Rusya’da Okumak İçin 10 Neden

Rusyada Üniversite Okumak için 10 Neden

  1. Rusya dünyanın bilim ve teknoloji alanında en güçlü akademik altyapıya sahip ülkelerinden biridir. Bu özelliği ile ABD ile her zaman rekabet edebilmiştir.
  2. Rusya’da üniversiteler devlet tarafından finanse edilir ve çok ekonomiktir. Yıllık 1500$-4000$ civarında ödeyerek istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz.
  3. Rusya’da üniversiteler çok güçlü akademik kadrolara sahiptir. Rusya, öğrenci başına düşen profesör sayısının dünyada en yüksek olduğu ülkelerden biridir.
  4. Rusya’da yaşam maliyetleri Türkiye ile aynıdır. Konaklama ve yaşam masraflarınız için aylık 300$ size yeterli olacaktır.
  5. Rusya üniversiteleri Bologna anlaşması gereği Avrupa ve Türkiye’de tanınmaktadır. YÖK denkliği alabilirsiniz.
  6. Rusya’da eğitim alarak hem istediğiniz bölümde okuyacak hem de Türkiye’de çok önemli bir ticari dil olan Rusça’yı öğrenmiş olacaksınız.
  7. Rusya’da eğitim almak için sadece YGS sınavından barajı geçmeniz yeterlidir. Herhangi bir üniversite kazanmanız ya da yerleştirilmeniz istenmez.
  8. Rusya ile yapılan anlaşmalar sonucunda öğrencilere önemli vize kolaylıkları sağlanmaktadır.
  9. Rusya’da dünyanın birçok ülkesinden yüz binlerce yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Bu uluslararası ortam size birçok kişisel gelişim avantajı sağlıyor.
  10. Rusya özellikle spor alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Üniversiteler sporculara önemli imkanlar sağlamaktadır.

Rusya’nın hangi şehiri ekonomik açıdan daha avantajlı?

Rusya size birçok şehirde üniversite imkanı sunuyor. Konaklama ve yaşam giderleri Moskova ve St Petersburg gibi gelişmiş şehirlerde %50-100 arası artabilir Bu nedenle Moskova ve St petersburg harici diğer şehirlerde eğitim ve yaşam koşulları daha tercih edilir bir hal alıyor.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir