Rusya’da Okuyan Öğrencilerin Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Tecili İçin Gerekli Belgeler

TEBLİĞ -TEBELLÜĞ BELGESİ VE TAAHHÜTNAME (EK-A) FORMUNU DOLDURURKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR!

 1. Lisans ve lisansüstü öğrencilerin Askerlik Tecil ve Tehir İşlemlerini yaptırabilmeleri için öncelikle Müşavirliğimizde Öğrenci Dosyası açtırmaları gerekmektedir.
 2. Açık olan dosyada mutlaka askerlik tecili/tehiri yapılacak döneme ait öğrencinin Üniversitesinden edineceği güncel Öğrenci Belgesi bulunmalıdır.
 3. Öğrenci Dosyası açtırmak için gerekli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Sayfada yer alan Öğrenci dosyası açtırma işlemiyle ilgili formu buradan indirebilirsiniz.
 4. Müşavirliğimizde güncel/aktif Öğrenci Dosyası açık olan ve Öğrenim Gördükleri Eğitim Kurumundan aldıkları güncel Öğrenci Belgesi dosyasında bulunan öğrenciler; Tebliğ Tebellüğ ve Taahhütname Formunu üç adet doldurup imzalayarak belgenin ıslak imzalı halini şahsen veya posta ile bulundukları ülkedeki eğitim müşavirliğimize ulaştırmalıdır. (Tebliğ Tebellüğ ve Taahhütname formunu buradan indirebilirsiniz)
 5. Özetle; Tecil/Tehir işleminin yapılabilmesi için;
 • Öğrenci dosyası açık olmalı,
 • Dosyada güncel Öğrenci Belgesi bulunmalı,
 • Askerlik Durum Belgesi (Terhis, Erteleme, Tehir, Muaf,vb.)

– E-Devlet´e kendi şifrenizle giriniz ve Askerlik Durum Belgesini indiriniz. İndirdiğiniz bu Askerlik Durum Belgesinin çıktısını alınız. E-Devlet´e girmek için bu adresi tıklayabilirsiniz:

E-Devlet´ten indirdiğiniz Askerlik Durum Belgesini zarfa koymayı unutmayınız!

– Ya da Askerlik Şubesinden aldığınız durumunuzu belirten Askerlik Durum Belgesi. Zarfa koymayı unutmayınız!

 1. Sitemizden edinilecek Tebliğ Tebellüğ ve Taahhütname Formu

üç adet doldurarak Müşavirliğimize şahsen veya posta yoluyla ulaştırılmalıdır.

Askerlik işlemleri yaptırmak üzere TEBLİĞ -TEBELLÜĞ BELGESİ VE TAAHHÜTNAME (EK-A) FORMUNU Doldurabilecek Öğrenciler;

 1. Lisans öğrenimi gören ve Eğitim Müşavirliğimizde Dosyası olan öğrenciler.
 2. Lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin ise askerlik işlemleri için Eğitim Müşavirliğimize Sevk Tehir Belgeleri ibraz etmeleri yeterlidir.

KURAL 1: Tebliğ-Tebellüğ Belgesi ve Taahhütname Formunu doldururken 2. ve 3. Maddelerde ‘’…..’’  ile boşluk bırakılan yer öğrenci tarafından doldurulmayarak boş bırakılmalıdır. Bu bölümler Eğitim Müşavirliğimizce doldurulacak alanlardır. Diğer bölümlerin hepsi boş bırakılmadan öğrenci tarafından eksiksiz doldurularak imzalanmalıdır.

Tebliğ-Tebellüğ Belgesi ve Taahhütname Formunda boş bırakılacak  aşağıdaki maddeler  (2. ve 3. Maddeler)

‘’2.Öğrenciliğim, Millî Eğitim Bakanlığı/Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliği/Konsolosluk Şubesinin*….I…./20..  . tarihli ve              sayılı kararı ile tanınmış bulunmaktadır.’’

‘’3……………….Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliği/Konsolosluk Şubesince tanzim edilen EK-C2 Öğrenci Durum Belgesine istinaden askerliğim 29 yaşını geçmemek üzere hazırlık sınıfı ve dil okulu hariç okulun azami öğrenim süresi** olan 31 Aralık……………..tarihine kadar ertelenmiştir.’’

 

KURAL 2: Tebliğ-Tebellüğ Belgesi ve Taahhütname Form 3 (üç) Adet  doldurulup  imzalanarak 3 (üç) adet orijinal belge Eğitim Müşavirliğimize şahsen veya posta yoluyla ulaştırılmalıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir