Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında Üniversite

Yurtdışında eğitim almak isteyen adaylar için farklı birçok seçenek bulunmaktadır: kısa süreli dil okulları, staj programları, değişim programları ve en önemlisi üniversite eğitimi. Yurtdışında üniversite eğitimi almayı özetlemek gerekirse kısaca “Yeni bir yaşamın kapısını açmak.” diyebiliriz. Çünkü eğitim, bir insanın geleceğini değiştiren, vizyonunu oluşturan, yaşam standartlarını belirleyen önemli bir deneyimdir. OECD raporlarına göre dünyada 8 milyondan fazla öğrenci başka bir ülkede eğitim alıyor. Yurtdışında eğitim almak isteyenlerin sayısındaki bu büyük artışın farklı sebepleri var. Kaliteli bir eğitim almak isteyen öğrenciler çoğunlukla yurtdışı eğitimi tercih ediyor. Ayrıca üniversite sonrası iş başvurusu yaparken yüzlerce aday arasından öne çıkabilmek için yurtdışında eğitim almak, yeni bir dil öğrenmek küreselleşen ticari dünyada büyük bir öneme sahip. Bu nedenle son yıllarda yurtdışında eğitim alan Türk öğrenci sayısında da büyük bir artış yaşanmakta. Özellikle Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya ve Rusya gibi eğitimde belli bir standart yakalamış olan ülkeler Türk öğrencilerden büyük talep görüyor. Bu yazımızda sizlere Yurtdışında Üniversite Okumak ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri tek bir içerikte derleyip topladık.

Yurtdışında üniversite okumak
Yurtdışında üniversite okumakla ilgili herşey

Yurtdışında Sınavsız Üniversite

Almanya hariç yurtdışında bulunan yüzlerce üniversiteye başvurmak için sınav puanına ihtiyacınız yok. Bazı üniversiteler uluslararası geçerliliği olan dil sertifikaları ile öğrenci kabul ederken bazı üniversiteler de kendi sınavlarını yapıyorlar. Kimi ülkelerde ise sadece lise diplomanız ve transkriptiniz ile istediğiniz bölüme başvurabiliyorsunuz. Özetle hayal ettiğiniz eğitimi baraja takılmadan yurtdışında alabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Her ülkenin kendine ait farklı bir eğitim sistemi vardır. Örneğin İngiltere, Almanya ve İtalya başta olmak üzere çoğu Avrupa ülkesinde lisans eğitimi 3 yıl sürerken bazı mühendislik bölümleri 4 yıl, mimarlık bölümü ise 5 yıl sürebiliyor. Amerika, Kanada ve Rusya gibi ülkelerde ise lisans bölümleri genellikle 4 yıl sürüyor. Dünya genelinde Tıp fakültesi eğitimi 6 yıl; diş hekimliği, veterinerlik gibi bölümler ise 5 yıldır. Görüldüğü üzere lisans eğitimi süresi ülkeye hatta aynı ülkede bölüme göre değişiklik gösteriyor. Dünya genelinde yüksek lisans eğitimi 2; doktora programı ise 3 ya da 4 yıldır.

Yurtdışı Üniversiteleri Eğitim Dili ve Hazırlık

Birçok ülkede üniversite eğitimi, o ülkenin resmi dilinde verilmekle birlikte başta İngilizce olmak üzere farklı dillerde de eğitim verilmektedir. Seçmiş olduğunuz bölüme göre seçenekler değişirken temel kural bölüme başvurabilmek için gerekli dil yeterliliğine sahip olmanızdır. Çoğu üniversite İngilizce için TOEFL, IELTS, ESOL; diğer diller içinse Goethe, TELC, TORFL, DELF gibi uluslararası geçerliliği olan sertifikalarla başvuru kabul ederken bazı üniversitelerse kendi sınavlarını yapıyor. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın. Henüz gerekli dil yeterliliğine sahip değilseniz eğitim almak istediğiniz ülkede üniversite hazırlık kurslarına kaydolarak dilediğiniz üniversitede istediğiniz eğitimi alabilirsiniz. Üniversite hazırlık eğitimi her ülkenin kendi dilinde ya da İngilizce veriliyor ve ortalama 1 akademik yıl sonunda öğrenci adayı yeterli dil seviyesine sahip oluyor.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları

Yurtdışında hemen hemen her bütçeye uygun bir seçenek vardır. Öyle ki bazı ülkelerde üniversite eğitimi Türkiye’de özel bir üniversite eğitimi almaktan daha da avantajlı hale gelebiliyor.
Kaynak: Quacquarelli Symonds

ÜLKELER Aylık Yaşam Maliyeti Yıllık Bölüm Ücreti Aylık Konaklama Maliyeti
Amerika 1000$/1500$ 15.000$/60.000$ 15.000$/60.000$
İngiltere 1000$/1200$ 13.000$/50.000$ 15.000$/60.000$
Almanya 750$/1000$ 500$/50.000$ 400$/500$
Rusya 250$/400$ 2000$/10.000$ 30$/200$
Çin 300$/500$ 2500$/10.000$ 200$/400$
Yurtdışında üniversite fiyatları
Yurtdışında üniversite fiyatları

Yurtdışı Üniversiteleri için Başvuru ve Kabul Şartları

Başvuru ve kabul süreçleri ülkeye ve üniversiteye göre farklılık gösterir. Dolayısıyla yurtdışı üniversiteleri için ortak kabul şartlarından bahsetmek mümkün değildir. Ancak yine de genel bir süreçten bahsetmek gerekirse Almanya’daki devlet üniversiteleri Türkiye’de aynı bölüme yerleşmiş olmak koşulu arar. Çoğu Avrupa üniversitesi bölüm giriş sınavları yapar bazı üniversiteler ise üniversite hazırlık sınıfı zorunlu kılar. Tabii öncelikle bu aşamaya gelebilmek için gerekli evraklarla birlikte online kanallar üzerinden üniversiteye ön başvuru yapmanız gereklidir.

Yurtdışı Üniversiteleri için Başvuru Dönemleri

Başvurular genellikle yaz aylarında yapılmaktadır ancak bazı üniversiteler yıl boyunca başvuru kabul ediyor. Bunun nedeni ise bazı üniversitelerin Bahar dönemi için ara dönem başvurusu almasıdır. Güz döneminde eğitimine başlamak isteyen öğrenciler çoğu üniversiteye Eylül ayı ortalarına kadar başvuru yapabilmektedir. Ancak evrakların hazırlanma süresi, çeviri işlemleri, kabul ve davetiyelerin beklenmesi ve vize başvurusu gibi işlemler minimum 30-60 gün sürmektedir. Bu süre yoğunluğa ve vize uygulamasına göre değişmektedir. Bu nedenle başvurunun mümkün olan en kısa sürede yapılması gerekmektedir.

Yurtdışında üniversite

Yurtdışında üniversite

Yurtdışı Üniversiteleri YÖK Denkliği

Yurtdışında aldığınız akademik eğitimin Türkiye’de geçerliliği önemlidir. Bu, yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen adaylar için en önemli kriterlerden biridir. Eğitiminiz bittikten sonra YÖK denkliğine başvurabilmeniz için üniversitenizin YÖK’ün belirlemiş olduğu uluslararası listelerde yer alması gerekmektedir. Üniversitenizin dünya sıralamalarında bulunduğu konumsa bir diğer önemli konudur. Başvuru yapıldıktan sonra akreditasyon için gerekli süreç başlar. Eğitim almış olduğunuz üniversitenin dünya sıralaması, akademik başarısı, yeterliliği, fiziki şartları, teorik ve pratik eğitiminin yeterliliği incelenir.

Yurtdışında En Çok Tercih Edilen 20 Bölüm

Yurtdışında eğitim, öğrencilere geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Her öğrencinin öncelikleri farklı olabiliyor. Ancak en çok tercih edilen bölümleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Tıp
2. Diş hekimliği
3. Eczacılık
4. Bilgisayar mühendisliği
5. Yazılım mühendisliği
6. Hukuk
7. İnşaat mühendisliği
8. Makine mühendisliği
9. Endüstri mühendisliği
10. Biyomedikal mühendisliği
11. Elektrik- elektronik mühendisliği
12. Mimarlık
13. Psikoloji
14. İşletme
15. Dijital pazarlama
16. Ekonomi
17. Uluslararası ilişkiler
18. Pilotaj
19. Uzay ve uçak mühendisliği
20. Mütercim tercümanlık

Yurtdışında Üniversite Okumanın Avantajları Neler?

• Öncelikle sınav şartı aranmadığı için tüm geleceğinizi 2,5 saatlik bir süreye sığdırmak zorunda kalmazsınız.
• Daha fazla bölüm seçeneğine ulaşırsınız.
• Maalesef ülkemizde teknik bölümlerde bile pratiğe gereken önem verilmiyor. Yurtdışında daha fazla pratik imkanına sahip olursunuz.
• Dil yetkinliklerinizi geliştirebilir hatta anadil seviyesinde bir dil öğrenirsiniz.
• Farklı kültürlerle tanışarak vizyonunuzu geliştirirsiniz.
• Kişisel gelişiminize büyük katkıda bulunursunuz.
• Geniş bir Networks’e sahip olursunuz.
• İş hayatında öne çıkar daha seçilebilir olursunuz.
• Yepyeni bir deneyime sahip olursunuz.
• Seçtiğiniz ülkeye bağlı olarak yurtdışında eğitim almak sizin için daha ekonomik olabilir.

Yurtdışında Üniversite Başvurusu için Gerekli Belgeler

Her ülke uluslararası öğrenci başvuruları farklı bir süreç yürütür. Yine de genel bir süreçten bahsetmek gerekirse çoğu başvurularda aşağıdaki belgeler ve bazı belgelerin noter onaylı çevirileri istenmektedir.

• Yabancı öğrenci online başvuru formu
• Lise ya da üniversite diploması/öğrenim belgesi
• Pasaport
• Motivasyon mektubu
• Özgeçmiş
• Dil yeterliliğini gösteren belge
• Biyometrik fotoğraf

Bazı ülkelerde SAT, GMAT gibi sınav sonuçları, öğrencinin mali durumu gösteren raporlar, referans mektupları vb. evraklar da istenebilir. Bu nedenle başvuru yapacağınız üniversitenin giriş koşullarını doğru bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir.

Yurtdışı Öğrenci Konaklaması

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için en temel meselelerden biri de konaklama. Üniversiteye kabul alan öğrenciler kampüs ya da kampüs dışında konaklayabiliyor. Uluslararası öğrencilerin de tıpkı yerel öğrenciler gibi üniversite yurtlarında konaklaması mümkün. Eğer öğrenci gerekli evraklara sahipse kampüs dışında da konaklama imkanına sahip. Bazı ülkelerde yerel bir ailenin yanında konaklayabiliyorsunuz ve yine isterseniz bir ev tutarak evde kalabiliyorsunuz. Ancak yine de hatırlatmak da fayda var: Adaptasyon sürecinin kısa sürmesi için en iyi seçenek ilk yıl öğrenci yurdunda kalmaktır.

Yurtdışında Üniversite Danışmanlığı

Öncelikle “Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı nedir?” sorusunun cevabını vermek gerekir. Yurtdışı eğitim danışmanı farklı bir ülkede değişim programları, dil eğitimi veya üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarını üniversite seçimi, başvuru, vize, yerleşim konusunda yönlendir ve bu süreçleri öğrenciyle birlikte hatta öğrenci adına yürütür. Özellikle yurtdışında üniversite eğitimine giden süreç karmaşık ve uzun olduğu için güvenilir, profesyonel ve sistematik bir şekilde çalışan bir yurtdışı eğitim danışmanlığı ile bu yola çıkmanız nihai başarınız için çok önemlidir.

Yurtdışında Üniversite Okumak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Üniversite eğitimimi hangi ülkede almalıyım?
Ne yazık ki bu sorunun tek bir doğru cevabı yok. En doğru ülke öğrencinin hedeflerine, talep ettiği eğitime, eğitimin kalitesine ve öğrencinin bütçesine göre değişmektedir.
Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Gerekli Belgeler Neler?
İki üst başlığımızda detaylı bilgiler bulunmaktadır.
Pasaport süresi ne kadar olmalı?
Kimi ülkeler 18 aylık pasaport isterken kimi ülkeler içinse 5-10 yıllık pasaport istenmektedir. Uzun süre yurtdışında kalacağınız için uzun süreli pasaport alınmasını tavsiye ederiz.
Yurtdışında üniversite okumak için yaş sınırı var mıdır?
Birkaç istisna dışında her yaşta yurtdışında üniversite eğitimine başvurabilirsiniz.
Yurtdışında öğrenci vizesiyle aynı zamanda çalışabilir miyim?
Gittiğiniz ülkenin kurallarına göre değişkenlik gösterir. Almanya’da çalışma izni üniversitenin bulunduğu eyalete göre değişir, Rusya’da hazırlık eğitiminden sonra çalışabilirsiniz, İngiltere’de haftalık 20 saati aşmamak kaydıyla çalışabilirsiniz, Amerika’da ise sadece okul kampüsü içerisinde çalışabilirsiniz.
Yurtdışında Üniversite ücretini nasıl ödeyeceğim?
Ödeme şekli başvurulan üniversitenin başvuru prosedürüne bağlıdır. Bazı üniversiteler peşin ödeme talep etseler de en yaygın olarak bilinen dönemlik ödemelerdir. Yani yılda 2 taksit.
Burs imkanı var mı?
Her ülkede kısmi ya da tam kapsamlı burs imkanları vardır. Bununla ilgili kapsamlı bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Yurtdışında Gittiğim ülkede danışmalık desteği devam edecek mi?
Bu durum eğitim danışmanlığı aldığınız kurumla yaptığınız anlaşmaya bağlıdır. Tarafımızla kayıt olan öğrencilere eğitim dönemi boyunca danışmanlık verilmektedir.
Orada eğitim aldığım sürede tecil işlemlerini nasıl yapacağım?
Bulunduğunuz ülkedeki Türk büyükelçiliği ve konsolosluklarına başvurarak askerlik tecil işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Zorlandığınız tüm noktalarda lütfen çekinmeden şehir danışmanlarımızdan destek alınız.
Yurtdışında üniversite bitirdikten sonra gittiğim ülkede kalabilir miyim?
Ülke fark etmeksizin eğer orada bir işveren size sponsor olursa eğitiminiz bittikten sonra o ülkede kalabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir