Değerli okuyucular, sevgili öğrenciler, Rusya Federasyonu’nda öğrenim gören yabancı öğrencilerin statüsünü, kullandıkları vize türü belirlemektedir. Yabancı şahıs Rusya’da öğrenci vizesi ile kalabileceği gibi daha farklı vize türlerini ve sosyal statüleri kullanarak kalabilir.
Rusya’da eğitim gören yabancı öğrencilerin çalışabilmesi için 18 yaş ve üstünde olması gereklidir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görmekteyiz; öğrenci vizesi dışında bir hak ve vize (turist vizesi hariç) türü ile Rusya’da ikamet eden yabancılar her hangi bir eğitim kurumuna başvuru yaparak kabul edilmeleri durumunda eğitim alabilirler.
Örneğin, RVP sahibi bir yabancı hem çalışıp hemde yüksek okula gidebilir.Veya herhangi bir firmada işçi vizesi ile çalışan bir yabancı aynı zamanda eğitim amaçlı bir okula kayıt yaptırabilmektedir. Çalışmak için izin şart Ancak Rusya’da eğitim amaçlı vize ile bulunan bir yabancı, ilave olarak çalışabilmek için Rusya İçişleri Bakanlığı’na bağlı Rusya Göç Servisi Bürosu’ndan izin almak zorundadır.
Rusya’daki üniversitelerde eğitim gören yabancı bir öğrenci, eğer üniversitede çalışıyorsa veya herhangi bir üniversiteye bağlı bir kuruluşta eğitimden bağımsız olarak çalışıyorsa öğrenci vizesi dışında ilave bir çalışma izni almasına gerek yoktur. Diğer tüm çalışma koşullarında ve özel firmalarda ise yabancı öğrenci için özel izin gerekmektedir.
Avrasya Ekonomik Birliği (Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan) üyesi ülkelerden gelen öğrenciler için çalışma izni zorunluluğu aranmamaktadır.
Çalışma izni sadece devlet akreditasyonu olan üniversitelerde tam zamanlı okuyan öğrencilere verilmektedir. Rusya’da tüm kamu ve özel üniversiteleri devlet akreditasyonuna sahiptir.
Yabancı öğrencinin ilave çalışma izni alması durumunda ülkeden sınırdışı edilme riski ile karşılaşmaması için aldığı çalışma izninde belirtilen meslekte görev yapması ve eğitim gördüğü şehirde çalışması şartına uyması gereklidir.
Yabancı öğrencilere verilen çalışma izinleri 1 yıllık geçerlilik süresi ile verilir. Bu süreden sonra iş akdine göre çalışma izninin uzatılması gerekmektedir.
Yabancı öğrencinin eğitimini yarıda kesmesi,okuldan ayrılması gibi durumlarda bu ilave olarak alınan çalışma izni iptal edilir. Çalışma izni süresi bitmeden önce işini değiştirirse, aynı belge ile bir sonraki işyerinde çalışabilir. Yalnızca bu değişikliği Rusya Göç Servisi Bürosu’na 7 gün içinde yabancı öğrenci başvuru yaparak bildirmek zorundadır.
Çalışmak isteyen sevgili öğrenciler, ilave çalışma izini almak için Rusya Federasyonu Federal Göç Servisi (FMS) bürolarına başvurun.
Av. ENDER KARATAŞ
21 Yorum
 • Raperin Çelik

  Merhaba Türkiye de tıp okumak için yeterli puanı alamayıp lise diplomasıyla Rusya da yüzde yüz burslu okuyabilir miyiz?

  • admin

   Rusya Üniversiteleri LYS ya da yeni adıyla YKS puanınıza göre alım yapmazlar. Lise diploma puanınıza bakarlar ve birde mezun olunan lisenin imam hatip olup olmamasına bakarlar. Sorduğunuz soruya gelecek olursak lise diplomanız ile yüzde yüz burslu olarak okuyabilirsiniz. Fakat 2018-2019 eğitim ve öğrenim yılı için son gün 26 şubattı eğer kayıt olmadıysanız mülakatlara giremezsiniz.

 • BATUHAN BAŞ

  2015 turizm otelcilik anadolu lisesi mezunuyum.Rusya da novgorad yada ekaterinburg da turizm bölümü lisans egitimi almak istiyorum.İki yıl polonya da üniversite eğitimi aldım .Ankara da ikamet ediyorum burada temsilciliğiniz varmı ve bu yazmış olduğunuz hizmetler dahil tüm masraflar ne kadar tutuyor bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin

   Merhaba,

   Ankara’da Yero Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı üzerinden tüm bilgileri alıp, ön kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 • Serhan

  Merhaba
  Türkiye de üniversite okurken rusya ya transfer olabilir miyiz ayrıca rusya da iki
  üniverste okuyabilirmiyim

  • admin

   Rusya’ya yatay geçiş geçiş yapabilirsiniz. Fakat 1 yıl hazırlık eğitiminden sonra. Diğer sorunuzda iki üniversiteyi aynı anda Rusya’da okuyamıyorsunuz.

 • Melih

  Merhaba
  Moskova Havacılık Enstitüsü’nde okumayı düşünüyorum ama üniversitesiye son başvuru tarihi ne zaman?
  Bir sitede 1 Ağustos yazıyordu, başka bir sitede 28 Eylül yazıyordu net tarihi bulamadım

  • admin

   Kayıtlar kontenjanlara bağlıdır. Resmi kayıtlar Eylül ayına kadar süresi var fakat kontenjanlarımız Temmuz Ağustos aylarında bitmektedir. Resmi tarihler sizi yanıltmasın.

 • Tolga

  Merhaba
  Okuldan mezun olduktan sonra çalışma izni veriliyor mu?
  Birde herhangi bir firmanın sponsor olması durumunda, firmaya toplam maliyeti nedir acaba?

  • admin

   Ücretler hakkında bilgileri aşağıda göndereceğim linkten görebilirsiniz. Rusya’da yüksek okul bitirdiğiniz takdirde vatandaşlık alma hakkınız doğmaktadır. Çalışma izni zaten öğrenim gördüğünüz süre boyunca mevcut.

 • Yaren

  Rusyada hazırlık eğitiminde bulunurken çalışabilir mi?

  • admin

   Hazırlıkta çalışma hakkınız bulunmamaktadır. Hazırlık sonunda dil sertifikası aldıktan itibaren yasal hakkınız bulunur.

 • Burcu Yosuntaş

  Erasmus programı ile rusyaya şubat ayında gideceğim. Haziran sonunda türkiyeye döneceğim. 5 aylık çalışma izni alabilir miyim?

  • admin

   Merhaba, Rusça dili sertifikası gerekli çalışma izni için. O nedenle hazırlıkta olan öğrencilerimiz çalışamıyorlar resmi olarak.

 • Keskin Aleksandros

  Merhaba, ben 3 yıldır Rusya’da öğrenciyim çalışmak istiyorum. “Federasyonu Federal Göç Servisi (FMS) bürolarına başvurun.“ yazmissiniz yazınızda oraya şahsen gitmemiz mi gerekiyor yoksa telefon açsak olur mu? Ve sizden FMS i Rusçasını yazar mısınız.

 • İsa kaya

  Merhaba. Rusya’da yüksek lisans yapmak istiyorum. İnşaat mühendisliği bölümü için…. yüksek lisans yaparken aynı zamanda bir inşaat firmasında çalışabilir miyim??

  • admin

   Ders program saatleriniz dışında çalışabilirsiniz.

 • Çağdaş mrnts

  Merhaba rusya’da ptsburg da is alma durumumuz var gidersem çalışma vizesi ile üniversite okuyabilir miyim aynı zamanda.?

  • admin

   Çalışma vizesiyle eğitim alamazsınız. Fakat eğitim vizesiyle dil sertifiksaı aldıktan itibaren resmi olarak çalışma hakkına sahip olursunuz.

 • Havva inci

  Rusya’da hukuk okuyup Türkiye’de avukat olabilir miyim?

  • admin

   Rusya’da mezun olduktan sonra YÖK ün belirleyeceği bir üniversitede 1 sene boyunca fark dersleri tamamlayarak Türkiye’de avukat olabilirsiniz.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir