Samet Barış OKAN

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (Rudn University)

Merhaba benim ismim Samet Barış OKAN. Tıp fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim ve Moskova Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi'nde eğitim görüyorum. Rusya'yı seçmemin esas nedeni, tamamlayıcı tıp ve tıpta uzmanlık konusundaki yıllarca biriktirmiş olduğu tecrübesinden faydalanmak istememdir. Bu yüzden Istanbul'daki üniversite eğitimimi dondurup Sky Education ile iletişime geçtim. Elbette kimse elini kolunu sallayarak gidemiyor başka bir ülkede üniversite eğitimine; onlarca doküman, belge, evrak işi oluyor ve bu işlemleri bilmeyenler için gerçekten zorlayıcı bir süreç olabiliyor. SkyEducation'ın bu sürece beni hiç dahil etmeden, tüm süreci benim adıma yürütmesi benim üzerimdeki yükü ciddi anlamda aldı diyebilirim. İlerleyen zamanlarda, vizemiz çıktı ve ardından uçak biletlerimiz alındı. Dile hazırlık senemi Nijniy Novgorod kentinde okuyacağım için benim gibi olan diğer öğrencilerin birbirilerinden haberdar olmaları için danışmanımız Eren Türkarslan tarafından bize bir WhatsApp grubu kuruldu ve oradan iletişim halinde olduk sürekli. Gidiş tarihimiz geldiğinde grup olarak buluşup uçağa bindik ve Moskova'da Aleksandra hanım tarafından karşılandık, yemek yedikten sonra özel bir servis ile Nijniy Novgorod'a doğru yola çıktık. Şehre vardığımızda yurda kaydımızı yaptırdık ve sağlık kontrollerimiz yapılana kadar misafir odalarına alındık. Sonraki gün danışmanlarımızla birlikte şehir ve okul turuna çıktık, etrafı tanıdık ve sağlık kontrollerimiz yapıldı. 2 gün sonra yurdumuza alındık ve okulumuza başladık. Bundan sonraki süreçte disiplinli bir dil eğitimi aldık, sınıfımızda birçok milletten tıpkı bizim gibi dil eğitimine gelmiş olan öğrenciler vardı. Bizzat Rus hocalardan Rusça eğitim aldık. Bu arada, Eren beyin önerisi ile senede bir kere yapılan ve Rossotrudniçestvo'nun düzenlemiş olduğu tam burs mülakatlarına katılma kararı verdim ve alanım olan Genel Tıp'ta tam burs aldım. İlerleyen süreçlerde, dil eğitimimi de tamamlayarak ve dil sertifikamı alarak yaz tatili için ülkeme döndüm, şimdi ise yeni bir başlangıç yaparak Moskova'daki Rusya Halkların Dostluğu üniversitesinde eğitim hayatıma başladım. Başta Eren Türkaslan ve Sky Education olmak üzere bu süreçte bana yardımcı olan tüm danışmanlarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Bu konudaki uzmanlıkları olmasa bu süreci bu kadar kolay ve rahat bir şekilde geçiremezdim. Tekrardan teşekkürler.

Özgür ERTEKİN

Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi

Üniversite tercihi konusunda zorlanırken, tek tek her yerin artılarını eksilerini önüme koydular. Çok fazla kafamda soru vardı. Vize işlemlerinin zorluğunu dahi hiç hissetmedim herşeyi kendileri halletti. Ayrıca kayıt süreci sonrasında, hazırlık döneminde de sürekli irtibatta olup desteklerini esirgemediler. Rusya'da eğitim planınızı yapmadan ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Fazla bilgi kirliliği var.

Deniz BÜTÜN

Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi

Profesyonel, anlayışlı, sabırlı. Verilen değeri hak eden bir şirket. Başarılarınızın devamını dilerim.

 Erdem BAKAN

Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

2015 yılında herşeye yabancı olan bir firma aracılığıyla Nijniy Novgorod'a geldim hiç bir şeyle ilgilenmiyorlar, bir problemin olduğunda söyleyemiyordun bile ki çok geçmeden pasaportumu kaybettim. Geleli az bir zaman olmuştu, dil bilmiyordum. Derdimi anlatmakta sıkıntı yaşadığımda okul bana yardımcı olunması için Sky Education ı aradı ve sonrasında okul muhatap olarak Sky Education ı aldı diğer firma yoktu ortalıkta ve bu şekilde Eren beyle tanıştık. Beni başka firmanın getirmiş olmasına rağmen ben dahil oradaki herkesin problemleriyle her türlü ilgileniyordu. Sonrasında özel sebeplerden dolayı Türkiye'ye geri döndüm. Çok geçmeden Rusya'ya geri dönmek istedim ve Sky Education aracılığı ile bu sefer Moskova'ya geldim. Şuan Moskova devlet inşaat üniversitesinde okuyorum burada ikinci senem. Eğitim ve yaşam konusuna gelirsek, buradaki yaşam kalitesi oldukça iyi. Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında olan bir yerde öğrenim görmek kendini geliştirmek açısından çok önemli.

Mustafa Zafer SOYDAM

Kazan Federal Üniversitesi

İşini çok iyi yapan, profesyonel kadro ile çalışan bir firma. Varlığınız beni çok mutlu etti. Hayal ettiğim yerdeyim.

Burak ATEŞ

Moskova Devlet Üniversitesi

Başta ailem olmak üzere (her ne kadar baştan istemeselerde) tüm emeği geçen herkese çok teşekkür ederim sonunda hayal ettiğim yerdeyim. Firmaya gelecek olursak zaten a dan z ye her şeyi onlar yapıyor. Üniversiteye kayıt, davetiye, vize temini, hatta uçak biletini de onlar alıyor grup halinde geliyorsunuz buraya sizi hava alanından özel otobüslerle karşılayıp yurtlarınıza yerleştiriyorlar gerek üniversite gerekse şehir konusunda oryantasyon veriliyor. Fakat belgeleri hazırlarken fotoğraflara dikkat edin benim gibi iki kez çektirmek zorunda kalmayın Mat kağıda baskı olmayınca kabul etmiyor sky education danışmanları. Üniversiteye gelecek olursak ben uluslararası hukuk okuyorum. Okuduğum üniversite Rusya'nın ODTU sü hatta uluslararası sıralamalarda ODTU 500 lerdeyken burası ilk 100 de olan bir üniversite. Dersler ağır günde en az 2 saat tekrar yapmanız gerek. Ya buna hazırlıklı gelin ya da başka üniversiteyi tercih edin. burada bir kaç türk öğrenciden duyduğuma göre diğer üniversiteler bu kadar ağır değilmiş ama tabi gülü seven dikenine katlanır henüz 2.ci sınıfım şimdilik direniyoruz bakalım hakkımızda hayırlısı 🙂