Referanslarımız – Rusya’da Okuyan Öğrenciler | Sky Education

Rusya'da okuyan öğrenciler, Rusyada eğitim danışmanlık firması

Referanslarımız

Rusya’da Okuyan Öğrenciler

Rusya’nın çeşitli şehirlerinde öğrenim gören öğrencilerimizin ve velilerin tarafımıza yapmış oldukları geri bildirimleri buradan görebilirsiniz.

Rusya türk öğrenciSamet Barış OKAN

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (Rudn University)

Merhaba benim ismim Samet Barış OKAN. Tıp fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim ve Moskova Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi'nde eğitim görüyorum. Rusya'yı seçmemin esas nedeni, tamamlayıcı tıp ve tıpta uzmanlık konusundaki yıllarca biriktirmiş olduğu tecrübesinden faydalanmak istememdir. Bu yüzden Istanbul'daki üniversite eğitimimi dondurup Atlas Education ile iletişime geçtim. Elbette kimse elini kolunu sallayarak gidemiyor başka bir ülkede üniversite eğitimine; onlarca doküman, belge, evrak işi oluyor ve bu işlemleri bilmeyenler için gerçekten zorlayıcı bir süreç olabiliyor. Atlas Education'ın bu sürece beni hiç dahil etmeden, tüm süreci benim adıma yürütmesi benim üzerimdeki yükü ciddi anlamda aldı diyebilirim.

İlerleyen zamanlarda, vizemiz çıktı ve ardından uçak biletlerimiz alındı. Dile hazırlık senemi Nijniy Novgorod kentinde okuyacağım için benim gibi olan diğer öğrencilerin birbirilerinden haberdar olmaları için danışmanımız Eren Türkarslan tarafından bize bir WhatsApp grubu kuruldu ve oradan iletişim halinde olduk sürekli.

Gidiş tarihimiz geldiğinde grup olarak buluşup uçağa bindik ve Moskova'da Aleksandra hanım ve Nijniy Novgorod'da bize danışmanlık yapacak olan Çağatay bey tarafından karşılandık, yemek yedikten sonra özel bir servis ile Nijniy Novgorod'a doğru yola çıktık. Şehre vardığımızda yurda kaydımızı yaptırdık ve sağlık kontrollerimiz yapılana kadar misafir odalarına alındık.

Sonraki gün danışmanlarımızla birlikte şehir ve okul turuna çıktık, etrafı tanıdık ve sağlık kontrollerimiz yapıldı. 2 gün sonra yurdumuza alındık ve okulumuza başladık.

Bundan sonraki süreçte disiplinli bir dil eğitimi aldık, sınıfımızda birçok milletten tıpkı bizim gibi dil eğitimine gelmiş olan öğrenciler vardı. Bizzat Rus hocalardan Rusça eğitim aldık. Bu arada, Eren beyin önerisi ile senede bir kere yapılan ve Rossotrudniçestvo'nun düzenlemiş olduğu tam burs mülakatlarına katılma kararı verdim ve alanım olan Genel Tıp'ta tam burs aldım.

İlerleyen süreçlerde, dil eğitimimi de tamamlayarak ve dil sertifikamı alarak yaz tatili için ülkeme döndüm, şimdi ise yeni bir başlangıç yaparak Moskova'daki Rusya Halkların Dostluğu üniversitesinde eğitim hayatıma başladım.

Başta Eren Türkaslan ve Atlas Education olmak üzere bu süreçte bana yardımcı olan tüm danışmanlarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Bu konudaki uzmanlıkları olmasa bu süreci bu kadar kolay ve rahat bir şekilde geçiremezdim. Tekrardan teşekkürler.

 Nijniy Novgorod öğrenciErdem BAKAN

Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

2015 yılında herşeye yabancı olan bir firma aracılığıyla Nijniy Novgorod'a geldim hiç bir şeyle ilgilenmiyorlar, bir problemin olduğunda söyleyemiyordun bile ki çok geçmeden pasaportumu kaybettim. Geleli az bir zaman olmuştu, dil bilmiyordum. Derdimi anlatmakta sıkıntı yaşadığımda okul bana yardımcı olunması için Sky Education ı aradı ve sonrasında okul muhatap olarak Sky Education ı aldı diğer firma yoktu ortalıkta ve bu şekilde Eren beyle tanıştık. Beni başka firmanın getirmiş olmasına rağmen ben dahil oradaki herkesin problemleriyle her türlü ilgileniyordu. Sonrasında özel sebeplerden dolayı Türkiye'ye geri döndüm. Çok geçmeden Rusya'ya geri dönmek istedim ve Sky Education aracılığı ile bu sefer Moskova'ya geldim. Şuan Moskova devlet inşaat üniversitesinde okuyorum burada ikinci senem. Eğitim ve yaşam konusuna gelirsek, buradaki yaşam kalitesi oldukça iyi. Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında olan bir yerde öğrenim görmek kendini geliştirmek açısından çok önemli.

Mehmet İŞLER (Ömer Faruk İŞLER'in Velisi)
Kazan Devlet Tıp Üniversitesi

Oğlumuz zeki bir çocuktu. İlk yıl üniversite sınavı puanları daha yüksekti. Tekrar deneyip istediği üniversiteye gitmek istedi. Ancak olmadı. Bu arada lise son sınıftan bu güne beni yurt dışında okutun diye söylüyordu. Kendisi internet üzerinden yurtdışına öğrenci gönderen firma araştırmasından sonra Sky Education ile görüşmeye karar verip vakit geçirmeden gittik. İlk görüşmemizde Rusya temsilci ile görüşme şansımız oldu. Yeterli bulduğumuz açıklamalar sonrası kararımızı verdik. İstenilen belgeleri hazırlamıştık ve teslim ettik. Evrakların Rusça'ya tercümesi, başvuru vize, uçak bileti gibi süreçteki işlemleri firmamız halletti. Herhangi bir sorun yaşamadık. Günü geldiğinde, bilgi ve belgelerimiz bize ulaştırıldı. Kazan da oğlumuz temsilci ile karşılandı ve gereken işlemleri yapıldı. Oğlumuz 29 Eylül 2017'den bu yana hazırlık eğitimi görmektedir. En güzel yanı, firmamızın ilgili temsilcileri ile her zaman iletişime geçebilmemiz ve çözüm bulmalarıydı. Asla ilgilenmemezlik yapılmadı. Yürekten teşekkür ederim. Teşekkürler, Sky Education ve değerli temsilcileri. İşlerinizde başarılar.

Rusyadaki Öğrencilerimiz

Deniz BÜTÜN

Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi

Profesyonel, anlayışlı, sabırlı. Verilen değeri hak eden bir şirket. Başarılarınızın devamını dilerim.

Moskovada okuyan öğrencilerBurak ATEŞ

Moskova Devlet Üniversitesi

Başta ailem olmak üzere (her ne kadar baştan istemeselerde) tüm emeği geçen herkese çok teşekkür ederim sonunda hayal ettiğim yerdeyim. Firmaya gelecek olursak zaten a dan z ye her şeyi onlar yapıyor. Üniversiteye kayıt, davetiye, vize temini, hatta uçak biletini de onlar alıyor grup halinde geliyorsunuz buraya sizi hava alanından özel otobüslerle karşılayıp yurtlarınıza yerleştiriyorlar gerek üniversite gerekse şehir konusunda oryantasyon veriliyor. Fakat belgeleri hazırlarken fotoğraflara dikkat edin benim gibi iki kez çektirmek zorunda kalmayın Mat kağıda baskı olmayınca kabul etmiyor sky education danışmanları. Üniversiteye gelecek olursak ben uluslararası hukuk okuyorum. Okuduğum üniversite Rusya'nın ODTU sü hatta uluslararası sıralamalarda ODTU  500 lerdeyken burası ilk 100 de olan bir üniversite. Dersler ağır günde en az 2 saat tekrar yapmanız gerek. Ya buna hazırlıklı gelin ya da başka üniversiteyi tercih edin. burada bir kaç türk öğrenciden duyduğuma göre diğer üniversiteler bu kadar ağır değilmiş ama tabi gülü seven dikenine katlanır henüz 2.ci sınıfım şimdilik direniyoruz bakalım hakkımızda hayırlısı 🙂

Özgür ERTEKİN

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi

Üniversite tercihi konusunda zorlanırken, tek tek her yerin artılarını eksilerini önüme koydular. Çok fazla kafamda soru vardı. Vize işlemlerinin zorluğunu dahi hiç hissetmedim herşeyi kendileri halletti. Ayrıca kayıt süreci sonrasında, hazırlık döneminde de sürekli irtibatta olup desteklerini esirgemediler. Rusya'da eğitim planınızı yapmadan ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Fazla bilgi kirliliği var.

Nijniy Novgorod öğrenci

Mustafa Zafer SOYDAM

Nijniy Novgorod Devlet Üniversitesi

İşini çok iyi yapan, profesyonel kadro ile çalışan bir firma. Varlığınız beni çok mutlu etti. Hayal ettiğim yerdeyim.

Ahmet Semih BULUT

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi

Arkadaşlar şimdi size Ukrayna'dan Moskovaya olan transfer sürecimi anlatacağım. Neden oradan buraya transfer oldum Ukrayna'da ne gibi sıkıntılar oldu, neden Moskovayı tercih ettim bu tarz soruların cevaplarını anlattıklarımın içerisinde bulabilirsiniz. Geçen yıl bir danışmanlık firmasıyla anlaştım, bu firma tamamen cahiliyetimi kullanarak çok yüklü miktarda para aldı, kabul mektubum geldi yaklaşık 1 aylık vize beklemesi sonucunda vizem de geldi. Tabi bu esnada ben okula 1 ay geç kalmıştım, beni havaalanında karşıladılar sonra tren garına bıraktılar. Tren biletinin parasını kendim ödedim. Beni okuduğum okula direk olarak götürme anlaşmamız olmasına rağmen, 6 saatlik tren 6 saatlik araba yolculuğundan sonra bulunduğum şehre yani Kirovograda ulaştım. Sonra 1.sınıftan ingilizce olarak başladım derslere. Dersler ilerledikçe birşeylerin yanlış gittiğini yavaş yavaş farkettim, hocalar çok iyi İngilizce konuşamıyorlardı. Neyse, sonra anatomi hocamız kadavra kullanmamız bu ülkede yasak, ayrıca kadavramız yok dedi, bu 1. en büyük sıkıntı, 2.en büyük sıkıntı hocaların İngilizce çok fazla konuşamıyor olması, bir başka sıkıntı ise eğitim sistemi, tıp fakültesinde bir konuyu 1 günde öğrenmek bazen imkansızdır. İnsan vücudu çok mükemmeldir bir sürü sistemi vardır ve buranın sistemi bize çok ağır konuları 1 günde öğrenmemiz için bizi zorluyordu çünkü her gün sınav vardı ve aynı dersi ders saatini dolduruncaya kadar ardı ardına her gün öğreniyorduk, bu sistem beni çok yordu ve açıkçası üzmeye başladı, çünkü birşeyler öğrendiğimi hissedemiyordum. Benim gittiğim şehir  küçük bir şehir belkide bu yüzden bilemiyorum. Ayrıca gördüğüm kadarıyla insanlar derslerini para vererek geçiyorlardı bu kadar kötü sistemleri var. Tıp alanında insan tedavi edeceksiniz ama birşey bilmeden? mümkün değil, ama maalesef bazı insanlar bunu çok normal karşılıyorlardı...  Ukrayna'ya geldikten 2 ay sonra ülke değiştirmeye karar verdim bir sonraki yıl için. İlk senemin sonunda Sky Education dan Eren beyle iletişime geçtim. Bütün bu olanları, rahatsız hissettiğimi söyledim. Ukrayna'da 1 yıl öğrenimini tamamlamış olduğumdan 2. sınıftan başlamak yani yıl kaybetmek istemiyordum ayrıca. Eren bey bana Moskova'da Rusya halkların dostluğu üniversitesini önerdi. üniversitenin adı RUDN UNİVERSITY diye de geçiyor. İnternet üzerinden detaylı araştırma yaptım. Üniversitenin Dünya'nın en iyi ilk 500 üniversitesinde yer aldığını gördüm. Baktım, beğendim, denemeye değer dedim ve mülakatlara geldim, mülakata girdim. Sınavda İngilizce ve kimya sordular ayrı ayrı, o kadar zor değildi sorular merak etmeyin. Sonra kabul mektubum geldi. Hızlı vizeyle 2 gün içinde öğrenci vizemi de aldım. Eren bey beni bir vize merkezine yönlendirdi bu arada onlardan da çok memnunum teşekkür ederim onlara da özellikle Mehmet beye 🙂 Eren bey bana çok yol gösterdi ne zaman arasam hemen telefonu açtı, belli saat aralıklarında bana mesaj attı, canım naptın var mı bir sorunun diye, bütün süreç boyu sadece öğrencimiz iyi olsun bir sıkıntı çekmesin diye uğraşılması, insana insan gibi saygı gösterilmesi bu yazıyı yazmama sebep oldu, yapılan iyilikler için bu firmaya özellikle Eren beye teşekkürü borç bilirim. 1.ci sınıfı Ukrayna'da okumuş olmama rağmen buradan direkt 2.ci sınıftan devam ediyorum. Şuan üniversitede 4.ayım şuana kadar gördüklerim bütün beklentilerimi karşıladı. Gerek hocaların hepsinin profesör olması, gerek hepsinin çok iyi ingilizce konuşuyor olması, tabi burası Rusya Amerika'daki gibi aksanı olan hocalar yada süper süper İngilizcesi olan insanlar beklemeyin ama size dersleri en incesine kadar söylerler ve Sınavda da onu sorarlar 🙂 zorluk açısından Ukraynayla karşılaştırdığımızda Ukrayna bu üniversitenin yanında bir hiç kalır, hiç değilse okula verdiğim 9500 dolar sonunda kadar değdi, taze kadavralarımız var ve anatomi dersleri çok ayrıntılı geçiyor. En güzel ve Türkiye'den daha iyi bir tarafı da derslerde maksimum 10-15 kişi var ve hoca sanki sana özel anlatıyormuş gibi oluyor. Bizim profesörümüzün her cuma konsültasyon dersleri var anatomi laboratuvarına gidiyorsun ne ihtiyacın varsa neye çalışman gerekiyorsa hocandan gidiyorsun istiyorsun alıyorsun onları. Bilemediğin birşey olursa profesör sadece sorusu olan öğrenciler için duruyor oda saat 16.30 dan akşam 21.00 a kadar, Profesörünle birebir kadavra üzerinde yada hangi konuyu işliyorsan o konuyla alakalı anatomi materyaliyle beraber tartışıyorsun, dersleri geçemezseniz korkmayın özellikle anatomi için her hafta geçme şansınız var diğer dersler içinde size tekrar tekrar şans veriliyor,yeterki siz öğrenmek isteyin 🙂 eğer bu üniversitede tıp okumaya kararlıysanız hacettepe yada koç üniversitesinde okuyacakmışsınız gibi hazırlanın herkes dersleri geçebilir ama bazen günde 15 saatten fazla çalışmanız gerekebilir. Bazen değil aslında bir rutin olarak hergün uzun saatler ders çalışmaya hazırlıklı olun 🙂

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?