Ufa Şehri | Rusya Şehirleri

Ufa şehri hakkında kısa bilgiler

Ufa şehri

Ufa Şehri heykeliUfa şehri Başkurdistan’ın başkenti olup, aynı zamanda Başkurdistanın en büyük şehridir. Rusya’nın Ufa şehri 1574 yılında ilk olarak kale olarak kurulmuştur. Rusya devlet istatislik kurumunun 2005 yılındaki raporunda Ufa şehri, Moskova’dan sonra Rusya Federasyonu genelinde en yüksek yaşam kalitesi ve gelirine sahip şehir olarak gösterilen Ufa şehrinde nüfus yaklaşık 1.5 milyondur. Ufa beyaz nehrin kıyısında kuzeyden güneye 25 doğudan batıya ise 7 Km lik alanda bulunmaktadır. Şehirde yaşayan insanlar 3 etnik gruptan oluşmaktadır. Bunlar Türkler, Slavlar ve Fin-Ugor halklarıdır. 100 den fazla millete sahip olan Ufa şehri çoğunlukta olarak Ruslar, Tatarlar ve Başkurtlar ‘da azınlıkta Çuvaş, Mordvinler, Udmurt ve diğer milletlerden oluşur.

Ufa bugün lojistik açısından benzersizdir. Şehir Urallar ve Sibirya’da ile Rusya’nın Avrupa bölümünü bağlayan demiryolu, hava, nehir, boru hattının kavşak ve karayolları olmak, önemli bir ulaşım merkezidir. Rus vatandaşları için ülkeye vizesiz rejim de dahil olmak üzere, Avrupa ve Asya’da doğrudan uluslararası uçuş gerçekleştirmektedir.

Şehirde yaşayan insanlar mezhepsel olarak Ortodoks Hıristiyanlık ve Sünni İslam dinine bağlıdır. Tarihsel Ufa farklı kültürlerden insanların birbirleri ile birlikte hoşgörüyü yüksek düzeyde kuran şehirdir.

Ufa’da Eğitim

Eğitim alanında Ufa şehrinin geniş bir yelpazesi olduğunu söyleyebiliriz. Ufa’da 30 dan fazla üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerden aşağıda yer alan 4 tanesi Türk ve yabancı öğrenci alımı yapmaktadır.Ufa Şehri mimari yapısı

Başkir Devlet Üniversitesi
Başkir Tarım Devlet Üniversitesi
Ufa Devlet Petrol Teknik Üniversitesi
Ufa Devlet Havacılık Teknik Üniversitesi

Ufa’da İklim

Rusya genelinde olduğu gibi başkürdistanın başkenti Ufa şehrindede kışları soğuk geçer. Kışın ortalama hava sıcaklığı -12 derecedir. Yazları ise sıcak devam edip ortalama +25 derecedir.

Diğer Rusya şehirleri hakkında bilgi almak için burayı tıklayınız.

Ufa Şehri Tanıtım Videosu

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?