremlin Süyümbike kulesi ve Kulşerif Camii gezmektedir. Bu iki eserin dışında kentte bulunan müzeler ile hem kentin hem de Rusya’nın tarihine ve kültürüne tanıklık edilebiliyor. Kentte özel ve devlet olarak pek çok tiyatro bulunuyor ve her biri yoğun bir ilgi görüyor.

Kazan şehrinin üniversiteleri

Kazan’da Gezilecek Yerler

kazan şehri binasıBu Yerlerin başında bir çok Rusyanın bir çok şehrinden ziyaretçilerin akın ettiği Kazanda bulunan Aqua Park geliyor. Yaz Kış hizmet veren Aqua Park Kazanda görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Süyümbike kulesi ve Kulşerif camii gibi turist akınına uğrayan yerlere sahip olan Kazan’da . Müzeleri gezebilir, yaz aylarında limanlardan kalkan tekne turlarına katılabilirsiniz. Galiasker Kemal, Kerim Tinçurin, Musa Celil, Kaçalov drama tiyatroları Kazandaki en büyük tiyatrolardır. Tukay, Lenin, Musa Celil, Gorki ve Devlet Müzesi kazan şehrinin önemli müzeleridir. Bağdat caddesine benzerliği ile bilinen bauman caddesi insanların yoğunluk gösterdiği caddeler’dendir. Şehirde bir çok sokakda 19. yüzyıldan kalma binaları görmek mümkün.

Kazan’da Hava Durumu

Kazan şehrinde sıcaklık yazları ortalama 25 °C olup, kışın ise ortalama -13 °C ‘dir. Kışları soğuk yazları sıcak geçen bu şehirde nem oranı bir hayli düşüktür.

Tatar Mutfağı

Bilindiği üzere Tatar halkının hamur işi yemekleri meşhurdur. Çok bilinen Tatar yemeklerinin başında ; Çiğ böğrek, Kırımçak köbetesi, katmer kobete, Tatar mantısı, kulaç, mercimekli lakşa çorbası, kavurma börek, sarburma, güveç, kamelek, cevizli aş gelmektedir. Tatar mutfağında tatlı olarak ise ; Kolaş kurabiyesi, kuyruklu baklava, sütlaç, talkan tatlıları meşhurdur.

Genel Yapı

Kazan’da uçak, helikopter, optik aletler, tıbbi cihazlar, petro-kimya, kompresör, doğal gaz aletleri, ayakkabı, deri, sabun, kürk ve kimyasal madde kazan şehri kuşbakışıüreten bir çok fabrika bulunmaktadır. Şehirdeki bütün ev ve iş yerleri merkezi doğalgaz sistemiyle ısıtılıp sıcak su ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Mimari açıdan ise kentin merkezinde bulunan sokakların 19. yüzyıl dönemindeki halleri ile korunması da dönemin yaşayış tarzını merak eden ve ilgi duyanlar için eşsiz bir gezi deneyimi sunuyor. Ayrıca kenar mahallerde yer alan dünyaca ünlü süslü Tatar evlerinin de kesinlikle görülmesi gereklidir. Pek çok alanda esnaf ve pazarcılar ile Türkçe konuşarak anlaşabilmekte mümkündür.

Eğlence hayatının geceleri oldukça aktif olduğu Kazan kentinde, özelliklere gençlere yönelik gece hayatının en eğlenceli şekilde yaşanabilmesini sağlayacak Rusya genelinde popülaritesi bulunan eğlence yerleri ve mekanları da bulunuyor. Bu yönüyle de tatilini herhangi bir tema üzerine kuran kişiler için zengin çeşitliliği ile Kazan kenti ilk tercih konumunda yer alıyor.

Diğer Rusya şehirleri ni görmek için burayı tıklayınız.

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?