rusyada yazılım mühendisliği eğitimi

Yazılım Mühendisliği Eğitimi

Rusya’da Yazılım Mühendisliği: Teknolojinin Kalbinde Bir Kariyer

Rusya, teknoloji ve yenilikçilik alanında dünya çapında tanınan bir ülke. Peki, Rusya’da yazılım mühendisliği kariyeri yapmak nasıl bir deneyim? Bu makalede, Rusya’daki yazılım mühendisliği alanına dair her şeyi, detaylı ve ilgi çekici bir şekilde ele alacağız. Daha Fazla Oku

E Vize Dönemi

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya çok kültürlü nüfusu, mimari tarihi ve doğal güzellikleri ile birçok kişinin gitmek istediği ülkeler arasında yer almaktadır. Eğitim, turizm ya da ticari ziyaretler amacıyla Rusya’ya gitmek isteyenler öncelikli olarak vize başvurularını yaparak bu süreci başlatmalıdır. Bu süreç belki başta gözünüzü korkutup karmaşık gelebilir fakat adım adım izlemeniz gereken yolu size aktararak, kolay ve eksiksiz tamamlamanıza yardım edeceğiz. Daha Fazla Oku

Rusya Bursları Hakkında 2024

Rusya Bursları 2024-2025

2024-2025 akademik yılı için Rusya Hükûmet Bursu, toplamda 232 lisans, yüksek lisans, doktora, uzmanlık ve dil bursu kapsamaktadır. Başvuru süreci 1 Eylül 2023 tarihinde başlamış ve 15 Aralık 2023’te sona ermiştir. Bu bursa, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vatandaşlığı olmayan kişiler ve yurt dışında ikamet eden Rusya Federasyonu vatandaşları başvurabilmektedir. Ancak, Rusya’da ikamet eden ya da Rusya’daki eğitim-öğretim kurumlarından mezun olan Rusya Federasyonu vatandaşları bu bursa başvuramamaktadır. Başvuru prosedürü ve mülakatlar, Rusya Bilim ve Kültür Merkezi tarafından düzenlenmektedir​​. Daha Fazla Oku

Rusya’da Üniversite Okumak ve Rusya Vizesi Almak

Rusya’da üniversite okumak isteyen pek çok öğrenci gibi siz de Rusya’da üniversite eğitimi ve Rusya vizesi gibi konuları araştırıyor olabilirsiniz. Yeni bir maceranın hazırlığını yaparken vize ve eğitimle alakalı bütün merak ettiklerinizi öğrenmelisiniz. Bu rehberde Rusya’da üniversite eğitimi ile Rusya vize süreçlerine dair bilgilere göz atabileceksiniz. Daha Fazla Oku

Vize Almak 2024

Rusya Vizesi Almak Kolay Mı?

Rusya’ya vize almak pek çok ülkeye nazaran daha kolaydır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız 2024 yılında Rusya’ya vize almak sizi zorlamayacaktır. Gelir evrağı ve mal varlığı beyanı sunmanıza gerek yoktur. Vize başvuru formu, uçak biletleri ve eğitim için gidiliyorsa orijinal ya da elektronik davetiye mektubu vize başvurusu yapmadan önce temin edilmelidir.

Rusya’da üniversite okumak için başvurulacak olan vize eğitim ve öğrenci vizesidir. Evraklar eksiksiz olarak tamamlandığında Rusya’dan vize almak sorun olmayacaktır. Daha Fazla Oku

Rusya’da Hazırlık Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

Rusya’da Hazırlık Bölümü

Rusya üniversitelerinde hazırlık eğitimin dili Rusça’dır. Rusya’da üniversite eğitimi almak için gelen öğrenciler üniversitelerimizde ilk sene hazırlık sınıflarında Rusça dil eğitimi ile Rusça dilini öğrenmektedir. Alanında uzman yüksek tecrübe sahibi Rus eğitimenlerimizden 6 – 12 kişilik sınıflarda, Rusça dilini öğrenen öğrencilerimiz, sahip oldukları akademik Rusça dil yeterliliği ile ertesi sene seçmiş oldukları bölümün 1.sınıfından lisans eğitimine başlamaktadır.

Rusya’da İngilizce hazırlık eğitimi programları bulunmamaktadır. Uluslararası geçerliliği olan TOEFL – IELTS sınavlarından söz konusu üniversitenin istediği puana sahip olan öğrencilerimiz hazırlık okumadan direkt olarak Lisans – Yüksek lisans eğitimlerine başlayabilmektedirler. Hangi üniversitenin ne kadar puan istediğine dair net bilgilere iletişim bölümünden başvuru formu doldurarak, ya da yazının altına yorum atarak bize sorabilirsiniz. Daha Fazla Oku

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Ogrencileri

Rusya’da Üniversite Okumak Güncel Bilgiler

Rusya’da Üniversite Okumak

Eğitim alanında gerek ülkemiz gerekse dünyanın dört bir yanındaki ülkeler büyük bir gelişim sergileyerek büyüyor. Bizler ise üniversite eğitimi için en nitelikli okullara giderek üniversite hayatından en iyi verimi almayı hedefliyoruz. Son zamanlarda yurt dışı eğitim imkanlarının artmasıyla üniversite seçeneklerimiz de artıyor. Bu süreçte üniversite eğitimi sadece bir okul olmaktan çıkarak bulunduğu bölgenin gelişmişliği, eğitim imkanları, öğrenciler için uygun fiyatlı olup olmamasına göre birçok etmenin etkisinde önemli bir seçim haline geliyor. Yapılan üniversite araştırmaları sırasında Rusya ön plana çıkarak cazip bir seçim haline geliyor. Büyük bir ülke olması ve çok kültürlü yapısıyla dikkat çeken Rusya eğitim konusunda da rakiplerini geride bırakarak iddialı bir yükseliş gerçekleştiriyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Rusya ilk 100’e girerek bu listede toplam 33 üniversite ile yer alıyor.

rusya üniversiteleri fiyatları

Eğitim seviyesi ile kendini belli eden Rusya üniversiteleri aynı zamanda eğitim ücreti olarak da Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun ücretli eğitimle artı bir seçim haline geliyor. Ayrıca öğrencilere özel eğitim indirimleri ile ulaşım, eğlence, kültür ve kütüphane gibi bir çok alanda da indirim sağlayarak üniversite eğitimi daha uygun ve daha verimli oluyor. İstediğiniz bir bölümde uygun fiyatlı ve yüksek eğitim düzeyinde bir üniversite bulmak Rusya’da kolay hale geliyor.

Yeni bir dil öğrenmek isteyenler için ise Rusya’da üniversite okumak avantajlı bir tercih. Rusya birçok kültürü içinde bulundurması ile zengin bir dil kültürünü de içinde bulunduruyor. Aynı zamanda dünyada en çok konuşulan dillerden birinin Rusça olması ile de Rus dili önemli bir hale geliyor. Eğer üniversitede Rusça eğitim görmek isterseniz 1 yıllık hazırlık okumanız zorunlu. Ama Rusya’daki üniversitelerin çoğunda İngilizce eğitim de verildiği için İngilizce eğitim görmeniz mümkün. İngilizce okuduğunuz zaman hazırlık okuma zorunluluğunuz bulunmamakla birlikte ielts/toefl gibi dil yeterliliği sınavlarına girerek eğitim şartını sağlamış oluyorsunuz.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Binası

Rusya’da üniversite okuyabilmek için elbette en düşük eğitim seviyesi olarak lise mezunu olmanız gerekiyor. Liseyi tamamlamışsanız Rusya’da lisans başvurusu yapabilirsiniz. Türkiye’de girilen üniversite sınavlarının Rusya’da hiçbir geçerliliği bulunmuyor. Okumak istediğiniz üniversiteye direkt olarak başvurarak üniversitelerin istediği dil yeterlilik belgesi gibi belgelere sahipseniz başvurularınızı yapabiliyorsunuz. Rusya’da yüksek lisans yapmak için 4 yıllık lisans mezunu ya da uzmanlık yapmış olmanız bekleniyor. Doktora yapmak için ise en az 2 yıllık yüksek lisans veya 6 yıl uzmanlık yapmış olmanız gerekiyor.Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Ogrencileri

Rusya’yı ziyaret amacınız ve belirlediğiniz amaca uygun hazırladığınız belgeleriniz ile seyahat edebilirsiniz. Eğitim amacıyla yaptığınız ziyaretlerde Rusya topraklarında üç günden fazla kalacağınız için kesinlikle Rusya Federasyonu Federal Göç Servisi’ne ikamet kaydı yaptırmalısınız. Rusya’da iyi bir eğitim ve çeşitli imkanlar ile hayatınızın en güzel öğrencilik deneyimini yaşamanızı dileriz.

Rusya’da Üniversite Öğrencisi Olmak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Rusya’ya gitmek isteyenler Rusya vizesine başvuru nasıl yapılır öğrenmek için araştırma yapmaktadır. Sizlere bu yazımızda Rusya vizesi, Rusya elektronik vizesi ve Rusya’da üniversite okumak hakkında bilgiler vereceğiz. Rusya’da 800 üniversite bulunur ve bu üniversiteler dünyanın en iyileri arasındadır. Eğitim hayatlarına Rusya’da devam etmek isteyenler bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi tutulmuştur. Rusya pek çok ülkeden gelen öğrencilerin olduğu, uluslararası eğitimde kendini kanıtlamış bir ülkedir.

Neden Rusya’da Eğitim Almalısınız?

Son yıllarda Rusya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı artmıştır. Burada üniversite okumak isteyenler için öncelikle bir dil hazırlık programıyla Rusça öğrenmesi gerekir. Hazırlık fakülteleri sayesinde dil öğrenen öğrencileri Rusya’daki sosyal yaşama da daha kolay adapte olacaktır. Peki neden Rusya’da eğitim almalısınız bunu daha detaylı anlatalım.

  • Kariyer planınız için Rusya’da üniversite okumak harika bir seçimdir. Rusya’daki sosyal yaşamdan da büyük ölçüde faydalanmalısınız ki donanımlı bir eğitim süreci geçirebilesiniz. Örnek vermek gerekirse burada sanatın dallarıyla uğraşarak deneyimler kazanabilirsiniz. Görsel sanatlar ve klasik müziğe karşı ilginiz varsa Rusya’da bu hobilerinizi geliştirebilirsiniz.
  • Rusya’da üniversite okumadan önce yapacağınız kapsamlı araştırmada göreceksiniz ki buradaki staj ve iş imkanları da oldukça cezbedicidir. Mezuniyet sonrası iş olanakları Rusya’da boldur. Uluslararası düzeyde eğitiminizi başarıyla bitirdiğinizde Dünya’nın herhangi bir yerinde de kariyerinizi çok rahat devam ettirebilirsiniz.
  • Rusya’da bulunan 160’dan fazla etnik grup birbirinden farklı diller konuşmaktadır. Rusya’da eğitim alırken kulağınız farklı dillere de aşina olacaktır. Böylece çeşitli insanlarla da iletişim kurma beceriniz gelişecektir.
  • Rusya okuryazarlık oranı en yüksek ülkelerden biridir. Buradaki eğitim kalitesi eğitime verilen önemi de ortaya koymaktadır.
  • Rusya’da üniversite okumak en büyük hayalinizse ve başarınıza güveniyorsanız Moskova ve St. Petersburg üniversitelerine kabul edilmek için çabalayın. Ülkenin en iyi üniversiteleri olarak bilinen Moskova ve St. Petersburg geniş eğitim imkanlarına sahiptir.
  • Üniversite eğitimi için Rusya’ya giden öğrenciler burada çalışma iznine de sahip olmaktadır.
  • Rusya’daki eğitim ve yaşam maliyetleri Avrupa’daki ülkelere kıyasla daha azdır.
  • Türkiye ve Rusya ilişkileri göz önüne alındığında Türkiye’den Rusya’ya gittiğinizde burada iş bulmakta da güçlük çekmezsiniz.

Polonya Üniversiteleri Dünya Sıralaması 2024

Polonya Üniversiteleri Dünya Sıralaması 2024

Polonya Üniversiteleri 2024 Dünya Sıralaması aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Ülkemizin Yükseköğretim (YÖK) Kurulunca esas alınan QS Ranking sıralamaları açıklandı.

Üniversiteler Dünya Sıralaması Bulunduğu Şehir
Varşova Üniversitesi 262 Varşova
Jagiellonian Üniversitesi 304 Krakow
Varşova Teknoloji Üniversitesi 571 Varşova
Adam Mickiewicz Üniversitesi 731-740 Poznan
Poznan Yaşam Bilimleri Üniversitesi 801-850 Poznan
Gdansk Teknik Üniversitesi 851-900 Gdansk
AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 901-950 Krakow
Toruń Nicolaus Copernicus Üniversitesi 901-950 Torun
Wroclaw Üniversitesi 901-950 Wroclaw
Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (WRUST) 901-950 Wroclaw
​Gdansk Üniversitesi 951-1000 Gdansk
Lodz Üniversitesi 951-1000 Lodz
Krakow Teknoloji Üniversitesi 1001-1200 Krakow
Lodz Teknoloji Üniversitesi 1001-1200 Lodz
Poznan Teknoloji Üniversitesi 1001-1200 Poznan
Silesian Teknoloji Üniversitesi 1001-1200 Gliwice
Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi 1001-1200 Varşova
Lublin Teknik Üniversitesi 1201-1400 Lublin
Bialystok Üniversitesi 1201-1400 Bialystok
Rzeszow Üniversitesi 1201-1400 Rzeszow
Katowice Silesia Üniversitesi 1201-1400 Katowice
Warmia ve Mazury Üniversitesi 1201-1400 Olsztyn

Rusya Üniversite Sıralamaları 2024 Güncel

Rusya Üniversiteleri Dünya Sıralaması

2024 yılı QS ranking sıralamasına göre Rusya üniversitelerinin önümüzdeki yıl esas alınacak sıralamaları aşağıdaki gibidir.

1. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi (Dünya sıralaması: 87)

2. St.Petersburg Devlet Üniversitesi (Dünya sıralaması: 315)

3. Bauman Moskova Teknik Üniveristesi (Dünya sıralaması: 319)

4. Rudn Üniversitesi / Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (Dünya sıralaması: 342)

Daha Fazla Oku

Türkiyeye Yatay Geçiş

YURTDIŞINDA EĞİTİM ALIRKEN TÜRKİYE’YE YATAY GEÇİŞ YAPMAK

Türkiye’de istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler, yurtdışında eğitime yöneliyor.  Yurtdışında istediği bölüme kaydolan öğrenciler, eğitimlerine başladıktan kısa bir süre sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapmak için müracaat ediyorlar. Örneğin yurtdışında Tıp eğitimine sınavsız olarak başlayabilir, belli bir süre eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye yatay geçiş yaparak eğitiminizi Türkiye’de tamamlayabilirsiniz. Türkiye’ye yatay geçiş yapmak için hem devlet üniversitelerine hem de özel bir üniversiteye başvurabiliyorsunuz.

Ancak yatay geçişler YÖK’ün belirlemiş olduğu kurallara göre yapılıyor. Karar vermeden önce bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Daha Fazla Oku