Rusya’da İnternet Mağazaları ve E-Ticaret

Rusya’da E-Ticaret

Tüm dünya da olduğu gibi Rusya Federasyonu E-Ticaret pazarı hızlı adımlar ile yükselişini sürdürmektedir. Son 5 senedir internet mağazaları Rusyada %85 oranında yıllık artış hızı ile göz kamaştırmakta,her sektörde olduğu üzere bu alanda da yatırımcılarımız internet üzerinden satış yapmak için kendi ürünlerine ait sektörlerde internet satış mağazaları ile vitrine çıkmaktadırlar.

Rusyada E-Ticaret olarak faaliyet gösteren firmalarımızın , internet mağazalarını ve web sayfalarını Rusya kanunlarına uygun hale getirmeleri zorunlu olamakla beraber ,aktarmaya çalışacağımız bilgiler yatırımcılarımızın kanunlar çerçevesinde internet mağazalarında hangi konulara dikkat etmeleri gerektiğini bilmeleri açısından da  önem arz etmektedir;

İnternet mağazaları konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar 

1-İnternet ortamında yapılan satışlarda ürün teslimatı kuriyer hizmeti veya posta servisi kullanılarak gerçekleştirilmektedir.Bu bağlamda Rusya tüketiciyi koruma kanunları ,Haksız rekabeti önleme yasası ,kara para ile mücadele ve Rusya reklam kanunları devreye girmektedir.

2- İnternet mağazası tüketiciye sattığı ürünler hakkında tüm görsel bilgileri internet sayfasında belirtmek zorundadır.

3- Ürünün yapıldığı madde ve oranları belirtilmelidir,örnek vermek gerekir ise;satılan ürün çorap ise ,%70 pamuk,%30 sentetik gibi üretimde kullanılanmadde miktarları belirtilmelidir.

4-  İnternet mağazasının sahibi olan ticari kişiliğin vergi bilgileri mutlaka sayfada belirtilmelidir; adresi,vergi numarası,telefon numarası vs.

5- İnternet sayfasında satışa sunulan ürünlerin üretim yerleri mutlaka belirtilmelidir.Üretici firmanın tam ismi yine ürün bilgilerinde yer almalıdır.

6-  İnternet sayfasında satışa sunulan tüm ürünlerin fiyat bilgileri bulunmalıdır.

7- Ürünlerin teslim şekli,süresi ve teslimata ilişkin ilave giderler belirtilmelidir.

8- Sayfa da satışa sunulan ürünlerin , son kullanma tarihi,ürünün kullanım ortalama ömrü,garanti süreleri belirtilmelidir.

9- Ürünlerin iade süre ve koşulları sayfada belirtilmelidir.Eğer bu bilgi internet sayfasında veya ürün tesliminde belgeli olarak bildirilmiyor ise, kanun geri iade süresini üç ay olarak kabul eder.

10- Ödeme koşulları ve şekilleri sayfada mutlaka belirtilmelidir.

11- İnternet sayfanız tamamen Rusya reklam kanununa uygun olmalıdır.

12- Bir çok internet sayfasında tüketicinin ürünü satın alabilmesi için sayfaya kayıt yapması istenmekte ve kayıt esnasında şahsi bilgiler  sorulmaktadır. İsim-soyadı, teslimat adresi, ev adresi, telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, vs.

Bu bilgilerin ileride nasıl korunacağı ve kullanılacağı tüketiciye bildirilmelidir.

Yukarıda ki kısaca bahsi geçen genel mevzuat ve kanunlara uygun olmayan internet mağazalarının sahipleri hakkında parasal ve yetkilileri hakkında parasal veya hürriyet bağlayıcı cezalar gündeme gelebilmektedir.

Yazar  Ender KARATAŞ

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir