Rusyada Okuma Şartları Güncel

Rusya’da Üniversite Okumak İçin Şartlar

Bu yazımızı Rusya’da üniversite okumak isteyen adaylara tamamen doğru ve en güncel bilgileri paylaşmak için hazırladık. Maalesef konuyla ilgili internette bir çok yanlış ve eksik bilgiler bulunmaktadır bu sebeple bir çok öğrenci ve velilerinin ikilemde kaldığını gözlemliyoruz.

Üniversite sınavı barajı şartıRusyada-eğitim-sıkca-sorulanlar

Rusya üniversitelerine kabul için barajı geçmenize gerek yoktur. En çok internet sitelerinde yer alan yanlış bilgilerin başında barajı geçmenizin gerektiği yazmasıdır. Bu kesinlikle yanlış bilgidir. Rusya üniversitelerinin kendi internet sitelerinde de görebileceğiniz üzere böyle bir koşul istenmemektedir. Rusya üniversitelerinin Türkiye’deki sınav sisteminden, dolayısıyla ÖSYM sınavının varlığından dahi yoktur. Üniversitelerin gerek lisans, gerekse yüksek lisans tüm programlarına kabuller lise-üniversite diplomanız ile yapılmaktadır. Bu yazıdan sonra yine de ikilemde kalan adaylara ve velilere başvuru yapacakları üniversiteye kısa bir mail atıp gerekli belgeleri istemelerini öneriyoruz.

O halde öğrenci başarısı nasıl ölçülüyor sadece diploma puanıyla mı?

Hayır sadece diploma puanı değil, Rusya üniversiteleri lisans – yüksek lisans öncesi 1 sene hazırlık şartıyla tüm adayları kabul etmektedir. Yani hazırlığı başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

rusyada eğitim danışmanlığı hizmetleri

Dil yeterliliğim var ise yine de hazırlık okumak zorunda mıyım?

Dil yeterliliği olan adayların hazırlık eğitimi almasına gerek yoktur. Diploma puanınız uygunsa Gitmek istedikleri üniversitenin hazırlık muaf sınavına girerek direkt olarak 1.ci sınıftan başlayabilirler. Fakat bu sınavda hem yeterlilik  Hazırlık muaf sınav ve mülakatları tarafımızca yapılmaktadır.

2 Yorum

 • Serap Kemali

  Rusya da tıp eğitimi almak istiyorum. Sınavı devam eden 1. Sınıftan başlayabileceğim bir üniversite var mi?

  • admin

   Merhaba, size ulaşabileceğimiz bir iletişim numarası bırakmanız halinde tarafınıza ulaşılıp ilgilendiğiniz konularla ilgili detaylı bilgilendirme sağlayabiliriz.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir