Rusya’nın Saransk Şehri

Saransk Şehri

1638’de Moskova krallığının güneydoğu eteklerinde kale olarak inşa edilmeye başlanan ve Belgorod’dan Simbirsk’e kadar uzatılamış, 1641 yılında kurulmuştur. Fakat 1653’e kadar inşası devam etmiştir. Daha sonra 1780’de şehir olmuştur. Şehir eski adıylar Saranka Nehiri’nin(İnsar Nehiri) kenarında kurulduğu için bu isimi almıştır. Saransk şehir günü her yıl 12 haziranda kutlanıyor. Saransk şehri, Moskova’nın 642 kilometre güneydoğusunda yer alan İnsar Nehri havzasının orta kesimindeki orman, bozkır manzarasında yer almaktadır. 2017’de yapılan sayıma göre Saransk şehrinin nüfusu: 314 789 ’dur.

17-18 yüzyıllarda Saransk askeri bir öneme sahipti. Kale’de savaşçı avlusu, silahlar, tuz depoları ve küçük ahşap kiliseler vardı. Daha sonra askeri önemini yitiren Saransk, ticaret ve zanaatkâr bir şehir haline geldi. Temel olarak, şehrin tüm manzaraları kendi merkezi bölümünde yer alır ve onları incelemek, bir günden fazla sürmez.Fedor Ushakov Katedrali

Saransk Şehrinde Gezilecek Yerler

Fedor Ushakov Katedrali : Fedor Ushakov Katedrali’nin inşaatı 2002’den 2006’ya kadar devam etti. Amiral ve deniz komutanı Ushakov, deniz savaşında tek bir savaşı kaybetmemiş , yelkenli filosunun taktiklerinin kurucusudur ve 21. yüzyılın başlarında bir aziz olarak anılmıştır.Erzi Mordovya Güzel Sanatlar Müzesi

Erzi Mordovya Güzel Sanatlar Müzesi : S.D. Erzi’nin adını taşıyan Mordovya Müzesi, Mordovya Cumhuriyeti halklarının kültürel ve ulusal mirasının özellikle değerli bir nesnesidir. Müzenin sayısız ödülü, faaliyetlerinin yapıldığı yıllarda , Mordovya kültürünün ve bir bütün olarak ülkenin kültürünün gelişmesine önemli bir katkı sağlamış , ulusal sanatın yeniden canlanmasına katkıda bulunmuştur. Müzede sanatçılar Stepan Erzi, Fedot Sychkov, Ivan Makarov’un yanı sıra Rus sanatı, Mordovya’nın modern sanatı, modern iç dekoratifi ve halk sanatı eserleri yer alıyor.

Saransk Tiyatro Opera ve bale Binası

Saransk Müzikal Tiyatro, Opera ve Bale Binası : Illarion Maksimovich Yaushev’in adını taşıyan Devlet Müzik Tiyatrosu’nun tarihi 1 Eylül 1935’te başladı. İlk tiyatro sezonu K. Millekler’in “Dilenci Öğrenci” operasıyla açıldı ve o zamandan beri uzun bir süre operet, tiyatronun favori ve en önemli türü haline geldi. Tiyatronun repertuarında daha sonra operalar ortaya çıktı, ayrıca ulusal Mordovyalı bestecilerin eserleri de vardı. Uzun yıllar boyunca tiyatro, Rus Drama Tiyatrosu’nun bitişiğindeki Sovetskaya Caddesi’ndeki bir binada bulunuyordu ama şimdi kendi oyun alanına sahip.

Puşkin Kültür ve Dİnlenme Parkı : Saransk’ta yeteri kadar yeşil alan ve meydan var, ancak Puşkin’in adını taşıyan Kültür ve Dinlenme Parkı belki de halkın en sevdiği dinlenme yerinden biridir.

Saransk Şehri Tanıtım Videosu