Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya çok kültürlü nüfusu, mimari tarihi ve doğal güzellikleri ile birçok kişinin gitmek istediği ülkeler arasında yer almaktadır. Eğitim, turizm ya da ticari ziyaretler amacıyla Rusya’ya gitmek isteyenler öncelikli olarak vize başvurularını yaparak bu süreci başlatmalıdır. Bu süreç belki başta gözünüzü korkutup karmaşık gelebilir fakat adım adım izlemeniz gereken yolu size aktararak, kolay ve eksiksiz tamamlamanıza yardım edeceğiz.

Öncelikle almak istediğiniz vizenin türünü seyahat amacınıza uygun bir şekilde belirlemelisiniz. Turistik, ticari, eğitim ya da çalışma gibi vize türlerinden birini seçmelisiniz. Seçeceğiniz vizelerin kalma izni süreleri, ücretleri ve amaçlarına uygun olarak, istenilen belgelerde de farklılıklar olduğu için kendi amacınıza uygun vizeye başvurmanız gerekmektedir. Vize türünüzü belirledikten sonra vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Vize başvuru formunu bulunduğunuz ildeki Rusya konsolosluğundan ya da Rusya konsolosluğunun internet sitesindeki linkten çıktı olarak alabilirsiniz. Eğer Rusya’ya kısa bir ziyarette bulunacaksanız Rusya’nın 1 Ağustos 2023’ten itibaren yürürlüğe soktuğu e-vize uygulamasından da faydalanabilirsiniz.

E-Vize Nedir? Kimler Kullanabilir?

E-vize sizleri uzun evrak işlerinden kurtararak yaklaşık 4 gün içerisinde vize almanızı sağlayan Rusya’nın elektronik vize uygulamasıdır. Bu uygulama ile ücretsiz bir şekilde vize başvurusu yaparak Rusya’yı ziyaret edebilirsiniz. E-vize bu kadar konforlu bir vize seçeneğiyken hakkında bilmeniz gereken bazı önemli şartları da elbette bulunuyor. E-vize ile sadece Rusya’nın 3 bölgesinden birini -Uzak Doğu Federal Bölgesi; Kaliningrad İli veya St. Petersburg ve Leningrad İli- ziyaret etmek amacıyla kullanabilirsiniz. Gitmek istediğiniz bölge ve gitme izninizin olduğu bölgeleri Rusya başkonsolosluğu sitesinden kontrol ederek alacağınız vizenin seyahat amacınıza uygun olup olmadığından emin olmalısınız.Rusya için vize ücreti

E-vize konusunda önemli olan ikinci husus ise bu elektronik vizenin verildiği günden itibaren 30 gün geçerlilik süresi olması ve Rusya’ya ziyaretinizden itibaren 8 günlük kalma süreniz olduğudur. Bu vizeyi aldıktan sonra 30 gün içerisinde Rusya ziyaretinizi gerçekleştirip giriş ve çıkış günleriniz de dahil olmak üzere 8 gün içerisinde Rusya’dan ayrılmanız gerekmektedir. Ayrıca bu kısa sürede yapacağınız ziyaretin turizm, ticaret-iş, spor, bilimsel, kültürel ya da teknik bağlantılar sebebiyle olması gerekmektedir. Tüm bu şartları sağladıktan sonra e-vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Elektronik vize kaydınızda gereken tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra vize başvuru sonucunuzu 4 gün içerisinde alabilirsiniz. E-vize başvurusu sırasında pasaport taraması ve dijital fotoğraf gibi belge yüklemeleri gerektiği için daha öncesinde muhakkak genel vize başvuru şartlarını okuyarak nelere ihtiyaç duyulabileceğinden emin olun.

Vize Başvurusu Yaparken İhtiyacınız Olan Belgeler

Pasaport seyahatlerinizde önemli bir unsurdur ve Rusya’ya seyahat etmek için en az 6 aylık ve 2 sayfası boş olan bir pasaportunuzun bulunması gerekmektedir. Yeşil ve gri pasaportunuz varsa vize almadan 30 gün seyahat edebilirsiniz. Eğer yoksa seyahat amacınıza göre vize süreniz de değişmektedir. Mesela öğrenciyseniz 90 günlük vize süreniz bulunmaktadır ve bu süreyi şartları sağladığınız taktirde 1 yıla kadar uzatabilirsiniz.

rusya vizesi ne kadarRusya vizesi alabilmek için en önemli şartlardan birisi davetiye alma zorunluluğudur. Resmi bir makamdan gelen onaylanmış bir davetiyeye sahip değilseniz vize başvurunuz maalesef onaylanmaz. Bu şart e-vize alanlar için değil sadece normal vize başvurularında geçerlidir.

2 biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, yabancı uyruklu olanlar için oturum kartı gibi evraklar da her vize başvurusu için gereklidir. Farklı vize türleri için farklı belgeler istenebileceğinden başvuru yapacağınız vize için istenilen belgeleri bilmeniz gerekmektedir. Öğrenci olarak Eğitim vizesi başvurusunda bulunacaksanız sağlık sigortası, HIV virüsü sağlık raporu ve Rusya’ya gidiş dönüş biletinin rezervasyonunun bulunması gerekmektedir. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde toplayarak Rusya vizesi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir