Novosibirsk Şehri – Rusya Şehirleri

Rusya Novosibirsk şehri hakkında detaylı bilgiler

Novosibirsk ŞehriNovosibirsk Şehri

Rusya’nın madencilik, otomotiv başta olmak üzere endüstriyel anlamda çok önemli bir merkezi şehiri olan Novosibirsk şehri 1983 yılında Ob nehri dolaylarında yapılan bir demiryolu köprüsü etrafında kuruldu. 2 milyon nüfusuyla Sibiryanın en büyük şehri olan Novosibirsik şehri ülkenin en büyük ve tarihi bale ve opera binası olan Sibirya Kolezyumuna sahiptir. Nosovosbirsk aynı zamanda ülkemizin başkenti olan Ankara şehri ile kardeş şehirdir.

Novosibirsk Üniversiteleri

Başta ilk 1000 üniversite içerisinde yer alan Rusya’nın Novosibirsk Devlet Üniversitesi olmak üzere Novosibirsk’de yüksek öğretim veren başlıca devlet üniversiteleri şunlardır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi
Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi
Novosibirsk Tıp Akademisi
Novosibirsk Pedagoji Üniversitesi
Novosibirsk Devlet İnşat ve Mimarlık Üniversitesi

Novosibirsk Şehri köprüsüNovosibirsk’de Gezilecek Yerler

Sibirya Kolezyumu : Bu şehire gelip görmeden gitmemenizi tavsiye ettiğimiz yerlerin başında gelen ve ülkenin en büyük opera ve bale gösterilerin yapıldığı Sibirya kolezyomudur. 40 000 м² alana kurulu olan bu Kolezyum günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

Bugrinskiy Köprüsü : Ob nehri üzerine bulunan ve Novosibirsk şehrinin mimarı ve anıt sembolü olan bugrinskiy köprüsü şehrin gözkamaştırıcı yapılarının başında gelir. Toplam uzunluğu 2.098 metre olan köprünün inşaatı 2014 yılında tamamlanmıştır.

Merkez Sibirya botanik parkı : Şehrin en güzel yerlerinin başında gelen merkez sibirya botanik parkı nadir ve tehlike altındaki türlerin büyük bir koleksiyona sahiptir. Tropikal ve Subtropikal bitki çeşitliliğinin bir arada olduğu bu parkta harika vakit geçirebilirsiniz. Botanik park Novosibirsk şehrinde yürüyüş yapmak için harika bir yerdir!Novosibirsk Şehri doğası

Novosibirsk Şehri İklimi

Sürekli kar örtüsü, kuvvetli rüzgar ve kar fırtınaları olan Novosibirskde genel olarak şiddetli kış hakimdir. Kış süresi boyunca karlarda ara ara çözülme olabilir, ancak bunlar kısa sürelidir ve yıllık gözlenmez. Yazları ortalama hava sıcaklığı +20 derece olup, kışları ortalama sıcaklık -10 dir.

Diğer Rusya şehirleri hakkında bilgi almak için burayı tıklayınız.

Novosibirsk Şehri Tanıtım Videosu
WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?