Rusyada Türk Ehliyeti Geçerli mi?

Türk Vatandaşlarının Rusya’da Türk Ehliyetlerini Kullanımı

Rusya Federasyonunda belirli süre için bulunan yabancı ülke vatandaşları, Rusya sınırları içerisinde araç ehliyetine sahip olmaları durumunda bu ehliyet de belirtilen kategorideki ulaşım veya iş araçlarını kullanabilirler.

Bunun için yabancı ülke vatandaşlarının kendi ülkelerinden aldıkları uluslararası ehliyet veya bağlı oldukları ülke sınırları içerisinde geçerli ehliyete sahip olmaları yeterlidir.Uluslararası ehliyete sahip vatandaşlarımızın Rusyada araç kullanımında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Rusyada Türk Ehliyeti ile mesleki şöförlük

Rusyada Türk Ehliyetini kullanabilmek için ehliyetinizi Rusya’da Rusça tercümesiyle noterden tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Rusyada yeni çıkan bir kanun ile ”2014 mart” ayından itibaren yabancı ehliyetlerle mesleki şöförlük yapmak yasaklanmıştır. Mesleği şöförlük olan yabancı vatandaşların Rus ehliyeti alması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca Rusya’da yarı vatandaşlık ( Vid na jitelstvo) aldıysanız 1 ay içerisinde ehliyetinizi Rus ehliyeti olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Rusyada Rus Ehliyeti Almak

Rusya da mevcut kurallar çerçevesinde ehliyet almak için gereken prosedür; Ehliyet kursu, sağlık kontrolü, ehliyet sınavları aşamalarından geçerek Rus ehliyeti alınması şeklindedir. Diplomatik temsilcilik yetkili çalışanları için ise bir dizi muafiyet söz konusudur. Rus ehliyet süresi vize süresi kadar olmaktadır. Rusya’da eğitim gören öğrencilerimiz yada çalışma vizesi ile bulunan vatandaşlarımız en fazla 1 yıllık ehliyet alabilmekte olup, her sene uzatmış oldukları öğrenci – işçi vizeleri ile ilgili müdürlükten ehliyetlerini 1 sene daha uzatabilmektedirler.

Bilgilendirme : Rusya alkol tüketimi fazla olan ülkelerden birisi olmasına rağmen en az alkollü araç kullanan ülkedir. Rus toplumu bu konuda çok duyarlı ve titizdir. 2014 yılı itibariyle alkollü araç kullanımı cezasının hapis niteliğine olacağı yönünde beklentiler mevcut. Bu nedenle Rusyada Türk ehliyeti ile araç kullanacak olan vatandaşlarımıza dikkatli olmalarını öneriyoruz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir