Tomsk Devlet Üniversitesi

Ulusal Araştırma Üniversitesi ünvanlı Tomsk Devlet Üniversitesi (TSU), Sibirya Fedaral Bölgesi’nin başkenti olan Tomsk şehrinde bulunmaktadır. 28 Mayıs 1878’de imparator II. Aleksandr’ın imzaladığı kararnameyle kurulan, dönemin ilk geniş kapsamlı yüksek eğitim kurumu olan ve o zaman ki adıyla, Sibirya İmparatorluk Üniversitesi, Rusya’nın en saygın kurumlarından biridir.

Tomsk Devlet ÜniversitesiTomsk Devlet Üniversitesi (TSU) günümüzde, 151 bölümün bulunduğu 23 fakülte ve enstitü ile faaliyet vermektedir. Üniversite’de, 2000 yabancı öğrencinin de dahil 23.000 öğrenci eğitim görmektedir. Ülkenin başarılı öğrencilerine eğitim veren TSU, bünyesinde eğitim verdiği 100 Rusya Bilimler Akademisi’ne üye olan araştırmacı ve akademisyenler de üniversitede etkinlikler düzenleyip konferans vermektedirler.

TSU’nun diğer bir çok üniversite ve kurumla da ortak çalışma ve araştırma antlaşması bulunmaktadır. Buna örnek olarak İngiltere Uluasal Fizik Dairesi ve CERN’de projeler için karar verme hakkı bulunmaktadır.

Üniversitede bulunan Tomsk Devlet Üniversitesi Bilimsel Kütüphanesi 4 milyon eserinin yanı sıra nadir bulunan kitap ve materyalleri de bünyesinde bulundurmaktadır. Üniversitenin hizmet verdiği Sibirya Botanik Bahçesi, yurt dışından da olmak üzere bir çok turisti de buraya çeker.3 Nobel ödülüne sahip olan üniversite, başarılı çalışmalarından dolayı  2018 yılında bulunan bir asteroite adı verilmiştir.Tomsk Devlet Üniversitesi Kütüphanesi

Tomsk şehri kendini bir öğrenci şehrinden çok öğrenci ”başkenti” olarak tanımlıyor. Şehirde yaşayan her 4 kişiden biri ya öğrenci ya da üniversitede çalışanı. Rus hükümeti, şehre ve üniversiteye ciddi yatırımlar yapmakta. Öğrencinin her türlü ihtiyacına yanıt veren üniversitede; spor salonları, konferans salonları ve yüzme havuzuyla geniş bir yelpazede hizmetlerini sunmakta.

Tomsk Devlet Üniversitesi Öğrenci Yurtları

Tomsk Devlet üniversitesi Öğrenci YurtlarıÖğrenci yurtlarında odalar 2-3 kişilik olup, kampüste bulunan PARUS adı verilen öğrenci yaşam kompleksinde yaşayacak öğrenciler çalışma sınıfları, cafe ve kafeteryalardan yararlanabilme olanağına sahipler.

Sibirya’nın eşsiz doğasında bulunan Tomsk şehri, Moskova’ya 4 saatlik bir uçuş mesafesinde olup, ayrıca Sibirya bölgesinin de içine aldığı Baykal gölü, Altay dağları ve daha bir çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

 Tomsk Devlet Üniversitesi Tanıtım videosu

Tomsk Devlet Üniversitesi Başvuru Formu

    Şehriniz

    İstenilen Program