Rusya Federasyonu Bursları 2020-2021 Eğitim Yılı

Rusya Federasyonunda Burslu eğitim almak için Türk Vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden Rusya yurttaşları için 10 ocak 2020 tarihinden itibaren başvuru platformu erişime açılıyor. Bilgi sistemine erişim https://edu.rs.gov.ru/ linkinden yapılabilir.

Başvurular 23 Ocak 2020 tarihinden itibaren kabul edilecektir. Önceden oluşturan başvurular dikkate alınmayacaktır, şu an itibariyle siteyi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Başvuruyu oluşturama talimatları FAQ bölümünde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Burs başvuru tarihi açıklandı, şimdi ne yapmalıyım?

Burs Rusya Federasyonu hükümeti tarafından verilmektedir ve 1.etap (danışmanlık, mülakat ve seçme süreci) sorumluluğu tek bir kuruma verilmiştir, Türkiye de – Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği. BAŞKA YETKİLİ OLAMAZ! Kendini o şekilde tanıtıyorlar ise bilin ki sonunda bir ücret sizden talep edilir. Burs başvurusu tamamen ücretsizdir.
Yapmanız gereken:
https://edu.rs.gov.ru/ sayfasını inceleyiniz. Programlar bölümünde arama motorunda eğitim programını ve üniversite seçiniz. Aynı şehirde 2, toplam 6 üniversite tercih edebilirsiniz. Bütün bilgiler tam ve eksiksiz olmalıdır. İstenilen evrakları doğru bir şekilde ekleyerek anketi kaydediniz. Her anket numaralandırılacak (Öğrenci numarası). Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği Resmi web sayfamızda www.tur.rs.gov.ru mülakat tarihini takip ediniz. Mülakat 3 ile 5 gün içerisinde olacak. Sizin Öğrenci numaranız hangi gün yazıldı ise o gün Ankara, Çankaya, Hilal Mahallesi, Rabindranath Tagore Cd, no 68 gelmelisiniz. Mülakat zorunlu, gelmeyen Öğrencinin dosyaları dikkate alınmayacaktır.
Sözlü mülakat komisyon üyeleri tarafından yürütülmektedir.
Genel kriterler:
Not ortalaması;
Yabancı dil (Rusça tercihen) bilgisi ve dil yatkınlığı;
Rusya da eğitim almak isteme sebebi ve eğitim sonunda gelecek planları;
Başarı belge ve sertifikaları.
Komisyon üyelerinin olası sorularına tatmin edici cevaplar
Mülakat sonunda Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği resmi web sayfamızda aday listesi açıklanarak tamamlanır.
Adaylar anketteki gerekli dosyayı tamamlayarak Temsilcilik yetkilileri tarafından kazanan aday protokolü eklenerek dosya Rusya Milli Eğitim Bakanlığına gönderilir. Böylece 1.etap biter.

Burslu eğitim ve kapsamı

Rusya Hükümeti yıllık olarak ülkenin yüksek öğretim kurumlarında yabancılara eğitim vermek için garantili sayıda (devlet bursu) tahsis etmektedir (2019’da 15.000 yer tahsis edilmiştir).
Burs içerikleri: Seçilen program süresi boyunca ücretsiz eğitim;
Rusça bilmeyen öğrenciler için ilk sene ücretsiz hazırlık sınıfı imkanı. Aylık burs (adayın başarısına bakılmaksızın tüm eğitim süresi boyunca (1.sınıtan itibaren verilir). 2019 yılında, aylık 1.484 ruble (yaklaşık 22$) tutarındaydı, Yurt odaları (üniversitede müsaitliğe bağlı olarak) 1-4 kişiliktir.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Yabancı uyruklu öğrencilere (yüksek öğrenimli), ek mesleki eğitim programları kapsamında staj yapmakta olanlara(mesleki eğitim veya yeterlilik yükseltme eğitimi alanlar), aylık maaş ödenmemektedir, ancak kendilerine eğitim kurumunun yurdunda kalacak yer sağlanmaktadır.

Gereken evraklar çeviri ve noter ücreti,
Üniversiteye ulaşım ücreti,
Vize,
SS poliçesi (sağlık sigortası), Yaşam giderleri öğrenci tarafından karşılanmaktadır.

Kaynak : Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği

26 Yorumlar

 • Egemen şahin

  Pasaport bilgisi bölümüne kimlik bilgimizi yazmamız sorun olur mu?

  • blank
   admin

   Pasaportunuzun olması gerekli.

 • blank
  Ahmet

  Gerekli belgelerin ve pasaportun çevirisini nasıl yapacağız herhangi bir noter yapıyor mu

  • blank
   admin

   Tercüme bürolarına yaptırabilirsiniz.

 • blank
  Leyla Küçükali

  Son başvuru tarihi ne zaman . Mülakat tarihleri belli mi?

  • blank
   admin

   25-28 Şubat tarihinde mülakatlar gerçekleştirilecek Ankara’da Rusya bilim kültür merkezinde katılım zorunlu. Henüz başvurular alınmaya devam ediliyor internet sitesi üzerinden.

 • blank
  The only one

  Türkiye için kontenjanlar belli mi

 • blank
  Sayit Atlıca

  kaç kişi alnıır bu sene

 • blank
  Ersagun Ersa

  Bu yıl kaç kişinin alınacağı hakkında bilginiz var mı?

 • blank
  ömer

  ne zaman açıklanır ?

 • blank
  Hasan Ali seçilmiş

  Merhaba, bu yıl Rusya burslarına bende başvurdum mekatronik ve robotik için.
  Meslek lisesi elektrik – elektronik bölümünden mezun oldum.
  Diploma puanım 73. Plc ( programlanabilir lojik kontrol yani otomasyon ) , iş güvenliği, yerli ve milli üretim,silahlı özel güvenlik sertifikalarım ve iş yeri açma belgem var.

  Mülakata traşlı ve takım elbiseli gittim. Sorulara kısa ve net cevap verdim. 3 tane Rusça soru sordular ve ben 2 tanesine doğru cevap verdim. Sonra Onlara Tübitak projelerine katıldığımı ve onlara izletmek istediğimi söyledim fakat onlar projeyi mülakatta izlemediler. Ben projeyi mülakattan sonra onlara mail yoluyla gönderdim.
  Proje akıllı bahçe otomasyon sistemiydi.

  Sizce benim bu bursu kazanma ihtimalim nedir ?

  • blank
   emre

   kazandın mı ?

 • blank
  sadrettin

  açıklamayacaklar herhalde

 • blank
  osmam

  2 ay oldu virüs yüzünden açıklanmayacak galiba.

  • blank
   admin

   Açıklandı.

   • blank
    Ömer

    Nereden bakabiliriz ?

   • blank
    Ersagun Ersa

    Ne zaman? hangi platform üzerinden açıklandı?

 • blank
  alena atik

  merhaba, burs başvuruları her sene açılıyor mu ?

  • blank
   admin

   Evet her yıl açılmakta.

 • blank
  Emre

  Burslara sizinle birlikte veya çalıştığınız acentelerle birlikle başvurma şansımız var mı ?

  • blank
   admin

   Maalesef. Bireysel başvuru gerekiyor tarafınızdan.

   • blank
    Emre

    Bursu kazanmamız durumunda sizinle çalışabiliyor muyuz ?

    • blank
     admin

     Evet, bursu alan öğrencilerimizin vize danışmanlığını yapıp gidecek öğrenciler kafilemize dahil ediyoruz. Her şehir için aynı uçağa öğrencilerimizin biletleri alınmaktadır. Aşağıdaki adres bilgilerinden detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

     https://rusyada.net/rusya-egitim-danismanligi-iletisim/

 • blank
  ibrahim karakurt

  Merhabalar Ben bu yıl Rusya da kendi imkanlarımla bir yıl Rusça hazırlık aldım yüksek lisans yapmak istiyorum buradan başvuru yapabiliyor muyum? Şu anda 2-3 üniversitenin belli başlı bölümleri ile araştırma yapıp uygun olanı seçmek istiyorum karar verdiğimde bu burstan yararlana bilir miyim? daha önceden bu burstan haberdar değildim. Moskova da yaşıyorum şuan için kaydımı yaparsam okul başlayana kadar Türkiye ye döneceğim.Kayıt olursam problem olur mu? Bu süreç için.

  • blank
   admin

   2020/2021 eğitim yılı için bursler verilmiştir. Önümüzdeki Ocak ayında 2021/2022 eğitim yılı için mülakat tarihleri oluşturulacaktır. Eğer bu sene ücretli okuyabilirsiniz maalesef. Gelecek sene için bursa başvuru yapabilirsiniz. Hazırda bir üniversiteye kayıt olmanızın herhangi bir eski yönü olmaz.

 • blank
  hasan ali seçilmiş

  kazanamadım.haksızlığa uğradım ve kaybettim

 • Bir yorum bırak

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.