Eğer yurtdışında herhangi bir yerde eğitim hayatınıza devam ediyorsanız Türkiye’de öğrenci görünebilmeniz için bulunduğunuz ülkenin büyükelçiliğinde bulunan eğitim müşavirlikleri üzerinden öğrenci dosyası açtırmanız gerekmektedir. Ayrıca öğrenci dosyası açtırmanız Türkiye’de erkek öğrencilerin askerlik tecil gibi işlemleri için ön şarttır.

Öğrenci Dosyası Açtırma Sürecinde İstenilen Belgeler

1) Başvuru Dilekçesi : Öğrenci Dosyası Başvuru dilekçesi için eğitim müşavirliğiyle iletişime geçiniz.

2) Kimlik fotokopisi : (Nüfus Cüzdanının İki Taraflı Fotokopisi: Yeni Kimliklerde Nüfusa

kayıtlı olunan, il, ilçe, mahalle gibi bilgiler çip formatında bulunduğundan, tercihen eski kimlik fotokopisi verilmesi veya yeni kimlik fotokopisi sunacakların bu bilgileri mutlaka ayrıca beyan etmesi/belirtmesi gereklidir.)

3) Diploma fotokopisi : En son mezun olunan okuldan alınan diploma veya mezuniyet belgesinin fotokopisi
4) Öğrenci belgesi ve Türkçe Tercümesi : Öğrenim yapılan kurumdan (üniversiteden) alınan hazırlık, dil veya esas öğrenim seviyesi (lisans, yüksek lisans, doktora) ve dalını, öğrenim şeklini (örgün/devamlı) öğrenime başlayış-bitiş tarihlerini gösteren resmi belge ve Türkçe tercümesi.

5) Trasnrkipt  (Not Dökümü) ve Türkçe Tercümesi : Önceki sınıfların başarı durumunu gösteren belge (hazırlık sınıfı, dil eğitimi dahil)

6) Vesikalık Fotoğraf (2 adet): Fotoğrafların arkasına adınızı yazınız.

7) Askerlik Belgesi :  (Tecil/Erteleme; Tehir; Terhis; Muaf gibi: Tüm Erkek Öğrenciler  için)

E-Devlet´e kendi şifrenizle giriniz ve Askerlik Durum Belgesini indiriniz. İndirdiğiniz bu Askerlik Durum Belgesinin çıktısını alınız. E-Devlet´e girmek için bu adresi tıklayabilirsiniz:

E-Devlet´ten indirdiğiniz Askerlik Durum Belgesini zarfa koymayı unutmayınız!

Ya da Askerlik Şubesinden aldığınız durumunuzu belirten Askerlik Durum Belgesini Zarfa koymayı unutmayınız!

  • Lisans Öğrencileri için: Tecil/Erteleme Belgesi
  • Lisansüstü öğrenim yapacaklar için: Yedek Subay Adayı (Tehir Belgesi) kararı aldırdığına dair askerlik durum belgesi.
  • Askerliğini yapmış olanlardan: Terhis Belgesi.

8) Varsa YGS/LYS Sonuç Belgesi

Hatırlatma

  • Yurtdışında öğrenci dosyası açtırmak için başvuru süresi her yıl 1 Eylül’de başlar ve ertesi yıl 30 Haziran’a kadar devam eder.
  • Yurtdışında Öğrenci Dosyası açtıran öğrencilerin Dosyalarının geçerliliği ve güncelliğinin devamı için her öğrenim yılında her dönemin başında (Güz Dönemi: Eylül-Aralık; Bahar Dönemi; Ocak-Haziran) güncel/yeni öğrenci belgesini her dönem için (Güz ve Bahar) (Türkçe tercümesi ile birlikte) teslim etmeleri gerekir.
  • Dosya açtırmak için gerekli belgelerin: Üniversitenizden Öğrenci Belgesi ve Türkçe çevirisi, Askerlik için Tebliğ-Tebellüğ ve Taahhütname Belgesinin ıslak imzalı hali ( 3 tane  orijinal), Özel Öğrenci Başvuru Formu,  2 Adet fotoğraf  gibi belgelerin orijinal olması  gerekmektedir. Belgelerin Müşavirliğimize şahsen veya posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir.

 Ayrıca, Dosya açtırma ve öğrencilik işlemleri hakkında Moskova Eğitim Müşavirliğinin  (499) 245 67 35   No’lu telefonu ile “moskova.em@gmail.com”  e-posta adreslerinden bilgi alınabilir.

Kaynak : T.C. Moskova Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği

1 Yorum Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir