Rusya Federasyonu Bursları 2020-2021 Eğitim Yılı

Rusya Federasyonunda Burslu eğitim almak için Türk Vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden Rusya yurttaşları için 10 ocak 2020 tarihinden itibaren başvuru platformu erişime açılıyor. Bilgi sistemine erişim https://edu.rs.gov.ru/ linkinden yapılabilir.

Başvurular 23 Ocak 2020 tarihinden itibaren kabul edilecektir. Önceden oluşturan başvurular dikkate alınmayacaktır, şu an itibariyle siteyi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Başvuruyu oluşturama talimatları FAQ bölümünde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Burs başvuru tarihi açıklandı, şimdi ne yapmalıyım?

Burs Rusya Federasyonu hükümeti tarafından verilmektedir ve 1.etap (danışmanlık, mülakat ve seçme süreci) sorumluluğu tek bir kuruma verilmiştir, Türkiye de – Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği. BAŞKA YETKİLİ OLAMAZ! Kendini o şekilde tanıtıyorlar ise bilin ki sonunda bir ücret sizden talep edilir. Burs başvurusu tamamen ücretsizdir.
Yapmanız gereken:
https://edu.rs.gov.ru/ sayfasını inceleyiniz. Programlar bölümünde arama motorunda eğitim programını ve üniversite seçiniz. Aynı şehirde 2, toplam 6 üniversite tercih edebilirsiniz. Bütün bilgiler tam ve eksiksiz olmalıdır. İstenilen evrakları doğru bir şekilde ekleyerek anketi kaydediniz. Her anket numaralandırılacak (Öğrenci numarası). Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği Resmi web sayfamızda www.tur.rs.gov.ru mülakat tarihini takip ediniz. Mülakat 3 ile 5 gün içerisinde olacak. Sizin Öğrenci numaranız hangi gün yazıldı ise o gün Ankara, Çankaya, Hilal Mahallesi, Rabindranath Tagore Cd, no 68 gelmelisiniz. Mülakat zorunlu, gelmeyen Öğrencinin dosyaları dikkate alınmayacaktır.
Sözlü mülakat komisyon üyeleri tarafından yürütülmektedir.
Genel kriterler:
Not ortalaması;
Yabancı dil (Rusça tercihen) bilgisi ve dil yatkınlığı;
Rusya da eğitim almak isteme sebebi ve eğitim sonunda gelecek planları;
Başarı belge ve sertifikaları.
Komisyon üyelerinin olası sorularına tatmin edici cevaplar
Mülakat sonunda Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği resmi web sayfamızda aday listesi açıklanarak tamamlanır.
Adaylar anketteki gerekli dosyayı tamamlayarak Temsilcilik yetkilileri tarafından kazanan aday protokolü eklenerek dosya Rusya Milli Eğitim Bakanlığına gönderilir. Böylece 1.etap biter.

Burslu eğitim ve kapsamı

Rusya Hükümeti yıllık olarak ülkenin yüksek öğretim kurumlarında yabancılara eğitim vermek için garantili sayıda (devlet bursu) tahsis etmektedir (2019’da 15.000 yer tahsis edilmiştir).
Burs içerikleri: Seçilen program süresi boyunca ücretsiz eğitim;
Rusça bilmeyen öğrenciler için ilk sene ücretsiz hazırlık sınıfı imkanı. Aylık burs (adayın başarısına bakılmaksızın tüm eğitim süresi boyunca (1.sınıtan itibaren verilir). 2019 yılında, aylık 1.484 ruble (yaklaşık 22$) tutarındaydı, Yurt odaları (üniversitede müsaitliğe bağlı olarak) 1-4 kişiliktir.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Yabancı uyruklu öğrencilere (yüksek öğrenimli), ek mesleki eğitim programları kapsamında staj yapmakta olanlara(mesleki eğitim veya yeterlilik yükseltme eğitimi alanlar), aylık maaş ödenmemektedir, ancak kendilerine eğitim kurumunun yurdunda kalacak yer sağlanmaktadır.

Gereken evraklar çeviri ve noter ücreti,
Üniversiteye ulaşım ücreti,
Vize,
SS poliçesi (sağlık sigortası), Yaşam giderleri öğrenci tarafından karşılanmaktadır.

Kaynak : Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği

10 Yorumlar

 • Egemen şahin

  Pasaport bilgisi bölümüne kimlik bilgimizi yazmamız sorun olur mu?

  • admin

   Pasaportunuzun olması gerekli.

 • Ahmet

  Gerekli belgelerin ve pasaportun çevirisini nasıl yapacağız herhangi bir noter yapıyor mu

  • admin

   Tercüme bürolarına yaptırabilirsiniz.

 • Leyla Küçükali

  Son başvuru tarihi ne zaman . Mülakat tarihleri belli mi?

  • admin

   25-28 Şubat tarihinde mülakatlar gerçekleştirilecek Ankara’da Rusya bilim kültür merkezinde katılım zorunlu. Henüz başvurular alınmaya devam ediliyor internet sitesi üzerinden.

 • The only one

  Türkiye için kontenjanlar belli mi

 • Sayit Atlıca

  kaç kişi alnıır bu sene

 • Ersagun Ersa

  Bu yıl kaç kişinin alınacağı hakkında bilginiz var mı?

 • ömer

  ne zaman açıklanır ?

 • Bir yorum bırak

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.