Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi

Sibiryanın en büyük üniversitelerinden biri olan Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi (NSTU) 1950 yılında kurulmuştur. Üniversite, lisans, yüksek lisans, doktora ve post-doktora düzeyinde teknik, ekonomik ve insancıl alanlarda yaklaşık 120 eğitim programı sunmaktadır.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi fotoğrafı

Üniversitede yaklaşık 3000 öğretim üyesi ve çalışan çalışıyor. Toplam kayıtlı öğrenci sayısı 25 bini aşıyor. Novosibirsk Devlet Üniversitesinde 17 Fakülte bulunmaktadır. Uçak Fakültesi, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Fakülteleri, Otomasyon ve Bilgisayar Mühendisliği, Makina Mühendisliği ve Teknolojileri, Mekatronik ve Otomasyon, Güç Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Radyo Mühendisliği ve Elektronik olmak üzere toplam 17 fakülte ve enstitü; İşletme Fakülteleri, Hukuk ve Beşeri Bilimler; Çevrimiçi ve harmanlanmış öğrenme programları sunan Uzaktan Eğitim Enstitüsü; Özürlü insanlar için çalışma programları sunan bölgedeki tek eğitim kurumu olan Sosyal Teknoloji ve Rehabilitasyon Enstitüsü; İşletmelerde çalışan uzmanları hedef alan İleri Mesleki Eğitim ve Öğretim Enstitüsü; Üniversite öğretim üyeleri ve çalışanları için eğitim programları düzenleyen Öğretmen Geliştirme Fakültesi; Üniversite öncesi eğitim fakültesi, emekliler için programlarla Yaşamboyu Öğrenme Fakültesi.

Üniversitede 100’den fazla araştırma ve eğitim laboratuvarı ve merkezi faaliyet göstermektedir. Lazer ve plazma teknolojileri, elektronik mikroskopi, malzeme bilimi ve nanoteknolojileri, elektroteknolojileri ve diğerleri arasındaki bilgi korunumu gibi alanlarda uzmanlaşmışlardır.Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi Öğrenci yurdu

Üniversite, bölgedeki en büyük okullardan biri olan kendi kütüphanesini ve kendi yayınevini elinde bulunduruyor. Üniversite kampüsünde 8 akademik bina, 8 lisansüstü, mezuniyet sonrası ve yabancı öğrenci yurdu bulunmaktadır; bir spor merkezi, bir kayak merkezi, bir spor merkezi, bir yüzme havuzu, bir klinik, Ob Nehri’ndeki yaz kampları ve 2 adet anaokulu Gorny Altay’dan oluşmaktadır. Üniversite, Rus Bilimler Akademisi, Akademgorodok Technopark, Rusya ve yabancı üniversitelerin Sibirya Şubesi ve Siemens, D-Link, Cisco, National Instruments, Sun Microsystems, Deckel-Maho-Gildemeister, Kjellberg Finsterwalde gibi yenilikçi şirketler ile işbirliği yapıyor.

NSTU, Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden biridir; mühendislik eğitimi ve yenilikçi altyapı ile ilgili yenilik projeleri, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. 2014 yılında Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi, QS Yıldız üniversiteler sıralamasında 5 Yıldız ve genel performans için 3 Yıldız ödülüne layık görüldü.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi Öğrenci Yurtları

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi öğrenci yurtları

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi (NSTU) öğrencileri için 7 yurt binası bulunmaktadır. Kampüs içinde bulunan yurtların bir tanesi yüksek konforludur.  Yalnızca genç hocalar ve lisans üstü öğrenim gören öğrenciler bu binada kalabilmektedir. Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi tüm Rusya Devlet Üniversitelerindeki gibi bünyesine aldığı öğrencilerine kendine bağlı öğrenci yurtlarında konaklama imkanı tanımaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları 2 yada 3 kişilik odalardan oluşup, Kamera sistemi, İnternet ve binada güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Üniversitenin yurt ücreti ortalama aylık 40$ arasında olup ücret Yurt odalarının kalitesine ve kişi sayısına göre ve değişkenlik göstermektedir.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

 

Aylık Yurt Ücreti Sağlık Sigortası Aylık Yaşam Maliyeti
40$ 170$ (1 Yıl) 250$
BÖLÜMLER Bölüm Süresi Yıllık Bölüm Ücreti
Yazılım Mühendisliği 4 Yıl 0$
Uçak Yapımı 4 Yıl 0$
Uçak ve Motarları Teknik Bakım 4 Yıl 0$
Bilgisayar Mühendisliği 4 Yıl 0$
Enstrümantasyon Mühendisliği 4 Yıl 0$
Nano Mühendisliği 4 Yıl 0$
Biyoteknoloji 4 Yıl 0$
Makine Mühendisliği 4 Yıl 0$
Fizik Mühendisliği 4 Yıl 0$
Lazer Sistemleri ve Teknolojileri 4 Yıl 0$
Optik Mühendisliği 4 Yıl 0$
Teknik Fizik 4 Yıl 0$
Felsefe 4 Yıl 0$
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler 4 Yıl 0$
Gazetecilik 4 Yıl 0$
Hukuk 4 Yıl 0$
Turizm 4 Yıl 0$
Ekonomi 4 Yıl 0$
İşletme 4 Yıl 0$
Dil Bilimi 4 Yıl 0$
Gıda Mühendisliği 4 Yıl 0$
Güç Enerjisi ve Elektro Mühendisliği 4 Yıl 0$
Sosyoloji 4 Yıl 0$
Psikoloji 4 Yıl 0$

Rusya Üniversitelerinde eğitim almak için gerekli belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Üniversitenin resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Not : Yukarda belirtilen tüm bölüm programları yüksek lisans programları içinde geçerlidir. Yüksek lisans süresi Rusya’da 2 yıldır. Üniversite ücretleri ortalama yıllık 2000-3000 USD arasında olup, net ücretler önümüzdeki dönem belli olacaktır.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi Başvuru Formu

  Şehriniz

  İstenilen Program


   

   

  WhatsApp
  Scan the code
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?