Türk Öğrenciler İçin Rusya’da Öğrenci Bursları 2018-2019

Rusya önde gelen üniversitelerinde Burslu eğitim almak için Rusya Federasyonu Türk Vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden Rusya yurttaşlarına başvurularının başladığını duyurmaktadır.Rusyada eğitim bursu

Kimler katılabilir?

 1. 2017 yılından önce eğitimi tamamlayan veya 2018 yılında mezun olacakların yanı sıra eğitimlerine devam etmek isteyen yüksek okul ve lise mezunları.
 2. Lisans diploması sahipleri veya 2018 yılında Lisans diploması alacak olanların yanı sıra eğitimi Yüksek Lisans programında devam etmek isteyenler.
 3. Yüksek Lisans diploması sahipleri veya 2018 yılında Yüksek Lisans diploması alacak olanların yanı sıra eğitimi Doktora programında devam etmek isteyenler.

Eğitim nerede alınır?

Rusya önde gelen üniversitelerinde Lisans, Yüksek lisans, Doktora proglamlarında herhangi bir bölümde Rus dilinde eğitim alma imkanı sağlanmaktadır.

Katılımcıların mülakatını kimler yapar?

Adayların mülakatı iki aşamada gerçekleştirilecektir. Mülakatın Birinci aşaması Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliği (bundan sonra «Temsilcilik») ve Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yapılacaktır. İkinci aşama, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Rusya üniversiteleri tarafından Rusya’da uzaktan yürütülmektedir.

Seçim kriterleri

Akademik performans; seçilen alanında deneyim, nitelik, mesleki beceri ve başarı; bölgesel, ulusal ve uluslararası olimpiyatlara ve yarışmalara katılım; kamu ve sosyal aktiflik; yabancı dil bilgisi, başta Rusça olmak üzere

Katılım prosedürü

1. 26 Şubat 2018 tarihine kadar https://russia.study/ web-sitesinde kayıt olmak ve orada bulunan elektronik anketinin tüm alanları doldurmak gerekmektedir. Yüklenmesi gereken belgeler aşağıda belirtilmektedir:

А. Pasaportunuzun veya kimliğinizin fotokopisi;

B. Not durum belgesinin transkripti: Lise öğrencileri için – 9-12 sınıfları boyunca, Üniversite öğrencileri için – tüm eğitim yılları boyunca. Üniversite mezunları için – diploma fotokopisi ve transkripti.

C. Anketin ilk sayfasına bir fotoğraf ekleyin.

Tüm evraklar sadece taranmış PDF formatında kabul edilmektedir.

Başvuruyu tamamlamak için “Отправить заявление на бесплатное обучение по квоте” veya “Apply for free education with scholarship” yeşil butona basmanız gerekir.

2. 26 Şubat 2018 tarihinden sonra başvuruyu tamamlayan adaylar ve belgeleri kontrol edilecektir.

3. Mart ayında Ankara Rusya Bilim ve Kültür Merkezinde adaylar ile Mülakat yapılacaktır. Kesin tarih, saat ve yer web-sitesinde https://russia.study/ kayıt sırasında adaylar tarafından belirtilen e-posta ile bildirilecektir. Mülakata katılmak şarttır!

4. Mülakat sonuçları açıklandıktan sonra aşağıda belirtilen taranmış belgeleri https://russia.study/ web-sitesinde Kişisel sayfasına yüklemeleri gerekmektedir:

А. Pasaport.

Pasaportun geçerliliği Eylül 2018’den en az 18 ay olmalıdır!

B. Not Dökümü (Transkripti) veya üniversite diploması.

Dosyalama sırasında diplomanız henüz tanzim edilmemiş ise, alınmasından sonra Rusça’ya çevirilmiş, noter tasdikli ve apostil kaşeli olması gerekmektedir!

C. Yurtdışında eğitim almak kontrendikasyonların olmadığını gösteren Sağlık raporu.

D. HIV ve AİDS virüsü taşımadığını gösteren Sağlık raporu.

A-D paragraflarda belirtilen tüm belgeleri Rusçaya çevrilmiş ve noter tasdikli olmalıdır.

Rusçaya çevrilmiş ve noter tasdikli taranmış belgeleri de Kişisel sayfaya yüklenmeleri gerekmektedir.

E. Doktora programına adaylar Rusça veya İngilizce olası araştırma konuları ile ilgili araştırma makalesi hazırlamakta yükümlüdürler.

Sadece taranmış PDF formatında belgeler kabul edilmektedir!

5. Seçilen adayların elektronik dosyaları Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliği tarafından Rusya üniversiteler ile birlikte son kararı verecek olan Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığına gönderilecektir. Karar genellikle Haziran ayına kadar verilmektedir.

6. Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı kararını verdikten sonra, seçilen adaylara elektronik mail olarak öğrenci vizesi için bir davetiye gönderilecektir.

7. Seçilen adaylar Rusya Federasyonu konsolosluklarından birinde (Ankara’da, İstanbul’da, Antalya’da, Trabzon’da bulunmaktadır) öğrenci vizesi başvuru yapması ve üniversiteler tarafından belirtilen tarihte Rusya’ya gelişlerini planlanması gerekmektedir.

Mali şartlar

Burs kapsamında aşağıdaki harcamalar karşılanmaktadır:

1. Eğitim programı boyunca ücretsiz eğitim. Seçilmiş adaylar Rusça bilmiyor ise bir yıl boyunca ücretsiz hazırlık bölümünde Rusça eğitimi almaya hak kazanacaktır.

2. En az 1.400 ruble tutarında aylık burs. Ayrıca her üniversitede yüksek akademik performans için artan burs imkanı bulunmaktadır.

3. Yurtta ücretli yer verilecektir. Ücretler her üniversiteye göre değişmektedir.

Ulaşım giderleri, vize onayı, sağlık sigortası gibi geri kalan diğer harcamalar aday tarafından karşılanacaktır!

İletişim:

Detaylı bilgi almak için Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği  ile irtibata geçebilirsiniz.

Telefon: +90 312 442 02 18

E-mail: turkey@rs.gov.ru

24 Yorum

 • Alper derya

  Yüksek lisans bilgisayarmuhendisliginden sonra varmi ve ruscayi hic bilmiyorum.ucret ne olur tahminen toplamda

  • admin

   Yüksek lisans bilgisayar mühendisliği ile alakalı bir çok alternatif var. Anasayfada bulunan bilgi talep formu doldurmanız durumunda sizinle iletişime geçip, daha detaylı bilgi verebiliriz.

 • Sansar Salvo

  Ben açık öğretim lisesinden mevzun olacağim mevzun olmama az kaldı ders notlarım pek yüksek değil yaşım 18 acaba bana rusyada st petersburg üniverstesinde burslu yazılım mühendisliği okumak için şans verirlermi ( notlarım pek yüksek değil ama ) ? bilgilendirirmisiniz

  • admin

   Açık öğretim lisesi öğrencilerinin şansı diğer öğrencilere göre düşüktür ama deneyebilirsiniz sonuçta bir kaybınız yok.

 • Emre

  hocam bu bursu almak için neleri yapmak şansımızı artırır acaba ben lisans mezunu oluyoru bu sene rusyada yeniden lisans egitimi almak istiyorum ama kaç kişi başvuruup kaç kişi alıyor bu bursu acaba

  • admin

   Rusya Federasyonu açıklıyor her yıl ne kadar öğrenciye burs verileceğini, 2018-2019 eğitim yılı için bu sayı 55 idi. Önümüzdeki yıl ne kadar olacağı yılbaşından sonra netleşecektir. Diploma puanınız, azda olsa Rusça bilmeniz önemlidir.

 • Suleiman the Magnificent

  Slmlar y.lisans için başvurmak istiyorum. temel seviiye Rusca sertifikam var sansım nedir?

  • admin

   Rusça bilmeniz şüphesiz önemli rol oynayacaktır. Bunun yanı sıra hangi üniversiteyi bitirdiğiniz ve diploma derecenizin önemi büyüktür.

 • Onurcan Acar

  Ne olur yardım edin ya apply for free education değilde pay li olana bastım geride çekemiyorum ne yapıcam?

  • admin

   Yeni üyelik oluşturabilirsiniz.

 • Murat kirli

  Meslek lisesi mezunları gorebiliyormu bi sınava

  • admin

   Mülakatlara girebilir tabiki

 • Ogün Dadaş

  Burs başvurusu için pasaport zorunlu mudur?
  Notlarım çok da iyi değil ama biraz Rusça bilgim var. Etkisi olur mu?

  • admin

   Pasaport zorunlu değildir. Diploma puanınızın en azından 75 üzeri olması gerekmektedir. Azda olsa Rusça bilmeniz mülakatı yapacak olan Rus heyet karşısında size çok büyük fayda sağlayacaktır.

 • leyla küçükali

  bursluluk başvuruları bu yıl erken oldu .
  hazırlık okumak isteyen lise son öğrencilerinin şansı nedir.
  orada hazırlık okurken lisans için başvursak olur mu.

  • admin

   Rusya’ya hazırlığa başlayabilir önümüzdeki sene verilecek Burs mülakatlarına katılabilirsiniz.

 • emir taylan

  ben tm öğrencisiyim mf olarak tercih yapmamda sıkıntı olur mu

  • admin

   Yapabilirsiniz.

 • Elbruz

  diploma notum 85 ama ben lisans icin mulakati gecemedim diyelim seneye göz ardı edilir miyim birdaha mulakatlara katilabilir miyim? ayrıca başvurular ne zaman olucak?

  • admin

   Mülakat tarihleri belli değil Rusya bilim kültür merkezini arayarak mülakat tarihleriyle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Geçemezseniz tekrar katılabiliyorsunuz.

 • YULIA TOPOEVA

  İyi günler. Rusya vatandaşıyım ancak ilkokulu, ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi Türkiye’de okudum, 14 yıldır Türkiye’de ikamet ediyorum. Yüksek lisans için Rusya burslarına başvurmam mümkün mü?

  • admin

   Rusya bilim kültür merkezinin Burslarını takip edin. Kendileriyle iletişime geçip detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 • melike

  merhaba ben çocuk gelişimi önlisans öğrencisiyim, başvuru yaparken yine de lise notlarıma bakarlar mı ? lisede de çocuk gelişimi okudum ve rusyada okul öncesi öğretmenliği okumak istiyorum. bu bana avantaj sağlar mı? rusça ve ingilizce az düzeyde biliyorum sertifikam var.

  • admin

   Az düzeyde Rusça bilmenizin büyük avantaj sağlar. Zira Rus heyet karar veriyor. Bunun dışında ön lisans öğrenciside olsanız lise notlarınıza bakılır. özellikle diploma puanınız önemlidir.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir