Rusya Üniversiteleri

Rusya Üniversiteleri eğitim yılı başlangıç tarihi eylül ayının ilk haftasıdır. Genel olarak Rusya’da eğitim alan öğrenciler eylül ayının başından haziran ayının sonuna kadar toplamda 10 ay eğitim görürler. Fakat bu süre bazı üniversitelerin kendine özgü yönetmeliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Lisans süresi genel bölümler kapsamında 4 yıl olmakla birlikte, yüksek lisans bölümleri 2 yıldır. Rusya üniversiteleri Avrupa, Afrika ve Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyanın diğer 4 kıtasında bulunan bir çok ülkelerce tanınmaktadır. Dolayısıyla Rusya’da alacağınız diploma Türkiye başta olmak üzere Dünyanın bir çok ülkesinde geçerlidir.

Rusya Üniversiteleri FiyatlarıRusya Üniversiteleri Mezunları

Rusya Üniversiteleri fiyatlarının diğer alternatif ülkelerdeki üniversiteler ile kıyaslandığında büyük ölçüde daha uygun olduğunu göreceksiniz. Yıllık 1200$’dan başlayan fiyatlarla Rusya’da üniversite eğitimi, yada 1 yıl süreli Rusya’da Rusça dili eğitimi alabilirsiniz. Üniversite bölüm ücretleri (Moskova ve St.Petersburg şehirleri hariç) başta Nijni Novgorod, Novosibirsk, Krasnodar, Kazan, Saratov, Belgorod, Astrahan, Rostov, Ryazan ve Volgograd olmak üzere Rusya’nın ileri gelen şehirlerinde alınacak üniversite eğitiminin yıllık bölüm (lisans) bedeli ortalama 1500$-2500$ arasındadır.

Moskova üniversiteleri veya St.Petersburg üniversitelerin’de eğitim almak isteyen bir öğrencinin bölüm (lisans) ücreti yıllık ortalama 3000$-6000$ arasındadır. Kısacası Moskova ve St.Petersburg şehirlerinde üniversite-yüksek lisans eğitimi Rusya’nın diğer büyük şehirlerindeki görülecek olan üniversite-yüksek lisans eğitiminden iki kat daha fazla maliyete sahiptir.

Rusya Üniversiteleri Değişim Programları

Rusya üniversiteleri bir çok farklı ülkedeki bulunan üniversiteler ile değişim programlarına sahiptir. Bu program kapsamında söz konusu ülkelerdeki eğitim alan öğrenciler eğitim fırsatlarından yararlanabilirler. Detaylı bilgi için eğitim aldığınız üniversitelerdeki dekanlıklar’dan bilgi alabilirsiniz.

Rusya Üniversiteleri öğrencileri

Rusya Üniversiteleri Öğrenci Yurtları

Rusya üniversiteleri yurtlarında konaklama imkanı sağlar. Öğrenci yurtları genellikle üniversitelere yakın mesafede bulunurlar. Öğrenci yurtları çoğunlukla 2-3 kişilik odalardan oluşur. Fakat Rusya’da eğitime son yıllarda artan talepten dolayı bir kaç üniversitenin yurt odalarının 4 kişiliğe çıkarttığını görmekteyiz. Bazı öğrenci yurtlarında her katta ortak mutfak ve banyo varken bazı üniversite yurtlarında ise her iki odaya ait ortak banyo bulunmaktadır. Öğrenci yurtları karma yurt modeli olup, öğrenciler odalarında kendi hemcinsleriyle konaklamaktadır.

Rusya’da öğrenci yurdu fiyatları üniversitelere ve şehirlere göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak ele aldığımızda Moskova ve St.Petersburg şehirlerinde aylık öğrenci yurdu fiyatı 75$-200$ arasındadır. Rusya’nın diğer büyük şehirlerinde ise öğrenci yurtları aylık ortalama 20$-50$ arasındadır.

Rusya Üniversiteleri Başvuru Şartları

Rusya üniversitelerine başvuru şartları yurtdışından gelen öğrenciler için esnetilmiştir. Lise-üniversite mezunu olmak Rusya üniversitelerinin lisans ve yüksek lisans programlarına girmeniz için yeterlidir. Üniversite sınavı ve oradan alacağınız puanın Rusya üniversitelerine kabulde hiçbir hükmü yoktur. Lise diploma puanınız önemlidir. Özellikle mühendislik ve sağlık alanı düşünen öğrencilerimizin iyi bir üniversiteye kabulü için 70 ve üzeri diploma puanına sahip olması gerekmektedir.

Peki gelelim Rusya üniversitelerine nasıl kayıt olurum sorusunun cevabına. bunun için öncelikle aşağıdaki belgeleri hazırlamak gerekiyor.

Gerekli Belgeler
Rusya üniversiteleri kabul için şartlar yukarıda belirtildiği gibidir. Gerekli belgeler ise aşağıda belirtilmiştir.

 • 10 Adet 3×4 ölçülerinde arka fonu beyaz ve mat fonda vesikalık fotoğraf
 • Pasaportun aslı (Başvurudan itibaren minimum 18 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir)
 • Aids testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)
 • Diplomanın aslı (valilikten yada kaymakamlıktan apostil yapılacak)
 • Transkript (not dökümü) aslı, ıslak imzalı (valilikten yada kaymakamlıktan apostil yapılacak)
Rusya Üniversiteleri Fiyatları

Sky Education olarak Rusya Üniversitelerini tercih edecek öğrenciler için verilecek hizmetler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

 • Davetiye işlemlerinin başlatılması
 • Davetiyenin kargo ile gönderimi
 • Tarafımız aracılığı ile Rusya konsolosluğundan eğitim vizesi temini
 • Uçak bileti temini
 • Rusya’da karşılama – Transfer
 • Yurt kaydı
 • Üniversite kaydı
 • Geçici oturum izni ( ikametgah adresi temini)
 • 1 Yıllık sağlık sigortası
 • Vize uzatımı
 • Pasaport, diploma, transkript ve diğer gerekli tercümeler
 • Gerekli tercümelerin Rusya noterleri tarafından tasdiki
 • Öğrenim görecek kişilere eğitim süresi boyunca danışmanlık hizmeti.

Rusya’da ilk sene hazırlık fakültesi eğitim masrafları yukarıda verilen hizmetler dahilinde ortalama 4000$-6000$ arasındadır. Seçilecek şehir ve üniversite doğrultusunda Rusya hazırlık fakültesi için ortalama ücret değişkenlik gösterebilir. Bunun dışında öğrencilerimizin hazırlık fakültesi sonrası her yıl ödeyecekleri lisans programı ve yurt ücretleri üniversiteler sayfalarında belirtilmiştir.

Rusya Üniversiteleri Başvuru Formu

  Şehriniz

  İstenilen Program