Ekaterinburg Şehri – Rusya Şehirleri

Ekaterinburg Şehri hakkında kısa bilgiler

Rusya Ekaterinburg Şehri

Ekaterinburg ŞehriEkaterinburg şehri nüfus ortalamasında Moskova, St.Petersburg ve Novosibirsk’den sonra Rusya’nın en büyük 4.cü şehridir. Rusya’nın tarihi şehirlerinden biri olan Ekaterinburg 1.5 milyon nüfusu ile Moskova’nın 1667km doğusunda yer almaktadır. Avrupa ve Asya sınırında, Ural dağlarının kalbinde yer alan Ekaterinburg Rusya’da görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir. Ektaterinburg aynı zamanda Ural Federal bölgesi yönetim merkezidir. Şehir yedi bölgeden oluşmaktadır. Bölgelerin başlıca isimleri şu şekildedir. ”Leninskiy, Çıkalovskiy, Kirovskiy, Oktyebırskiy, Orconikidzevskiy, Jeleznodorojniy, Verh-İsetskiy ” Ayrıca şehrin başkanı 2013 yılında platform partisinden aday olan Evgeniy Royzman’dır.

Ekaterinburg Şehrinin Nüfus dağılımını resmi rakamlarla gösterecek olursak ;

  • Genç nüfus ( 18 yaşına kadar) – 205.000, 7 yaşına kadar – 80.000
  • Yetişkin yaş ( 18 yaş üstü ) — 924.000
  • Yaşlı Nüfus — 235.000
  • Erkek Nüfus (%41) — 620.000
  • Kadın Nüfus (%59) — 806.000

Ekaterinburg Tarihi

1723 yılında Rusya İmparatoru 1.Petro’nun emri ile bölgede Rusya’nın en büyük demir fabrikası kurulmuştur. Ekaterinburg adı verilen bu fabrika 1723 yılının Ekim ayında inşaatına başlanmıştır. 1781 yılında 2.ci Ekaterina tarafından Ekaterinburg’a Perm eyaletine bağlı ilçe (kasaba) statüsü verilmiştir. 19.ci yüzyılda Ekaterinburg Ural devrimci hareketin merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu dönemde şehrin adı değiştirilip komünist parti ve sovyet devletinin liderinin onuruna şehre ”Sverdlovsk” adı verilmiştir. Kent 1930’lu yıllarda ülkenin güçlü bir sanayi merkezi haline gelmiştir. İkinci dünya savaşı sırasında kent sovyet zaferi için büyük fedakarlıklar yapmıştır. Şehrin eski adıyla Sverdlovsk 22. ve 70.ci taburu, Efsanevi Ural gönüllü tank kolordusu dahil diğer birimler ve oluşumlar ile zafere destek verilmiştir. 1980 yılında endüstriyel ve tarımsal alanda şehir hızla büyümeye başladı. 4 eylül 1991 yılında kent Ekaterinburg adına geri döndü. 2000’li yıllarda Ekaterinburg’da iş hacmi, ticaret ve turizm aktif hale gelmeye başladı. 2003 yılında Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile dönemin Almanya başbakanı Gerhard Schroeder bu şehirde bir görüşme yaptı. Şehir kısa sürede hızla büyümeye başladı. 2010 yılında Rusya Devlet başkanı Dimitri Medvedev ve Almanya Başbakanı Angela Merkel toplantıları yine bu şehirde gerçekleşmiştir.

Ekaterinburg Şehrin’de Gezilecek YerlerEkaterinburg Şehri klise

Kan Kilisesi : Ekaterinburg’da yaklaşık 100 yıl önce kraliyet ailesinin vurulduğu hüzünlü bir yerde bulunmaktadır. Kilise Ekaterinburg şehrinin en büyük kilisesi olma özelliğe sahiptir. 1990 yılında 2. Nikolay tarafından restore edilmiştir. Günümüzde ziyarçilere açıktır.

Ekaterinburg Şehri yüksek binaVsotskiy (Gökdelen) : Vsotskiy Ekaterinburg şehrinin ilk ve en yüksek binası olma özelliğini taşıyor. Moskova şehrindeki gökdelenler dışında Rusya’nın en yüksek bir kaç binasından biri. Mavi camlardan oluşan 200 metrelik silindirik bu yapı şehrim hemen her yerinden görülebiliyor. 54 katlı bu gökdelenin içinde Eğlence kompleksleri, Ofis merkezi ve Otel ( Misafirhane) mevcuttur. Gökdelenin adını vermek için Ekaterinburg halkı arasında oylama yapılmıştır. Oylama sonucunda yaşadığı dönemde Rusya halkının sevdiği sanatçılarından Vladimir Simonoviç Vsotskiy‘ nin adı verilmiştir.Ekaterinburg Şehri gezmek için

Vaynera Sokağı : Sokak Ekaterinburg’un şehir merkezinde bulunmaktadır. Halk arasında buraya Arbat denilmektedir. Moskova’daki Arbat caddesine benzeyen bu cadde Ekaterinburg’da insanların boş zamanlarında gezip, dolaştığı yerlerin başında gelmektedir. Trafiğe kapalı olan Vaynera sokağı üzerinde bir çok anıt ve heykel bulunmaktadır.

Ekaterinburg Şehri Üniversiteleri

Ekaterinburg Şehrinde 9 devlet üniversitesi bulunmaktadır. Yabancı öğrenci kabul eden üniversiteler birkaç tanedir.

Ural Federal Üniversitesi

Ekaterinburg’da İklim

Ekaterinburg’da hava durumu kışın ortalama -12 derece olup, yazın ise sıcaklık ortalama +20 derecedir.

Diğer Rusya şehirleri hakkında bilgi almak için burayı tıklayınız.

Ekaterinburg Şehri Tanıtım Videosu

WhatsApp
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?