Neden Rusyada Üniversite Eğitimi Almalıyım?

Neden Rusya'da Eğitim?

Neden Rusya’da Eğitim?

Ülkemizde kaliteli bir üniversiteye girmek için gereken sınav puanlarını almadan da aynı bölümü, aynı kalitedeki bir yurt dışı üniversitesinde ve aynı maliyetle okumak mümkündür. Finansal boyutun yanı sıra Dünya ekonomisinin 4’te 1 ine sahip olan Rusya Federasyonu her geçen yıl insanların gözünde güven oyunu arttırmaktadır. Dolayısıyla Rusça dili ve potansiyeline son yıllarda daha da çok farkına varan veliler ve öğrenciler bu nedenle Rusya üniversitelerine sıcak bakmaktadırlar.
Her öğrencinin en büyük hayali hiç kuşkusuz gelecekte iyi bir mesleğe sahip olmaktır. Bu nedenle özellikle yüksek öğrenim görürken okuyacağınız bölüm ve alacağınız eğitim oldukça önemlidir. Bu bakımdan Rusya Üniversitelerinin dünya çapında bir eğitim verdiğini söylemek mümkün. Hatta şu an için dünyada hiçbir ülkede Rusya Federasyonu’nda bulunan bir üniversitedeki kadar uluslar arası diploma denkliği anlaşmasına sahip olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle Fen Bilimleri ve Mühendislik denilince akla ilk gelen üniversitelerin başında olan Rusya Üniversiteleri, uzman matematikçi, fizikçi, kimyacı, jeolog ve doktor öğretim üyeleri kadrolarıyla dünya içerisindeki lider eğitim kurumları arasında gösterilmektedir.
Rusyada bulunan üniversitelerden mezun olup yurt dışında görev yapan öğretim elemanları sayesinde üniversitelerin çok güçlü referansları ve ilişkileri mevcuttur. Dünya üzerindeki hemen hemen her üniversiteyle öğrenci değişim programları uygulamaktadırlar. Bu ilişkiler sayesinde bu üniversiteden mezun olan herhangi bir kişiye en uygun çalışma olanakları sağlanmaktadır.

Rusyadaki üniversitelerde verilen teorik bilgilerin seviyesi o kadar yüksektir ki bu alanda ansiklopedilere giren çalışmalara imza atan pek çok mezunu bulunmaktadır. Bu teorik bilgilerin kaliteli olması sayesinde mezunlar yeni icatlar yapabilmekte, var olan teknolojiyi daha ileri götürebilmektedirler. Rusya Üniversitelerinin mühendislik alanında kaydettiği başarıları Massachusetts Teknolojik Enstitüsü’nün rektörlerinden olan Jhon Runkle bile kabul etmiş ve pek çok konferansında dile getirmiştir.

Rusyada Üniversite Fiyatları

Rusyada üniversite okurken harcayacağınız para, ülkemizde bir üniversite okurken harcayacağınız parayla hemen hemen eşittir. Oldukça yüksek bir eğitim kalitesine sahip olan Rusya Üniversiteleri yurtdışında yüksek eğitim almak isteyen kişiler için en ekonomik seçenektir. Bu durumun ana nedeni Rusya’da üniversite okuyan kişilerin yıllık giderlerinin yaklaşık olarak %75’inin devlet tarafından karşılanmasıdır. Bu sebeple Rusya’da üniversite okumak isteyen bir kişinin yıllık maliyeti sadece 3000$ ile 6000$ arasında şehirlere göre değişmektedir.

Rusyada Yaşam Maliyetleri Türkiye İle Aynı!

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine Rusya’da üniversite okumak için fazla para harcamaya hiç gerek yok. Rusyada bulunan pek çok şehir ekonomik açıdan incelendiğinde, ortalama bir insanın Türkiye’de harcayacağı para miktarıyla Rusya’da da yaşamak mümkündür. Örneği Rusya Üniversitelerinde okumakta olan bir kişi konaklama ve yaşam giderleri de eklendiğinde yıllık ortalama 4500-6000 Dolar para harcamaktadır. Diğer ülkeleri göz önüne aldığımızda bu rakam oldukça ekonomiktir. Çünkü bir yıl için ortalama 13000 ile 15000 TL civarında bir para harcamaktasınız ve ülkemizde yabancı bir şehirde üniversite okumak için gereken parayı baz aldığınızda bu iki rakam hemen hemen aynı çıkacaktır.

Rusya vizesi için bağlantıyı tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim masrafları tablosu aşağıdaki gibidir.

Rusyada Eğitim Almak İçin Başvurunu Yap

  Şehriniz

  İstenilen Program
  WhatsApp
  Scan the code
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?