Rusya’da Burslu Okumak

Rusyada eğitim bursuRusya üniversitelerine burslu girebilmek için adayların önünde 2 seçenek vardır. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen burslar. Konuyla ilgili öğrencilerimizi il-ilçe milli Eğitim müdürlüklerine yönlendirebiliriz. İkincisi ise Rusya Federasyonunun vermiş olduğu burslar. Her yıl şubat ayının son haftasına kadar başvurular internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Mart ayında ise Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezi tarafınca bir mülakat tarihi oluşturularak Türk öğrencilere mülakatlar sonucu burs verilmektedir.

Adaylar Rusya milli Eğitim bakanlığından gelen heyetin önünde yüz yüze mülakata girmek zorundadır. Burs alabilmek için en büyük kriterler sırasıyla şu şekildedir. Adayların diploma ve transkript puanları, hangi lise – üniversiteden mezun oldukları, Bunun dışında adayların azda olsa Rusça bilmeleri ve bir Rus vatandaşı ile kan bağlarının olup olmaması da mülakatlarda kriterler arasındadır.

Örnek vermek gerekirse, bu yıl son başvuru tarihi 26 şubattı. Başvuru yapan adaylara Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezinde 20 Mart tarihinde mülakatlar yapıldı. Mülakatlar sonucunda yaklaşık 100 Türk adaylardan 55 ine 2018-2019 eğitim yılı için burs verilmiştir.

Rusya’da Burslu Okumak İçin Ne Yapılmalı?

Rusya önde gelen üniversitelerinde Burslu eğitim almak için Rusya Federasyonu Türk Vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden Rusya yurttaşlarına başvurularının başladığını duyurmaktadır.

Kimler katılabilir?

 1. 2017 yılından önce eğitimi tamamlayan veya 2018 yılında mezun olacakların yanı sıra eğitimlerine devam etmek isteyen yüksek okul ve lise mezunları.
 2. Lisans diploması sahipleri veya 2018 yılında Lisans diploması alacak olanların yanı sıra eğitimi Yüksek Lisans programında devam etmek isteyenler.
 3. Yüksek Lisans diploması sahipleri veya 2018 yılında Yüksek Lisans diploması alacak olanların yanı sıra eğitimi Doktora programında devam etmek isteyenler.

Eğitim nerede alınır?

Rusya önde gelen üniversitelerinde Lisans, Yüksek lisans, Doktora proglamlarında herhangi bir bölümde Rus dilinde eğitim alma imkanı sağlanmaktadır.

Katılımcıların mülakatını kimler yapar?

Adayların mülakatı iki aşamada gerçekleştirilecektir. Mülakatın Birinci aşaması Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliği (bundan sonra «Temsilcilik») ve Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yapılacaktır. İkinci aşama, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Rusya üniversiteleri tarafından Rusya’da uzaktan yürütülmektedir.

Seçim kriterleri

Akademik performans; seçilen alanında deneyim, nitelik, mesleki beceri ve başarı; bölgesel, ulusal ve uluslararası olimpiyatlara ve yarışmalara katılım; kamu ve sosyal aktiflik; yabancı dil bilgisi, başta Rusça olmak üzere

Katılım prosedürü

1. 26 Şubat 2018 tarihine kadar https://russia.study/ web-sitesinde kayıt olmak ve orada bulunan elektronik anketinin tüm alanları doldurmak gerekmektedir. Yüklenmesi gereken belgeler aşağıda belirtilmektedir:

А. Pasaportunuzun veya kimliğinizin fotokopisi;

B. Not durum belgesinin transkripti: Lise öğrencileri için – 9-12 sınıfları boyunca, Üniversite öğrencileri için – tüm eğitim yılları boyunca. Üniversite mezunları için – diploma fotokopisi ve transkripti.

C. Anketin ilk sayfasına bir fotoğraf ekleyin.

Tüm evraklar sadece taranmış PDF formatında kabul edilmektedir.

Başvuruyu tamamlamak için “Отправить заявление на бесплатное обучение по квоте” veya “Apply for free education with scholarship” yeşil butona basmanız gerekir.

2. 26 Şubat 2018 tarihinden sonra başvuruyu tamamlayan adaylar ve belgeleri kontrol edilecektir.

3. Mart ayında Ankara Rusya Bilim ve Kültür Merkezinde adaylar ile Mülakat yapılacaktır. Kesin tarih, saat ve yer web-sitesinde https://russia.study/ kayıt sırasında adaylar tarafından belirtilen e-posta ile bildirilecektir. Mülakata katılmak şarttır!

4. Mülakat sonuçları açıklandıktan sonra aşağıda belirtilen taranmış belgeleri https://russia.study/ web-sitesinde Kişisel sayfasına yüklemeleri gerekmektedir:

А. Pasaport.

Pasaportun geçerliliği Eylül 2018’den en az 18 ay olmalıdır!

B. Not Dökümü (Transkripti) veya üniversite diploması.

Dosyalama sırasında diplomanız henüz tanzim edilmemiş ise, alınmasından sonra Rusça’ya çevirilmiş, noter tasdikli ve apostil kaşeli olması gerekmektedir!

C. Yurtdışında eğitim almak kontrendikasyonların olmadığını gösteren Sağlık raporu.

D. HIV ve AİDS virüsü taşımadığını gösteren Sağlık raporu.

A-D paragraflarda belirtilen tüm belgeleri Rusçaya çevrilmiş ve noter tasdikli olmalıdır.

Rusçaya çevrilmiş ve noter tasdikli taranmış belgeleri de Kişisel sayfaya yüklenmeleri gerekmektedir.

E. Doktora programına adaylar Rusça veya İngilizce olası araştırma konuları ile ilgili araştırma makalesi hazırlamakta yükümlüdürler.

Sadece taranmış PDF formatında belgeler kabul edilmektedir!

5. Seçilen adayların elektronik dosyaları Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliği tarafından Rusya üniversiteleri ile birlikte son kararı verecek olan Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığına gönderilecektir. Karar genellikle Haziran ayına kadar verilmektedir.

6. Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı kararını verdikten sonra, seçilen adaylara elektronik mail olarak öğrenci vizesi için bir davetiye gönderilecektir.

7. Seçilen adaylar Rusya Federasyonu konsolosluklarından birinde (Ankara’da, İstanbul’da, Antalya’da, Trabzon’da bulunmaktadır) öğrenci vizesi başvuru yapması ve üniversiteler tarafından belirtilen tarihte Rusya’ya gelişlerini planlanması gerekmektedir.

Mali şartlar

Burs kapsamında aşağıdaki harcamalar karşılanmaktadır:

1. Eğitim programı boyunca ücretsiz eğitim. Seçilmiş adaylar Rusça bilmiyor ise bir yıl boyunca ücretsiz hazırlık bölümünde Rusça eğitimi almaya hak kazanacaktır.

2. En az 1.400 ruble tutarında aylık burs. Ayrıca her üniversitede yüksek akademik performans için artan burs imkanı bulunmaktadır.

3. Yurtta ücretli yer verilecektir. Ücretler her üniversiteye göre değişmektedir.

Ulaşım giderleri, vize onayı, sağlık sigortası gibi geri kalan diğer harcamalar aday tarafından karşılanacaktır!

İletişim:

Detaylı bilgi almak için Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği  ile irtibata geçebilirsiniz.

Telefon: +90 312 442 02 18

E-mail: turkey@rs.gov.ru

 

23 Yorum

 • Emre

  hocam bu türkiyenin vermiş oldugu burs kyk bursu mu yoksa farklı bir burs mudur acaba

  • admin

   Türkiye’nin vermiş olduğu burslar hakkında en net bilgiyi il-ilçe milli eğitimden alabilirsiniz.

 • mert akça

  Mülakat örnekleri varmı bilgi veririmisiniz.

  • admin

   Mülakatın örneği olmaz herkese farklı sorular sorabilir sözlü sohbet şeklinde geçmektedir herhangi bir yazılı sınav olmuyorsunuz.

 • uğur mert

  Hocam mülakatlar tamamen Türkçe yapılıyor değil mi? Ayrıca İngilizce biliyorum ve şuanda ekonomi(lisans) bölümü 1. sınıfa yeni geçtim. Rusya’da bu bölümü burslu bir şekilde İngilizce olarak almam mümkün mü?

  Saygılar…

  • admin

   Merhabalar, İngilizce programlara genelde burs vermiyor Rusya bilim kültür merkezi fakat yinede deneyin.

 • Süheyla Abanoz

  İyi günler hocam ben Russian Culture programında ingilizce master yapıp aynı zamanda Rusçamı da geliştirmek istiyorum, sonrasında Türk-Rus edebiyatı karşılaştırmalı çalışmak için, İngilizce, Türk Edebiyatı bölümünden mezunuyum, acaba burs alma olanağım nedir? Başlangıç seviyesinde de Rusça bilmekteyim.

  • admin

   Rusça bilmeniz Rusya’daki burslar için önemli bir artıdır özellikle karar merci olan heyetle bire bir Rusça iletişime geçme aşamasında. Burs için en önemli kriter diploma puanınızdır. Rusya bilim kültür merkeziyle iletişime geçiniz.

 • GİZEM DURAN

  Merhaba,
  2020 2021 yılı burs başvuruları ne zaman başlar acaba bilginiz var mıdır ?

  • admin

   Aralık ayı itibaren takipte kalın.

 • İrem yağlı

  Acaba mülakat dışında bir sınav oluyor mu (olmuyorsa öğrenciler iyi üniversitelere neye göre yerleşiyor?)

 • Ensar dursun

  Mulakatlar rusca mi turkce mi oluyo

  • admin

   Türkçe oluyor. Rusça biliyorsanız Rus heyetlen bire bir tercümansız iletişim kurabilirsiniz.

 • Merve Güneş

  Hocam merhaba ben lise öğrencisiyim . Ben mülakata katılabilir miyim? Katılırsam ne gibi niteliklere sahip olmak gerekir? Diploma notu mu önemli bir rol oynar ?

 • YAŞAR İRGİN

  Yüksek lisans için, lisans diploması azami kaç olması gerekir ortalama bir değer verir misin?

  • admin

   Lisans için en düşük 80 ve üzeri Yüksek lisans için 4 lü sistemde 3 ve üzeri gerekmektedir. Bu veriler burs alan öğrencilerimizden aldığımız örneklere göredir. Herhangi bir resmi değer değildir.

 • Harun Tokşen

  Merhabalar hocam, şuan lise son sınıf öğrencisiyim. Ben mülakatlara ne zaman katılabilirim veya burs olayları nasıl oluyor? Mülakatlar 2021-2022 yılı için ne zaman olucak acaba?

  • admin

   Mülakatlar yılbaşı sonrası açılacaktır. Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezi tarafından mülakatlar gerçekleştirilmektedir.

 • sefa kıroğlu

  hocam peki bu eğitimler kaç sene sürebilir?

  • admin

   Hazırlık 1 sene, bunun dışında lisans 4, yüksek lisans 2 yıl.

 • Murat ak

  Ne zaman burs başvurusu açılacak acaba.

 • irem atalay

  lise diploma notum 78. iyi seviyede rusça biliyorum. rusyada tıp okuyabilmek için burs alabilir miyim?

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir