Kaliningrad Şehri

Kaliningrad Hakkında Bilgiler

Rusya Kaliningrad Şehri

Kaliningrad Rusya'nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık denizi kıyısında bir toprağıdır. Evet yanlış duymadınız. Bu şehrin Rusya ile bir kara bağlantısı yok. Rus şehirleri arasında özel bir şehir olan Kaliningrad 1255 yılında haçlıların Töton tarıkatı tarafından kurulmuştur. 1945 yılında ikinci Dünya savaşında Sovyet askerleri tarafından işgal edilen şehir aralıksız bombardıman ve topçu saldırılara maruz kaldı. Eski adıyla Almanca Königsberg (Kralın dağı) olan şehir işgalin ardından sovyetler birliği tarafından Kaliningrad olarak değiştirildi. İkinci dünya savaşından en çok nasibini alan bu büyük tarihi şehirdeki yapıların %90 ı savaş sırasında yok oldu.

Kaliningrad FotoGünümüzde Kaliningrad bölgesinin sakinleri, Avrupa antik ve mimarisinden miras kalan anıtlarını dikkatlice korumaya çalışıyorlar: şehir kapıları, çok sayıda kale, kiliseler başta olmak üzere En değerli mimari anıtlar yavaş yavaş restore ediliyor. Bunlardan biri Kaliningrad'daki Katedral. Kneiphof'un tarihi adı ile bir adada yer almaktadır: Adadaki savaştan sonra hiçbir bina hayatta kalmamıştır. Burada katedralin duvarlarında Immanuel Kant'ın mezarı var. Sunak bölümünde Hohenzollern hanedanının Prusyası yöneticileri gömülüdür. Düzenin Tarihine göre, tapınak Kneiphof'un kuzey-doğu kesiminde 1297'de atılmıştır. Kilise Meryem Ana ve Aziz Adalbert'e adanmıştır. Bina yangında yanmış epey bir hasar gözükmektedir. Dış tasarımda sadelik göze çarpmaktadır. Tapınağın duvarlarının yıkılmasından önce, kutsal yazılar, heykeller, kabartmalar ve birçok süs eşyaları üzerine resimlerle süslenmiştir. Kuleler arasındaki boşlukta bir oyun alanı olup, güneybatı kulesinde eşsiz bir kütüphane vardı. Henüz bu yapılar restore edilmeyi beklemektedir.

Kaliningrad Şehrinde Gezilecek Yerler

Kaliningrad'daki büyük alışveriş merkezlerinin, moda butiklerinin, salonlarının çeşitliliğini şaşırtacaktır. Bir fincan kahve ve arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz Kaliningrad kafeleri ve barlarında rahat vakit geçirebilirsiniz. Fakat bu şehire yolunuz düşerse görmeden dönmemeniz gereken bazı yerler var.

Kant Adası :  Kant adası, Pregel Nehri'nin ortasında, Kaliningrad'ın kalbinde yer almaktadır. Taş heykellerin yükseldiği geniş bir parka sahip ve büyük Katedraliyle göz dolduran Kant adası Kaliningrad şehrinin göz bebeğidir. Bugün, Kant adası kasaba halkı için favori bir tatil yeridir. Hemen hemen tüm yeni evliler bu adadaki Katedral etrafında fotoğraf çekimleri düzenlemektedirler. Adada bulunan 28 tramvay, 304 ev belediye binasıyla birlikte 1944 yılının ağustos ayında gerçekleştirilen bombalı saldırılar sonunda yıkıldı.

Katedral : Kant adasındaki bu katedrale uğramadan dönmemenizi öneririz.

Kaliningrad hayvanat bahçesi : 1896 yılında kurulan Koenigsberg hayvanat bahçesi savaşa kadar çok zengin bir koleksiyona sahipti. Ne yazık ki, ikinci Dünya savaşı sonunda geriye yalnızca 4 hayvan kaldı. Günümüzde ise 4000 canlı ile şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İklim

Kaliningrad iklimi diğer Rusya şehirlerinden farklıdır. Özellikle yüksek nemi ve rüzgarı ile ünlüdür. Kış burada şubat sonuna doğru bitiyor ve Marta bahar başlamaktadır.

 Şehir tanıtım videosu

Diğer Rusya şehirleri ni görmek için burayı tıklayınız.

 

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?