Türkiye ve Rusya Üniversiteleri Rektörleri Bir Araya Geldi

Türkiye ve Rusya üniversiteleri ‘Rektörler Çalıştay’ında yükseköğretim alanında işbirliğini değerlendirdi. Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, “Türkiye ve Rusya olarak birçok alanda işbirliğimiz mevcut ve önemli hedeflerimiz var. İşbirliğinin geliştirilmesinde en büyük potansiyele sahip alan eğitim ve bilim” dedi.

Rusya ve Türkiye Rektörleri

Rektörler Çalıştayı, Türkiye ve Rusya arasında ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapan Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun 10 çalışma komitesinden biri olan Eğitim ve Bilim Komitesi tarafından düzenlendi.

Çalıştayda, Ankara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörleri ve Üst Düzey Yöneticileri ile YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er hazır bulundu. Çalıştaya, Rusya’dan da 9 üniversitenin rektör ve yöneticisi katıldı.

Türk-Rus Toplumsal Forumu Eğitim ve Bilim Komitesi Başkanı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in açılış konuşmasıyla başlayan çalıştay üç oturum olarak gerçekleşti.

Türk-Rus Toplumsal Forumu Eğitim ve Bilim Komitesi Başkanı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in açılış konuşmasıyla başlayan çalıştay üç oturum olarak gerçekleşti.

Çalıştayda, Türkiye ve Rusya arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi, ortak öğretim programlarının oluşturulması, diploma denkliği, ortak araştırma projeleri, ortak kültü, sanat ve spor faaliyetleri, Türkçe ve Rusçanın kültür ve felsefe eğitimi, mesleki eğitim, teknoloji sahasındaki işbirliği, tarım, tıp, denizcilik, havza ve bölgesel bazlı çalışmalar, arşivlerden gereği gibi istifade edilebilmesi, yaz ve kış okulları, eğitim alanında ortak yayınların artırılması, ortak üniversite kurulması, medya alanındaki eğitim ve işbirliği gibi pek çok konu ele alındı.
Kaynak RTİB

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir