Rusya Üniversiteleri – Neden Rusya’da Eğitim?

Neden Rusya’da Eğitim?

Şüphesiz ki Rusça bugün dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında olmakla birlikte aynı zamanda insanların en çok tercih ettiği dil haline gelmiştir. Rusya Federasyonu içerisinde Rusya’da üniversite eğitimi alan, Rusya’da yüksek lisans yapan öğrencilerin sayısı her geçen yıl dahada artmaktadır. Bu durumu etkileyen başlıca sebeplere bakacak olursak kuşkusuz özellikle son yıllarda Rusya‘nın ekonomik, sosyal ve kültürel yapısının hızla ilerlediğini
göreceğiz.

Öğrenciler geçmişten bugüne her zaman geleceğini görebilen, güçlü ve kendinden emin ülkelerde eğitim almak istemişlerdir. Rusya özellikle son yıllarda dış politikada, ekonomide, iç ve dış ticarette göstermiş olduğu hızlı ilerleyişi ve kendinden emin duruşuyla bir çok ülkeden güven oyu almıştır.

Rusya’da eğitim alabilmek diğer ülkelere göre daha ekonomiktir. bu sebeple aileler ve öğrenciler tarafından yurt dışı eğitimde Rusya maliyet açısından bir numaralı tercih haline gelmiştir.

Rusya’da öğrenci çalışabilir mi?

Rusya devleti yurt dışından gelen yabancı öğrenciler için müjdeyi verdi. 2014 Ocak ayı itibariyle yürürlüğe giren kanuna göre Rusya’da öğrenci vizeleri ile bulunan yabancı öğrenciler artık Rusya’da resmi olarak çalışabilir.

Rusya’da Eğitim Ücretleri

Rusya’da eğitim ücretleri uygundur. Rusya’da yıllık ortalama 2500$ vererek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Rusya’da yaşam maliyetleri

Rusya’da yaşam maliyetleri diğer bir çok alternatif ülkeye göre uygundur. Rusya’da okuyan bir öğrencinin ortalama aylık masrafı 250$-500$ arasındadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir