Rusya’da İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Lisans Eğitimi

Rusya’da Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen lisans bölümlerinin başında inşaat mühendisliği ve mimarlık gelmektedir. Lisans eğitimi tercihini Rusya’dan yana kullanan öğrencilerin özellikle inşaat mühendisliği ve mimarlığı tercih etmelerinin başlıca nedeni iyi bir eğitimle beraber Rusya inşaat sektörünün büyük bir çoğunluğunu Türk firmalarının oluşturmasıdır. Örnek vermek gerekirse 2018 Rusya Dünya kupası için birçok şehirde yapılan ve yapılmakta olan stadyumların %70 üzeri bir oranla Türk firmaları tarafından yapılmaktadır. Bunun dışında Rusya’nın birçok şehrinde yapılan Rezidans, Otel, AVM, Fabrika, Hastane, Okul ve Köprülerde yine Türk firmalarının imzası vardır. Rusya’da günümüzde halen birçok Türk firması yeterli sayıda okumuş Türk mühendis bulamadığından dolayı Türkiye’den mühendis getirip bünyesinde çalıştırmaktadır.

Rusyada İnşaat Mühendisliği eğitimiRusya’da bir inşaat mühendisinin aldığı aylık ücret Türkiye’ye göre daha dolgundur. Ortalama bir inşaat mühendisinin Rusya’da aldığı ücret 4000$ dır. Yeni mezunlar için ise bu rakam 2000$ a inmektedir.

Dolayısıyla gerek Rusya’da verilen eğitimin kalitesi, gerek Rusya’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk firmaların bu denli aktif olması, gerekse maaşların Türkiye’ye oranla daha dolgun olması Türk öğrencilerin inşaat mühendisliği ve mimarlık alanında tercihlerini Rusya’dan yapmalarının başlıca nedenleri arasında geliyor.

Eğitim Sistemi Nasıl?

İlk sene Rusya’ya gelen öğrencilerimiz yine diğer lisans bölümleri öncesinde olduğu gibi tercih ettiği üniversitede hazırlık eğitimine başlarlar. 5-10 kişilik gruplarda iki dönemden oluşan hazırlık eğitiminin temel amacı Rusça’dır. Temelden verilen Rusça eğitimi alfabeden başlar. Hazırlık eğitiminin ikinci döneminden itibaren öğrencilerimize Rusça derslerinin yanında ek derslerde verilir. Örneğin inşaat mühendisliği okuyacak öğrenci Rusçanın yanında matematik ve fizik dersi görmektedir. Haftada 20 saat ve 10 aylık eğitim periyodu sonunda hazırlık sınavına girerler. Hazırlık sertifikası alan öğrencilerimiz lisans eğitimlerine başlarlar.

Konaklama

Rusya üniversiteleri kendi bünyesinde barınma imkanı sağlamaktadır. 2-3 kişilik odalarda öğrencilerimiz hemcinsleriyle konaklarlar Yurt kayıtları tarafımızca yapılabilmektedir.

Hangi üniversiteyi tercih etmeliyiz?

Rusya’da inşaat mühendisliği ve mimarlık eğitimi için aynı zamanda resmi temsilciliğini yaptığımız ve alanında en iyi öğretim veren 2 üniversiteyi önermekteyiz. Aşağıda önerdiğimiz üniversitelerin üzerine tıklayarak üniversiteler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 1. Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi
 2. St.Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi
 3. Moskova İnşaat Üniversitesi
 4. Nijniy Novgorod İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Ücretler

Yıllık bölüm ücretlerini ve aylık yurt ücretlerini yukarıda verdiğimiz üniversite sayfalarında bulabilirsiniz. İlaveten öğrencilerimiz Fakülteye geçtiklerinde bölüm ücretlerini 4 taksite bölme imkanına sahiptirler. Fakat ilk sene hazırlık eğitimi ücretlerinde taksit imkanı sağlanamamaktadır.

2020/2021 eğitim yılı herşey dahil hazırlık sınıfı ücretleri

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi 7600$

St.Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi 6500$

Moskova İnşaat Üniversitesi  6000$  

Nijniy Novgorod İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi  4250$

Not :  Davetiye, Vize, Uçak bileti, 1 yıl hazırlık eğitim ücreti, 1 yıl yurt ücreti, 1 yıl sağlık sigortası, vize uzatım bedeli, sağlık kontrolleri, oturum bedeli, gerekli belge tercümeleri ve danışmanlık ücreti fiyata dahildir.

Gerekli koşullar

 1. Lise mezunu olmak
 2. Rusya’da 1 yıl hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayıp hazırlık sertifikası almak
 3. Diploma puanı üniversitenin istediği yeterlilikte olması (Ayrıntılı bilgi için eğitim danışmanlarımıza danışabilirsiniz)

Gerekli belgeler

 • 10 Adet 3×4 ölçülerinde arka fonu beyaz mat fonda vesikalık fotoğraf
 • En az 2 yıllık pasaport
 • Aids testi
 • Diplomanın aslı (valilikten yada kaymakamlıktan apostil yapılacak)
 • Transkript (not dökümü) aslı, ıslak imzalı (valilikten yada kaymakamlıktan apostil yapılacak)

Bilgi Talep Formu

Detaylı bilgi için lütfen aşağıda yer alan bilgi talep formunu doldurunuz.
  [recaptcha]

  4 Yorum
 • Orhan yay

  Yillik egitim ucretleri ve yasam maliyetleri ne kadar tahmini

  • admin

   Ortalama Moskova inşaat Üniversitesi yıllık bölüm ve yurt ücreti 4000 USD, Nijniy Novgorod İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 3000 USD. Aylık bir öğrencinin ortalama yaşam gideri ise Moskova’da 400-500 USD, Nijniy Novgorod’da 250-300 USD.

 • Mine Aydoğdu

  Üniversiteyi türkiye de okuduk ve inşaat mühendisliği den ya da herhangi bir mühendislikten Türkiye de değil de Rusya da çalışmak istiyorum iş bulabilir miyim bulursam nasıl olur vize işlemleri fln ya da nereye başvurabilirim?

  • admin

   Vize işlemleri ile ilgili bizden bilgi alabilirsiniz arayarak vize danışmanlığı vermekteyiz onun haricinde Rusya’da 100 ün üzerinde Türk inşaat şirketi bulunmaktadır. Özellikle Rusça bilen mühendisler Rusya’da bu şirketler tarafından çokça aranmaktadır.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir