Boğaziçi Üniversitesi’nden Rusya’daki Üniversitelerle İş Birliği

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmed Özkan, St. Petersburg Devlet Üniversitesi (Saint Petersburg State University), Kazan Devlet Üniversitesi (Kazan Federal University), Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü (MGIMO University) ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University) ile akademik değişim ve araştırma iş birlikleri kurmak üzere memorandum imzaladı. İki ülke üniversiteleri arasındaki akademik iş birliğini artırma ve sistematize etme amacı taşıyan memorandumlar, 12 Temmuz 2019 tarihinde St. Petersburg’da düzenlenen 5. Türk-Rus Toplumsal Forumu’nda imzalandı.

Boğaziçi Üniversitesi uluslararası ağını genişletmeye devam ediyor. Dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda üniversite ile akademik değişim programları yürütmekte olan Boğaziçi Üniversitesi, Rusya’nın en prestijli üniversiteleri arasında gösterilen ve dünya sıralamalarında da ilk 500 içerisinde yer alan St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Kazan Devlet Üniversitesi, Moskova Devlet Diploması Enstitüsü ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi ile de akademik iş birliği kurmak üzere birer memorandum imzaladı.

12 Temmuz 2019 tarihinde yapılan anlaşmalar,

-Bilimsel konferanslar, seminerler ve sempozyumlara katılım gibi tecrübe ve bilgi paylaşımları için temsilci değişimleri,

-Profesör, akademisyen, yönetici, lisans ve yüksek lisans için öğrenci değişimi,

-Yayın ve materyal değişimi,

-Lisans öğrencileri için ortak diploma ve sertifika imkânı,

-Ortak sempozyum ve konferanslar düzenleme

maddelerini içeriyor. 5 yıl süreyle geçerli olacak anlaşmalar üniversitelerin karşılıklı onayı dâhilinde sonrasında da yenilenebilecek. Bir yılı bulan görüşmeler sonucu imzalanan memorandumlar sonucu karşılıklı akademik değişim programları, bilimsel araştırma, öğrenci değişimi ve ortak sertifika programları düzenlenmesi planlanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan konuyla ilgili olarak Üniversitenin ABD, Avrupa ve Çin’in gelişmiş üniversiteleri ile ikili anlaşmaları bulunduğunu belirterek  “Boğaziçi Üniversitesi olarak bizim dünyada birçok üniversiteyle çok sayıda anlaşmamız olmasına rağmen Rusya’daki üniversitelerle daha az olmuş. Ama son iki yıldır özellikle Rusya’nın başarılı üniversiteleriyle diyalog içindeyiz. Karşılıklı ziyaretlerde bulunduk. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı yakaladık. Özellikle Kazan Federal Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Üniversitesi ve MGİMO ile diyaloğumuzu arttırdık. Bunlarla sınırlı kalmasını da istemiyoruz. Rusya’da çok sayıda başarılı üniversite var. O üniversitelerle de şu anda diyalog aşamasındayız. Arkasından onlarla da anlaşmalarla sonuçlanacak süreçler olmasını arzu ediyoruz.” dedi.

Haber: Oğuz Pançuk, Kurumsal İletişim Ofisi

2 Yorum

 • v for vandetta

  Bu momerandumun Boğaziçi mezunlarının Rusya’da yüksek lisans kabulü almasıyla bir ilgisi var mı? Boğaziçi mezunlarının başvurularının önceliklendirilmesi gibi

  • admin

   Böyle bir öncelik yok. Her üniversite mezunu gibi gerekli belgeleri hazırlayın 24 saat içinde olumlu olumsuz geridönüş yapar danışmanlarımız.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir