Sibirya Federal Üniversitesi

Sibirya Federal Üniversitesi

Sibirya Federal üniversitesi Kampüsü

2006 yılında Krasnoyarsk şehrinin 4 üniversitesinin birleşimiyle kurulmuş olan Sibirya Federal Üniversitesi (Kısa adıyla SFU), teori odaklı ve pratik odaklı eğitim sistemlerinin birleşiminden oluşan kendine özgü eğitim sistemiyle dikkat çekmektedir. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi ve St. Petersburg Devlet Üniversitesi ile birlikte Rusya’daki en yüksek Rus eğitim ve araştırma kurumları kategorisine ulaşan ilk federal üniversitedir. Rusya’nın Krasnoyarsk şehrinde bulunan Sibirya Federal üniversitesinde aktif olarak 41.000 öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. En iyi Rusya üniversiteleri sıralamasında 14. sırada yer alan üniversite 2022 yılı itibaren Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 1000 in içerisinde yer almaktadır.

Sibirya Federal Üniversitesi binası

Üniversite’nin ayrıca kendine özgü hazırlık fakültesi mevcuttur. Üniversitenin hazırlık fakültesinde okuyan öğrenciler, Rusça ve teknik derslerin yanında, Rus Kültürünün anlatıldığı dersler de almaktadır.
Üniversite gastronomi, petrol-doğalgaz mühendisliği ve biyomedikal alanında yaptığı aktivitelerle adından söz ettirmektedir.

Üniversite ücretleri  1700 usd – 4000 usd arasında olup bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Sibirya Federal Üniversitesi Öğrenci Yurtları 

Sibirya Federal Üniversitesi tüm diğer Rusya Devlet Üniversitelerindeki gibi bünyesine aldığı öğrencilerine kendine bağlı öğrenci yurtlarında konaklama imkanı tanımaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları kampüs içerisinde bulunmaktadır. Öğrenci yurtları 2 yada 3 kişilik odalardan oluşup, Kamera sistemi, İnternet ve binada güvenlik görevlileri bulunmaktadır.

Üniversitenin yurt ücreti 25-40$ arasında olup ücret Yurt odalarının kalitesine ve kişi sayısına göre ve değişkenlik göstermektedir. Öğrenci yurtları ücretleri dönemlik olarak yatırılmaktadır. Sibirya Federal Üniversitesinde 26 yurt binası bulunmaktadır. Yurtların detaylı fotoğraflarını bu linkten görebilirsiniz.

Bölümlere göre alternatif Rusya üniversiteleri ve ücretlerini buradan görebilirsiniz. Türkçe dışında diğer dillerde destek istiyorsanız Study in Russia sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?