Dünya Sıralamasında Rusya Üniversiteleri 2022-2023

Rusya Üniversiteleri Dünya Sıralaması (2022 Güncel)

YÖK’ünde tanıdığı “QS Ranking” 2022-2023 eğitim yılı için yapılan sıralamasında ilk 1000’de Türkiye’den 8 üniversite yer alırken, Rusya’dan 43 üniversite yer almaktadır. İlk 400 de ise Rusya’da 15 Üniversite yer alırken Türkiye’de hiçbir üniversite bu sıralamaya girememiştir. Net sıralamaları aşağıdan görebilirsiniz.

İlk 1000’deki Rus Üniversiteleri :

1. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 75)

2. Bauman Moskova Teknik Üniveristesi (Sıralamadaki yeri: 230)

3. Novosibirsk Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 260)

Daha Fazla Oku

Rusyada Okuma Şartları Güncel

Rusya’da Üniversite Okumak İçin Şartlar

Bu yazımızı Rusya’da üniversite okumak isteyen adaylara tamamen doğru ve en güncel bilgileri paylaşmak için hazırladık. Maalesef konuyla ilgili internette bir çok yanlış ve eksik bilgiler bulunmaktadır bu sebeple bir çok öğrenci ve velilerinin ikilemde kaldığını gözlemliyoruz.

Üniversite sınavı barajı şartıRusyada-eğitim-sıkca-sorulanlar Daha Fazla Oku

Rusya’da Eğitim Danışmanlığı Genel Bilgi Formu

İşlem Süreçleri / Nasıl çalışıyoruz?

1.ADIM FİLTRELEME ve BİLGİLENDİRME: Öğrencimizin sahip olduğu kriterler, donanımı, mevcut eğitim performansı ve skorları, ekonomik imkanlarını değerlendirerek uygun eğitim seçeneklerini belirlemek ve gerek bu seçeneklerin gerekse ülke şartları ve eğitim sistemi işleyişi hakkında uzman eğitim danışmanlarımızla genel ve detay doyurucu bilgi vermekteyiz.

2.ADIM KAYIT BAŞVURUSU OLUŞTURMA: Öğrencimiz almak istediği eğitime karar verdikten sonra kayıt formu/aracılık sözleşmemiş doldurulur ayrıca bu form, Sky Education ‘un vereceği hizmetleri taahhüt ettiği ve sorumluluk alanını belirleyen ve resmi bir evraktır. Bununla birlikte öğrenci banka üzerinden 500usd ödeme yaparak (dekontları resmi kanıttır) kayıt sistemine girmiş ve başvuru başlatmış olur.

Daha Fazla Oku

Rus Üniversiteleri Dünya Sıralaması

Rusya Üniversiteleri Dünya Sıralaması (2022 Güncel)

YÖK’ünde tanıdığı “QS Ranking” 2022 yılı için yapılan sıralamasında ilk 1000’de Türkiye’den 9 üniversite yer alırken, Rusya’dan 35 üniversite yer almaktadır. İlk 400 de ise Rusya’da 15 Üniversite yer alırken Türkiye’de hiçbir üniversite bu sıralamaya girememiştir. Net sıralamaları aşağıdan görebilirsiniz.

İlk 1000’deki Rus Üniversiteleri :

1. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 78)

2. St.Petersburg Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri:  242)

3. Novosibirsk Devlet Üniversitesi (Sıralamadaki yeri: 246)

Daha Fazla Oku

Rusya Vizesi Güncel Fiyat Listesi (2021)

Rusya Vizesi

Türkiye-Rusya arasında yaşanan 2015 uçak krizinin en büyük sarılmayan yarası olan Rusya’nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi maalesef günümüzde devam etmektedir. Çok sayıda televizyon ve haber sitesinde yer alan ”Rusya ile vizeler kalktı” şeklinde gerçek dışı haberler vatandaşlarımızı mağdur etmeye devam ediyor. Maalesef manşetleri-başlıkları okuyup içeriği okumayan memleket insanımızı aydınlatmak adına bir kez daha ifade ediyoruz ki Rusya yeşil ve gri pasaportu bulunan Türk vatandaşları için 30 gün, diplomatik pasaportu bulunan olan vatandaşlarımız için ise 90 günü geçmemek şartıyla  vizeleri kaldırmıştır. Bordo pasaportu bulunan Türk vatandaşları Rusya’ya gelmek için vize almak zorundadır. Daha Fazla Oku

Rusya Federasyonu 2021-2022 Bursları

20 Ocak – 20 Şubat 2021 tarihleri arasında https://education-in-russia.com web sitesinden 2021/2022 akademik yılında Rusya’da burslu öğrenim görmek için başvuru kabul edilecektir.
Kimler kayıt olabilir:
🔴Yabancı vatandaşlar
🔴Vatansız kişiler
🔴Rusya Federasyonu yurttaşları
rusya bursları 2021-2022Sitede hangi diller mevcut: https: //education-in-russia.com – Türkçe ve İngilizce olmak üzere toplam 15 yabancı dil üzerinden kullanılmaktadır.
Yapılması gerekenler:
🔴 https://education-in-russia.com web sitesinden kayıt olun (siteye erişim 20 Ocak 2021’de açılacaktır)
🔴 Formu doldurun ve Rus üniversitelerinden istediğiniz eğitim programını seçin (aynı programı sunan en fazla 6 üniversite, bir şehirde en fazla 2 üniversite seçebilirsiniz)
Tüm adaylar başvurularını 20 Şubat 2021 tarihine kadar göndermelidir, ardından kayıtlar kapanacaktır. Katılım prosedürü, seçim kriterleri ve sistemde veya haber de ekli dosyalarda bulunabilirsiniz (haber linki profilde).

İlaveten bu seneden itibaren yabancı öğrenciler için burs kontenjanları arttırıldı.

Rus hükümeti, bütçeden ayrılan ödeneği arttırdı, yabancı vatandaşlar, yurt dışında yaşayan yurttaşlar ve vatansız kişilerin de dahil olmak üzere eğitim kotalarını arttırdı.
Kararname, Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin tarafından imzalandı.
Belgeye göre kota 2021’de 18 bin kişi, 2022’de 23 bin kişi ve 2023’ten itibaren 30 bin kişiye verilecek.

Kaynak : Rusya Bilim Kültür Merkezi

Yurtdışında Öğrenci Dosyası Açtırma

Eğer yurtdışında herhangi bir yerde eğitim hayatınıza devam ediyorsanız Türkiye’de öğrenci görünebilmeniz için bulunduğunuz ülkenin büyükelçiliğinde bulunan eğitim müşavirlikleri üzerinden öğrenci dosyası açtırmanız gerekmektedir. Ayrıca öğrenci dosyası açtırmanız Türkiye’de erkek öğrencilerin askerlik tecil gibi işlemleri için ön şarttır.

Öğrenci Dosyası Açtırma Sürecinde İstenilen Belgeler

Daha Fazla Oku

Rusya’da Üniversite Okumak İsteyen Adaylara Bilgiler

Rusya’da Üniversite Okumak İçin Şartlar

Bu yazımızı Rusya’da üniversite okumak isteyen adaylara tamamen doğru ve en güncel bilgilendiri paylaşmak için hazırladık. Maalesef konuyla ilgili internette bir çok yanlış ve eksik bilgiler bulunmaktadır bu sebeple bir çok öğrenci ve velilerin ikilemde kaldığını gözlemliyoruz.

Daha Fazla Oku

Rusya Üniversiteleri Dünya Sıralaması (2021 Güncel)

İlk 1000’deki Rusya Üniversiteleri

YÖK ünde tanıdığı QS World University 2021 yılı için yapılan sıralamasında ilk 1000’de  Türkiye’den 9 üniversite yer alırken, Rusya’dan 28 Üniversite yer almaktadır. İlk 500 de ise Rusya’da 17 Üniversite yer alırken Türkiye’de yalnızca Koç üniversitesi sıralamaya girmiştir. Net sıralamaları aşağıdan görebilirsiniz.

Daha Fazla Oku