Ruslar Moskova’daki Türk elçiliğinin önüne çiçek bırakıyor

İstanbul’daki terör saldırısının ardında bugün Moskova’daki Türk Büyükelçiliği binasının önüne Moskovalılar çiçek bırakmaya başladı.

Öğlen saatlerinde 3-4 buket çiçek bırakılarak başlayan saygı gösterisi sürüyor. Rus devlet TV kanalları da haberi geniş şekilde verdi. Bu arada ellerinde Türkçe ve Rusça “Türkiye’ye başsağlığı diliyoruz” yazılı pankartlarla bazı Rus vatandaşları da saygı gösterisinde bulundu. Bir grup genç, öğrenci, Moskovalı yurttaş, teröre karşı dayanışma için Türk büyükelçiliği önünde toplandı.

Acılar, herkesi birleştirdi…

Putin’den yeni talimat: Türkiye ile ilişkileri normalleştiriyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet üyeleri ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde talimat verdi.

Toplantının başlangıcında konuşan Rus lider, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bize gönderdiği mektubun ardından Türk ortaklarımızla ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde karar verdik.” dedi.

Putin, Başbakan Dmitri Medvedev’i ticari ve ekonomik ilişkilerin normalleşmesi ile ilgili sürecin tamamlanması, hukuki ve diğer düzenlemelerin yapılması konusunda görevlendirdi.

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özür dilemesini içeren bir mesajı Putin’e ilettiğini duyurmuştu. Bugün de iki lider bir telefon görüşmesi yaparak ikili ilişkilerin normalleşmesi konusunda mutabakata vardı.


Rusya, Türkiye turlarının yeniden başlaması için tarih verdi!

Rusya Turizm Sektörü Birliği sözcüsü İrina Tyurina, Türkiye’ye uygulanan turizm yaptırımının kaldırılması durumunda, şu ana kadar Türkiye’deki otellerde turistlerle ilgili bir kazanın yaşanmamasından dolayı tur sevkiyatının çok hızlı bir şekilde yeniden başlatılabileceğini söyledi.

Rus Interfax haber ajansına Türkiye turlarının başlama ihtimalini değerlendiren Tyurina, “Uçak taşıma kapasitesi mevcut, otellerle anlaşmalar çok hızlı imzalanabilir, tur şirketleri Kazakistan, Ukrayna, Belarus ve Gürcistan gibi ülkelerden turist ağırladıkları için şu anda zaten çalışmaya devam ediyor. İlk uçuşlar bir hafta içinde başlatılabilir, charter uçuşları da en fazla bir ay içerisinde tam kapasite çalışabilir. Ne kadar uçuşa ihtiyaç olacağı, ne kadar boş uçak olacağına bağlı, hesaplamak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Tyurina, havayolu şirketlerinin Rusya Sivil Havacılık Kurumu’ndan (Rosaviatsiya) çabuk bir şekilde izin almasının önemli olduğunu belirtti. Türkiye tatil turu paketlerinin hazırlanmasında bir sorun yaşanmayacağını ifade eden Tyurina, daha önce Türkiye turu satışı yapan turizm firmalarının hızlı bir şekilde tur satışına tekrar başlayabileceğini söyledi.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir