Nijniy Novgorod ŞehriNijniy Novgorod Şehri

Maksim Gorki’nin doğduğu yer olan Nijniy Novgorod 1221 yılında ünlü Volga nehrinin kıyısında kurulmuştur. Önceki ismi Gorkiy olan şehir, 1990 yılından sonra yapılan değişiklik ile bugünkü adını almıştır. Bölgede yaşayan halk ise kısaca Nijniy demektedir. Oldukça kalabalık olan şehrin nüfusu 2.5 milyona dayanmaktadır. Yeteri derecede kalabalık olmasına rağmen Oka ve Volga nehirleri sayesinde oldukça hoş bir görünüme sahip olan şehir tam bir öğrenci şehridir. Şehrin bir diğer özelliği ise Rusya’nın en önemli ekonomik, ulaşım, eğitim ve kültür merkezi olmasıdır. Başkent Moskova’ya yaklaşık olarak 400 kilometre uzaklıkta olan Nijniy Novgorod, Rusya’daki en büyük 4 şehirden birisidir.

Nijniy Novgorod pakrovskayaNijniy Novgorod’da Eğitim

Rusya’da bilim ve üniversite eğitimi denildiğinde ilk akla gelen şehirlerin başında hiç kuşkusuz Nijniy Novgorod gelmektedir. Bu bölgede üniversite eğitimi 19’cu yüzyılda başlamış ve günümüze kadar pek çok bilim adamı ve mucit yetişmiştir. Bu ünlü bilim adamları sayesinde bölgenin eğitim kalitesinin yüksek oluşu dünya çapında yayılmış ve pek çok öğrencinin akınına uğramıştır. Şu an için dünyada yapılmakta olan pek çok bilimsel araştırma ve proje bünyesinde bu bölgedeki üniversitelerden mezun olmuş akademisyenler çalışmaktadır. Şehirde tam tamına 8 tane üniversite ve 1 adet de konservatuar bulunmaktadır. Bunların yalnızca 5’i yabancı öğrenci alımı yapmaktadır.

Nijniy Novgorod Şehri Üniversiteleri

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi

Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi

Nijniy Novgorod İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi

Nijniy Novgorod Devlet Tıp Akademisi

Nijniy Novgorod Şehrinde Gezilecek YerlerNijniy Novgorod Şehri fotoğrafları

Nijniy Novgorod Kremlin Kalesi : Görkemli bir görünüşe sahip olan bu kale 16’cı yüzyılda şehrin merkezinde kurulmuştur. Günümüzde binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır.

Nijniy Novgorod Fuarı: Tarihi ve mimari açıdan eşsiz bir eser olan bu modern ve turistik komplekste, hemen hemen her aktivite için bir alan bulunmaktadır. Kompleks içerisinde konferanstan, kongreye, sergiden gösterilere kadar pek çok organizasyon yapılabilmektedir.

Stroganoff Kilisesi: 1700 yılında inşa edilmiş olan kilise, tarihi açıdan muhteşem bir eserdir. Günümüze kadar ayakta kalmayı başaran eser, pek çok tadilat ve onarımdan geçmiştir.

Pechersyk Manastırı: Rusya’da bulunan en eski manastırlardandır ve 14.cü yüzyılda kurulmuştur.

Maxim Gorki Evi: Maxim Gorki’nin doğduğu ve büyüdüğü evdir. Şu an müzeye çevrilmiş bir halde ziyaretçi kabul etmektedir.

Nijniy Novgorod Sanat Müzesi1894 yılında kurulmuştur 10 bin üzeri uygulumalı dekoratif grafik tasarımlarının ve popüler sanateserleri bulunan sanatseverlerin etkisini çekecek bir müzedir.

Volga nehrinin yamaçlarına kurulmuş olan Volga nehri yürüyüş kordon parkuru şehrin özellikle yaz aylarında haraketli caddelerindendir. Volga nehrinin manzarısıyla birlikte insanların yoğunluk gösterdiği yerlerden bir tanesidir. Eşi benzeri olmayan mimarisi ile Nijniy Novgorod şehrinin dikkat çeken yerlerinden biri olan Chakalov Merdivenleri aynı zamanda Avrupanın en çok basamaklı merdiven rekoru özelliğini taşımaktadır. Şehirdeki güzel yerlerden bir diğeride ”Bolshaya Pokrovskaya Caddesi”, Şehrin en eski caddesi olan bu cadde trafiğe kapalıdır. Görünüşü ile istiklal caddesine benzerliği ile dikkat çeken bu cadde 1 km uzunluğundadır. Şehir insanlarının en çok ziyaret ettiği Bolshaya Pokrovskaya caddesi gezmeyi sevenlerin ayrılmak istemeyeceği bir caddedir. Caddede Burger king, KFC ve McDonald’s gibi ünlü restoranlar bulunmaktadır.

Nijniy Novgorod’da UlaşımNijniy Novgorod Şehri ulaşımı

Eğer Nijniy Novogorod’da yaşıyorsanız uçak seferleri konusunda da oldukça şanslısınız demektir. Çünkü gerek Türkiye’den gerekse Rusya’nın diğer şehirlerinden bu bölgeye pek çok uçak seferi bulunmaktadır. Bunun yanında Moskova’dan yataklı tren ve karayolu ile ulaşmak da mümkündür. Nijniy Novgorod Moskova ve Kazan şehrinin arasında bulunmaktadır. Her iki şehirede 400 Km uzaklıktadır. Hızlı tren ile 3 saattir. Bölge içerisinde ulaşım da oldukça ucuzdur. Bir seferlik biniş ücreti yaklaşık olarak 2 TL’ye denk gelmektedir ve bunun yanında öğrenci indirimi de bulunmaktadır.

Nijniy Novgorod’da İklim

Nijniy Novgorod’da Kasım ile Mart ayı içerisinde kar yağışları olmaktadır. Kış ayları soğuk geçmesine rağmen, yaz aylarında sıcaklık 28 derece civarlarında seyretmektedir.

Nijniy Novgorod’da Spor

Nijniy Novgorod Şehri volga2018 Dünya kupasına ev sahipliği yapan şehirlerden biri olan Nijniy Novgorod aralarında yarı finalde olan 6 Dünya kupası müsabakasına ev sahipliği yapmıştır. Volga nehrin yanında 45 bin kişilik eşi benzeri olmayan bir stad aktif olarak şehrin futbol takımı tarafından aktif kullanılmaktadır. Şehirdeki spor aktivitelere gelecek olursak Rusya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Nijniy Novgorod içinde halkın spor kültürünün çok yaygın olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Şehrin her köşesinde spor salonu bulunmakta ve bu spor salonlarının hemen hemen hepsinde Türk hamamı ve Sauna bulunmaktadır. Bünyesinde Yüzme havuzu, saunası, buhar odası, Türk hamamı bulunan bir spor salonunun ücreti Nijniy Novgorod da aylık ortalama 40$ olup, bünyesinde bu özellikleri taşımayan spor salonlarının fiyatları ise daha uygundur.

Nijniy Novgorod’da Endüstri

Mühendislik, Makina, İnşaat ve Otomobil sanayi şehir endüstrisinin mihenk taşlarındandır. Rusya’nın bilgi teknolojisi sanayi merkezlerinden biridir. Öyleki intel’in 500 mühendise sahip arge çalışmalarının sürdüğü bir kompleksi mevcut olmakla beraber şehir yazılım miktarı açısından Rusya’nın önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Mühendislik alanında Gorky otomobil fabrikası, Krasnoye sormovo gemi ve denizaltı tershanesi, sokol uçak ve jet fabrikası, Türk şişecam ve paşabahçe fabrikaları en önemlileridir.

Diğer Rusya şehirleri ni görmek için bağlantıyı tıklayınız.

Rusya E-Vize için detaylı bilgileri yine linki tıklayarak alabilirsiniz.